Քաղաքական 19:01 16/11/2021 Հայաստան
ԱԽ քարտուղարն ԱՄՆ դեսպանին ներկայացրել է Ադրբեջանի ԶՈւ հարձակման հետևանքով սահմանին ստեղծված իրավիճակը
Նոյեմբերի 16-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Լին Թրեյսիին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԽ գրասենյակից։
«Գրիգորյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակման հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված օպերատիվ մարտավարական իրավիճակը: ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի այս  գործողությունները հարված են ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարությանը:
Ա.  Գրիգորյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումն առ այն, որ զորքերը պետք է հայելային տարբերակով հետ քաշվեն մինչև 2021թ. մայիսյան ներխուժմանը նախորդող դիրքերը: ԱԽ քարտուղարը նաև նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սկսել սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը, որը, սակայն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հետ առնչություն չունի»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Секретарь Совбеза Армении представил послу США обстановку на армяно-азербайджанской границе
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян и посол США в Армении Линн Трейси 16 ноября провели встречу.
Как сообщили из секретариата Совета безопасности Армении, Армен Григорян представил оперативно-тактическую обстановку на армяно-азербайджанской границе, сложившуюся в результате агрессии Азербайджана.
Он сообщил, что эти действия Азербайджана - удар по демократии Армении. Григорян подтвердил позицию армянской стороны о том, что должен быть осуществлен зеркальный отвод войск на те позиции, которые стороны занимали до вторжения ВС Азербайджана в мае 2021 года.
По его словам, Армения готова начать процесс демаркации, который, однако, не имеет ничего общего с проблемой Нагорного Карабаха.