Քաղաքական 19:25 17/11/2021 Հայաստան
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունից ԱԺ պատգամավոր Մամիջանյանը կառավարությանը հարց-պատասխանի իր հարցը սկսելուց առաջ նախ որոշեց հնչեցնել նախորդ օրը հնչած «մտքերի գոհարները»՝ «անվտանգության բարձիկները իրենք պիտի ապացուցեն՝ բարձիկ են, թե ծակած փուչիկ», «անհրաժեշտության դեպքում նոր դաշնակից կգտնենք», «ժամանակն է եկել, որ տանք մեր դաշնակիցների գնահատականը»...
«Էս հակառուսական հիստերիան երեկ դահլիճում զեղում էին ձեր թմի անդամները»,- դիմեց Մամիջանյանը Փաշինյանին,- ես ուզում էի հարցնել՝  սա Ձե՞ր հրահանգն է, թե՞ իրենց ինքնագործունեությունը։  Չնայած բոլորս գիտենք, որ ձեր ֆրակցիայի մեծամասնությունը ելույթները ստանում են մեսինջերներով...առանց Ձեր համաձայնության ու՞ր մնաց ելույթ ունենա Ռուսաստանի դեմ»։
Փաշինյանը, շնորհակալություն հայտնելով հարցի համար, ասաց, որ «ակնհայտ է բոլորի համար», որ եթե նույնիսկ կա հակառուսական հիստերիա է, դրա հեղինակը իշխող կուսակցությունը չէ, հիշեցրեց ՀԱՊԿ անդամագրումը, համաձայնագրի էությունը, մեխանիզմերը, որոնք գործարկելու «առիթ» նախկինում չի եղել։ Նա հայտնեց նաև, որ քննարկում են գործակումը, և ամեն ինչ արվելու է, որ անվտանգային մեխանիզմները «աշխատեն պատշաճ ձևով,  պատշաճ ընթացակարգերով և պատշաճ ժամանակներում»։
Երկորդ արձագանքման տրամաբանության մեջ Մամիջանյանը հարցադրեց՝ ինչպես ստացվեց որ այդքան ուշ դիմեցին ՀԱՊԿ-ին, եթե իհարկե դիմել են... Ու հիշեցրեց, որ կես տարի առաջ Սև լճի հետ կապված Փաշինյանի ասածը, թե՝ «դե հո Սև լճի 30 տոկոսի համար պատերազմ չէի սկսելու» ու քիչ առաջվա՝ «չկրակելու հրաման տվածը պետական դավաճան է», և ամփոփեց՝ պետական դավաճանությունը հո պոզով-պոչով չի՝ «հենց սենց ա լինում»։
Մամիջանյանը նաև գոհունակություն հայտնեց, որ արդարադատության նախարարը քրեակատարողական հիմնարկների վերանորոգում է սկսել, որովհետև, նրա խոսքով՝ «Ձեր ապագան հաստատ ըդտեղ ա անցնելու»։
Շարունակությունը կարելի է գնահատել որպես լեզվակռիվ։ Ցանկացողները կարող են դիտել եթերը.
Իրականում՝ հանրությունը սպասում է կոնկրետ, հստակ, դեմ քայլեր ընդդիմությունից, իսկ իշխանական մասից՝ հրաժարական ու գլխավոր դատախազությունից՝ քրեական գործերի հարուցում ՀՀ անվտանգության երաշխավորների դեմ. Այն ինստիտուտների ղեկավարների, ովքեր ըստ կանոնադրության ունեն ՀՀ սահմանների անվտանգության,  երկրի տարածքային ամբողջականության ապահովման գործառույթներ։

Политика 20:50 17/11/2021 Армения
Прежде чем задать свой вопрос в ходе правительственного часа, депутат от парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян решил озвучить прозвучавшие накануне «перлы»: «подушки безопасности должны доказать, подушки ли они или сдутый шарик», «при необходимости, найдем нового союзника», «настало время дать оценку нашему союзнику»…
«Эта антироссийская истерия вчера исходила от членов вашей команды»,- обратился Мамиджанян к Пашиняну – я хотел спросить, это Ваше распоряжение или их самодеятельность? Хотя всем нам известно, что большинство вашей фракции получает свои выступления по мессенджеру… без Вашего согласия… что уж говорить о выступлениях против России».
Пашинян выразил благодарность за вопрос, сказал, что «всем понятно, что если даже есть антироссийская истерия, то ее автором является не правящая фракция, напомнил о сути ОДКБ, механизмах, «повода» о задействовании которого ранее не было». Он заявил также, чыо обсуждается это задействование, и будет сделано все, чтобы механизмы безопасности «работали надлежащим образом, по надлежащим процедурам и в надлежащих сроках».
Мамиджанян в ответной реплике напомнил, что полгода назад в связи с Сев личем Пашинян сказал: «не будем же начинать войны за 30% Сев лича» и прозвучавшее «если кто-то дает приказ не стрелять, то это госизмена», добавив, что госизмена не бывает с рогами и копытами - «вот так и бывает».
Мамиджанян также поприветствовал, что министр юстиции начал ремонт в уголовно-исполнительных учреждениях, потому что, по его словам, «Ваше будущее обязательно будет проходить там».
Продолжение можно назвать перепалкой. Желающие могут посмотреть эфир.
Общественность ожидает конкретных, четких шагов от оппозиции, а от власти – отставки, от генпрокуратуры – возбуждения уголовных дел в отношении гарантов безопасности РА. В отношении руководителей тех институтов, которые, согласно уставу, выполняют функции обеспечения безопасности границ РА, территориальной целостности страны.