Հասարակություն 15:27 13/11/2021 Արցախ
Արցախյան պատերազմում զոհվածների մարմինների որոնողական աշխանքները հոկտեմբերի 18-ից  դադարեցված են։ Այս մասին տեղեկացրել է Արցախի ՆԳՆ ԱԻՊԾ մամուլի խոսնակ Հունան Թադևոսյանը։
«2020 թվականի նոյեմբերի 13-ին ՌԴ խաղաղապահ ուժերի, ԿԽՄԿ  առաքելության և ադրբեջանական կողմի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԱԻ պետական ծառայության գործուն մասնակցությամբ, Շուշիում  սկսվեց որոնողական, դիերի հայտնաբերման և փոխանակման գործընթացը։
Այդ օրն առաջին անգամ հայերն ու ադրբեջանցիները դեմ առ դեմ  հանդիպեցին եւ բանակցեցին զոհված զինծառայողների մարմինների փոխանակման շուրջ։
Աշխատանքները տեղում համակարգել են ԱԻ  ծառայության նախկին տնօրեն (այժմ` ՆԳ նախարար) գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանը և տեղակալ (այժմ ԱԻՊԾ տնօրեն) գնդապետ Մեխակ Արզումանյանը:
Կարեն Սարգսյանը 2 կողմի համար կարևորել է այդ աշխատանքը, նշել, որ ծառայությունը պատրաստ է ցանկացած բարդ առաջադրանքի։
Անցած մեկ տարվա ընթացքում իրականացված որոնումների և  Ադրբեջանի կողմից դիերի փոխանակման արդյունքում` հաստատվել է 1697 աճյուն»,- գրել է նա։

Общество 15:37 13/11/2021 НКР
Работы по поиску останков погибших в Арцахской войне с 18 октября прекращены. Об этом сообщает на своей странице в Facebook пресс-секретарь Государственной службы по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах (НКР) Унан Тадевосян.
«С 13 ноября 2020 года, согласно достигнутой заранее между миротворческими силами РФ, миссией МККК и азербайджанской стороной договоренности и при деятельном участии Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах, в Шуши начался процесс поиска, обнаружения и обмена телами погибших.
В тот день впервые армяне и азербайджанцы встретились лицом к лицу и начали переговоры по обмену телами погибших военнослужащих.
Эти работы на месте координировали бывший директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям (ныне министр внутренних дел) генерал-майор Карен Саркисян и его заместитель (ныне директор ГСЧС) полковник Мехак Арзуманян.
Карен Саркисян подчеркнул важность этой работы для обеих сторон, отметил, что служба готова к выполнению любой сложной задачи.
В течение прошедшего года в результате осуществленных поисковых работ и передачи Азербайджаном тел погибших подтверждены останки 1697 погибших военных и гражданских лиц», – написал он.