Քաղաքական 14:36 12/11/2021 Աշխարհում
Հարձակողական անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող թուրքական Baykar ընկերությունը հայտարարել է ուկրաինական «Իվչենկո-Պրոգրես» պետական ձեռնարկության հետ նոր անօդաչու թռչող սարքերի շարժիչների մատակարարման պայմանագիր կնքելու մասին։ Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
«Մենք պայմանագիր ենք կնքել ուկրաինական  առաջատար «Իվչենկո-Պրոգրես» ընկերության հետ՝ հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության մեր նախագծում AI-322F տուրբոռեակտիվ շարժիչների մատակարարման և AI-25TLT տուրբոռեակտիվ շարժիչների ինտեգրման համար», - հայտնել են ընկերությունից։
Նշվում է, որ պայմանագիրը կնքվել է Ստամբուլում SAHA EXPO պաշտպանական արդյունաբերության ցուցահանդեսի ժամանակ։

Society 15:01 12/11/2021 Region
The Turkish manufacturer of combat drones, Baykar Makina, has signed a contract for the supply of AI-322F jet engines with the Ukrainian company Ivchenko-Progress for Bayraktar MİUS drones, the local sources reported.
“On the second day of SahaExpo2021, we signed contracts for the supply of AI-322F engines by the leading Ukrainian company Ivchenko-Progress for our MİUS (combat unmanned aircraft system – ed.) Project,” the message by the Turkish manufacturer said.
It is noted that at first the Ukrainian enterprise will develop engines for pre-production cars – after successfully passing all the tests, they will be supplied in large quantities.
It is reminded that in September Ukraine and Turkey signed a memorandum on cooperation in the construction and arrangement of a joint training and testing center for the operation of unmanned aerial vehicles Bayraktar