Քաղաքական 21:24 16/11/2021 Տարածաշրջան
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) քարտուղարությունը պաշտոնական դիմումներ չի ստացել հայկական կողմից՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի հետ կապված։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը։
«ՀԱՊԿ-ն ուշադիր հետևում է սահմանին տիրող իրավիճակին։ Պաշտոնական քարտուղարությունը հայկական կողմից որևէ դիմում չի ստացել: Մենք կարծում ենք, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի միայն խաղաղ քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ այսօր ՀՀ արևելյան սահմանագոտում Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները հարձակումներ են նախաձեռնել։ Պաշտպանության նախարարությունից հայտնում էին, որ հակառակորդը շարունակում է կիրառել հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։
Հայկական կողմի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդն ունի անձնակազմի մեծաթիվ կորուստներ, զրահատեխնիկայի շուրջ մեկ տասնյակ միավոր ոչնչացվել կամ շարքից դուրս է բերվել։ Հայկական կողմը նույնպես կորուստներ ունի։ Տվյալները ճշտվում են։ ՀՀ ԶՈՒ 12 զինծառայող՝ 7 պայմանագրային և 5 ժամկետային գերեվարվել են։

Политика 21:43 16/11/2021 Армения
Секретариат Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) не получал официальных обращений от армянской стороны в связи с ситуацией на армяно-азербайджанской границе. Об этом сообщил ТАСС пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
"В ОДКБ внимательно следят за ситуацией на границе. Официально в секретариат никаких обращений от армянской стороны не поступало. Считаем, что конфликт должен разрешаться только мирным политико-дипломатическим путем", - сказал он.
Ранее в МИД Армении заявили, что Армения призывает международное сообщество и своих партнеров - Россию, ОДКБ и стран - участниц Минской группы ОБСЕ - отреагировать на действия азербайджанской стороны, которые серьезно угрожают региональному миру и безопасности и принять активные меры по выводу азербайджанских ВС с территории республики. Об этом говорится во вторник в заявлении МИД Армении.
Напомним, что сегодня подразделения ВС Азербайджана инициировали наступление в восточном направлении границы РА.
Враг продолжает применять артиллерию, бронетехнику, стрелковое разнокалиберное оружие.
В результате ответных действий армянской стороны у врага большие потери личного состава, около десятка единиц бронетехники уничтожено или выведено из строя.
У армянской стороны также есть потери, данные уточняются.
12 военнослужащих ВС Республики Армения  – 7 контрактников и 5 военных срочной службы – взяты в плен.