Ո՞ւր է Հանրային խորհուրդը, ինչո՞ւ սահմանադրական ևս մեկ հաստատություն չի աշխատում. Լարիսա Ալավերդյան
«Ո՞ւր է Հանրային խորհուրդը։ Մենք բոլորս մոռացել ենք այդ մարմնի մասին»,- ԱԺ-ում հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ՀԿ-ներին վերաբերող օրենսդրական խնդիրների քննարկմանն ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ, ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիասա Ալավերդյանը։
Նա նշեց, որ Հանրային խորհուրդը սահմանադարական մարմին է, պետք է հրավիրել նման քննարկումների և տեսնել, թե ինչու սահմանադրական ևս մեկ հաստատություն չի աշխատում։
«Դա Սահմանադրության և մարդու իրավունքների ոտնահարում է՝ անգործություն։ Ամենածանր ոտնահարումները տեղի են ունենում ոչ միայն սխալ գործունեության, այլ անգործության հետևանքով»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Խոսելով սոցիալական համագործակցության մասին՝ նա նշեց, որ Հայաստանում այդ մեխանիզմը հնաոճ է. «Մեկ, երկու կազմակերպություններ կան, որոնք գործում են սոցիալական համագործակցությամբ այս կամ այն նախարարության հետ։ Նախարարությունները չեն դիտարկում այդ մեխանիզմները որպես հիմնական և այն գումարները, որոնք բյուջեից գնում են նախարարություն, ևս բոլորովին թափանցիկ չեն աշխատում»։
Լարիսա Ավալերդյանն անդրադարձավ նաև Հայաստանում բարեգործական կազմակերպություններին՝ նշելով, որ մեղավորության կանխավարկածով են դիտարկվում այդ կազմակերպությունները։
«Դա շատ վատ սովետական, դատախազության պրակտիկան է։ Շատ ափսոս ու վիրավորական է, իրապես։ Դա ընդհանուր բան է, ոչ թե անձից է կախված, ոչ թե նրանից, թե ինչ ես անում, այլ բարեգործությանը վերաբերում են ինչպես գողանալու հնարավորության իրականացում»,- ասաց Լ. Ալավերդյանը։

Общество 14:48 10/11/2021 Армения
«Где Общественный совет? Мы все забыли о существовании этого органа»,- на обсуждении в НС законодательных проблем общественных организаций при участии представителей ОО заявила первый омбудсмен Армении, исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола» Лариса Алавердян.
Она отметила, что Общественный совет является конституционным органом, следует его приглашать на подобные обсуждения и понять, почему еще одна конституционная структура не работает.
«Это нарушение Конституции и прав человека – бездействие. Самые тяжелые нарушения имеют место не только из-за неверной деятельности, но из-за бездействия»,- сказала она.
Коснувшись социального сотрудничества, она сказала, что в Армении этот механизм устарел: «Есть одна-две организации, работающие по принципу социального сотрудничества с тем или иным министерством. Министерства не рассматривают данные механизмы как основные, и суммы, выделяемые из госбюджета министерствам, также не совсем прозрачно тратятся».
Лариса Алавердян затронула также вопрос благотворительных организаций Армении, отметив, что данные организации рассматриваются с позиции презумпции виновности.
«Это очень плохая советская, прокурорская практика. Очень жаль, очень оскорбительно, действительно. Это общее дело, а не зависящее от одного лица»,- сказала Л. Алавердян.