Քաղաքական 17:01 12/11/2021 Հայաստան
«Ես այդպես էլ չհասկացա, Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածի, որ հատվածն է մերը, այնտեղ երևում է ասֆալտե ճանապարհ, որի միայն աջ կողմում են ադրբեջանցիներն իրենց ուղեկալը տեղադրել, իսկ ձախ կողմը ու՞մն է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը։
Նրա դիտարկմամբ, եթե ճանապարհի ձախ կողմը մերն է, ինչու մենք այնտեղ նույնանման ուղեկալ չենք տեղակայել, չենք փակել, կամ ինչն է խանգարել, որ այդ 21 կմ հատվածը առանձնացվեր բետոնե պատնեշներով առհասարակ, ու ադրբեջանցիները մնան իրենց մաքսակետի հետ ու միայնակ ծառայություն իրականացնեն։ Իսկ ճանապարհի հարևանությամբ նոր ճանապարհ կառուցվեր ու մեր մեքենաները կկարողանային այդ ճանապարհով երթեւեկել։
«Եթե դիմացի հատվածը մերն է, ապա ինչու ենք հսկայական հատված՝ սարերով, ձորերով թողնում ադրբեջանցուն ու նոր ճանապարհ կառուցում»,- նկատել է բանախոսն ու ավելացրել՝ «գուցե կա՞ եւս մեկ գաղտնի արձանագրություն, որ այս 6 գյուղերը եւս պետք է հանձնենք նրանց»,- ասել է միջազգայնագետը։
Գ.Բալասանյանն ընդգծել է, որ այս հարցերին առաջին հերթին պետք է պատասխանի ՀՀ կառավարությունը, և ոչ թե քաղաքացիներին հորդորի օգտվել այլընտրանքային ճանապարհից։

Политика 17:35 12/11/2021 Армения
“Я так и не понял, какой отрезок участка дороги Горис-Капана наш? Там видна заасфальтированная дорога, где азербайджанцы установили заставу только на правой ее стороне, а левая чья”, - задался вопросом эксперт-международник Григор Баласанян в ходе интервью в эфире “ФактИнфо”.
По его словам,  “если левая сторона дорога наша, то почему мы не разместили там аналогичную заставу, не перекрыли или что помешало отделить этот 21-километровый участок при помощи бетонного ограждения, и тогда азербайджанцы остались бы со своим таможенным пунктом наедине и несли службу. “А рядом с трассой была бы построена новая дорога, и наши машины могли бы ездить по ней”, - заявил он.
“Если участок напротив принадлежит нам, то почему мы громадную часть, с горами и ущельями, оставляем азербайджанцу и строим новую дорогу?!”- заметил собеседник агентства и добавил: “Может, есть еще один тайный протокол, согласно которому мы должны сдать эти 6 сел им”.
Г. Баласанян подчеркнул, что на эти вопросы в первую очередь должно ответить правительство РА, а не призывать граждан пользоваться альтернативной дорогой.