Առողջություն 14:15 15/11/2021 Աշխարհում
Չինաստանը պայքարում է «Քովիդ-19»-ի զանգվածային բռնկման դեմ, որի պատճառը «Դելտա» հիմնամանրէի տարածումն է դարձել: Այս մասին գրում է «Reuters»-ը։
Քաղաքը, որտեղ ամենավատ իրավիճակն է տիրում վիրուսի նոր ալիքի բռնկման պատճառով, կարող է հայտնվել խիստ մեկուսացման մեջ:
Չինաստանի իշխանությունները հայտնել են, որ նոյեմբերի 14-ին երկրի ներսում փոխանցված վարակման դեպքերի թիվը կազմել է 32, որի մեծամասնությունը գրանցվել է Դալյան քաղաքում:
Երկրում հոկտեմբերի 17-ից ի վեր գրանցված վարակման դեպքերի թիվը հասել է 1308-ի: Մինչդեռ ամռանը «Դելտա»-ի տարածման հետևանքով արձանագրված վարակման դեպքերը թիվը կազմել էր 1280:
Սա նշանակում է, որ Չինաստանը հայտնվել է հիմնամանրէի՝ ամենաարագ փոխանցվող ալիքում, որը տարածվել է 21 նահանգում: Թեև գրանցված տվյալները շատ ավելի քիչ են, քան մյուս երկրներում, Չինաստանի իշխանությունները մտահոգ են և քայլեր են ձեռնարկում վիրուսի հետագա տարածումը կանխելու համար:

Health 14:43 15/11/2021 World
China is battling the spread of its biggest COVID-19 outbreak caused by the Delta variant, according to numbers announced on Monday, with travellers from a city where infections have grown faster than elsewhere in the country subject to tough quarantine rules in nearby areas, Reuters reports.
Chinese authorities said 32 new domestically transmitted infections with confirmed symptoms have been reported for Nov. 14, most of which were in northeastern Dalian city. That brings the tally of local cases since Oct. 17 to 1,308, Reuters calculations based on official data showed, surpassing the 1,280 local cases from a summer Delta outbreak.
This marks China's most widespread Delta outbreak, which has affected 21 provinces, regions and municipalities. While it is smaller than many outbreaks in other countries, Chinese authorities are anxious to block any further transmissions under the government's zero-tolerance guidance.