Քաղաքական 10:39 13/11/2021 Արցախ
«Հուսով ենք մեր հային չեք դատի կամ հանձնի», «Որտե՞ղ է մեր հայը»։ Նման հարցեր են հնչեցնում արցախիcները  Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարության ֆեյսբուքյան էջում տարածած այն հայտարարության ներքո, որտեղ նշվում է, որ Ստեփանակերտ-Շուշի-Բերձոր միջպետական ճանապարհը երկկողմանի բաց է։
Հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև տեղի ունեցած միջադեպի պատճառով Ստեփանակերտ-Բերձոր միջպետական ճանապարհը երկկողմանի փակ լինելու մասին հաղորդագրության ներքո էլ քաղաքացիները քննադատում են Հայաստանի ու Արցախի իշխանություններին.
«Նիկոլականներ, եկեք ապրեք Արցախում, տեսնեմ էլի ապագա կա կասե՞ք»։
Ազերիները օգտվելով Հայաստանի կապիտուլյացիոն ռեժիմի տգիտությունից ու անգործությունից,
լեգալիզացնում են իրենց ներկայությունը Հայաստանի սուվերեն տարածքում»։
«Եթե անգործ-անզոր է պետությունը, անհատն է ընդում որոշում (լավ կամ վատ )»։
«Էդ տղան պիտի նռնակը Նիկոլի վրա նետեր»։
Տարածված լուրերի համաձայն, միջադեպն օրեր առաջ Շուշիում ադրբեջանցու կողմից արցախցի երիտասարդի սպանության հետ կապ ունի։ Սպանված 22-ամյա երիտասարդի հարազատներից մեկը փորձել է վրեժխնդիր լինել ադրբեջանցիներից։ Նա մոտեցել է ադրբեջանցի զինծառայողներին և նռնակ նետել նրանց ուղղությամբ։ Թշնամին էլ կրակ է բացել այդ ուղղությամբ։
Տուժածների մասին առայժմ ոչինչ չի հաղորդվում։ Արցախի ՆԳ նախարարությունից խոստացել են,  հայկական ու ադրբեջանական կողմերի միջև տեղի ունեցած միջադեպի մասին ԱՀ ոստիկանությունը քիչ հետո կտրամադրի հավելյալ տեղեկություն։

Право 11:02 13/11/2021 НКР
«Надеемся, нашего армянина не станете судить или экстрадировать», «Где наш армянин?» – такие вопросы задают арцахцы в комментариях под заявлением Полиции МВД Арцаха в соцсети Facebook, в котором сообщается об открытии  межгосударственной дороги Степанакерт-Шуши-Бердзор, закрытой сегодня ранее из-за инцидента между армянской и азербайджанской сторонами.
Под предыдущим сообщением Полиции МВД Арцаха о закрытии дороги из-за инцидента между армянской и азербайджанской сторонами граждане критикуют власти Армении и Арцаха.
Ниже – перевод некоторых из комментариев:
«Николовцы, приезжайте жить в Арцах, посмотрим, продолжите ли вы утверждать, что есть будущее?»
«Азербайджанцы, пользуясь невежеством и бездействием капитулянтского режима Армении, легализуют свое присутствие на суверенной территории Армении».
«Если государство бездействует и бессильно – решение (хорошее или плохое) принимает его житель».
«Этот парень должен был кинуть гранату в Никола».
Согласно муссируемым слухам, инцидент связан с убийством азербайджанцем молодого человека из Арцаха несколько дней назад возле Шуши: один из родственников убитого 22-летнего молодого человека пытался отомстить азербайджанцам. Он подъехал к азербайджанским военнослужащим и бросил в них гранату. Последние открыли огонь в этом направлении.
О пострадавших пока сведений нет. Из Полиции МВД Арцаха пообещали предоставить дополнительную информацию об инциденте.