Ադրբեջանի ահաբեկչական հարձակումներով լրջորեն վտանգվել է մի շարք բնակավայրերի բնակչության կյանքը և առողջությունը. ՄԻՊ
Ադրբեջանական զինված ուժերի նոյեմբերի 14-ից հանցավոր արարքներով ու ներխուժումներով, իսկ նոյեմբերի 16-ից նաև ահաբեկչական բնույթի զինված հարձակումներով լրջորեն վտանգվել է ՀՀ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի մի շարք բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչության կյանքը և առողջությունը: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Ըստ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի տվյալների՝ Սիսիան համայնքի Իշխանասար, Նորավան և Աղիտու գյուղերում, ինչպես նաև Սիսիան քաղաքի մի մասի բնակիչների համար լսելի են եղել ադրբեջանական հրետակոծության և արկերի պայթյունի ձայներ:
Նորավանում նաև լսելի են տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակոցների ձայներ. այստեղ կրակոցների ձայներն այսօր լսելի են եղել ժամը մոտ 13-ից սկսած և դեռ ժամը 16:30-ի դրությամբ եղել են լսելի:
Սյունիքի մարզ 2021թ. մայիսին ադրբեջանական հանցավոր ներխուժումների արդյունքում նշված բնակավայրերի բնակիչները զրկվել են իրենց պատկանող հողատարածքներն օգտագործելու հնարավորությունից, քանի որ ադրբեջանական զինված ուժերը առանց որևէ իրավական հիմքի ֆիզիկապես գտնվում են հենց այդ հողատարածքներում:
Օրինակ՝ Նորավանի դեպքում մարդիկ զրկվել են 200-400 հա արոտավայրերից ու խոտհարքներից: Աղիտուի դեպքում մարդիկ զրկվել են շուրջ 800 հա հողատարածքից, որից մոտ 200 հա խոտհարք և մոտ 600 հա արոտավայր:
ՀՀ զինծառայողներն անմիջականորեն պաշտպանում են քաղաքացիական բնակչության կյանքն ու առողջությունը, իսկ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունները պետք է գնահատել այդ երկրի իշխանությունների ցեղասպան քաղաքականության համատեքստում:
- Սերգեյ Շոյգուն պատրաստակամություն է հայտնել ռազմագերիներին վերադարձնելու և իրավիճակը հանգուցալուծելու․ ՊՆ

Law 20:29 16/11/2021 Armenia
As a result of the November 14 criminal acts and incursions of the Azerbaijani armed forces, and their November 16 armed attacks of terrorist nature, the lives and health of the civilian population of a number of villages of the Sisian community in Armenia’s Syunik Province is seriously endangered, Armenian Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said in a statement.
According to the information provided to the ombudsman, the shelling and explosions are heard in the villages of Ishkhanasar, Noravan and Aghitu, as well as by some residents of Sisian town.
Shootings from various calibers of firearms were also heard in Noravan; the residents heard shots from 1pm today and the shootings were still heard as of 6:55pm, he said.
Tatoyan underscored that as a result of the unlawful incursions by the Azerbaijani military in Syunik Province in May 2021, residents of those communities were deprived of the opportunity to use their lands, since the Azerbaijani servicemen are deployed and have positioned in those lands without legal grounds.
“For instance, in Noravan, people were deprived of 200-400 hectares of pastures and grasslands. In Aghitu, people were deprived of 800 hectares of lands, out of which 200 hectares are grasslands, and 600 hectares are pastures,” he said.
Tatoian stated that the Armenian army is directly protecting the lives and health of civilians, adding the actions of Azerbaijani forces must be considered in the context of Baku’s genocidal policy.