Քաղաքական 11:49 17/11/2021 Հայաստան
Հայաստանի արևելյան սահմանագոտում տեղակայված հայկական դիրքերի վրա Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումների լայնածավալ հարձակմանը հայկական կողմի դիմադրության արդյունքում Ադրբեջանը 7 զոհ է ունեցել։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը այսօր հրապարակել է սպանված զինծառայողների անունները։
Ադրբեջանական կողմը հայտնում է նաև 10 վիրավորի մասին։
Այսօր՝ ավելի վաղը ՀՀ ՊՆ-ն տարածել էր հաղորդագրություն, որի համաձայն, նոյեմբերի 16-ի մարտական գործողությունների արդյունքում հակառակորդն ունի մինչև 70 զոհված և վիրավոր զինծառայող, ինչպես նաև զինտեխնիկայի զգալի կորուստներ, մասնավորապես՝ 4 БТР զրահափոխադրիչ, 1 Sandcat զրահամեքենա, 5 ավտոմոբիլային միջոց (Камаз, Урал, УАЗ)։
Հայկական կողմն ունի 1 զոհված և 13 գերեվարված զինծառայող։ Եվս 24 զինծառայողի հետ կապը կորել է մարտական գործողությունների ընթացքում և նրանց ճակատագիրն այս պահին անհայտ է։ Հակառակորդի վերահսկողության տակ է անցել երկու մարտական հենակետ։

Politics 13:09 17/11/2021 Region
Azerbaijan confirmed the deaths of 7 of its servicemen in the fighting that started after the Azerbaijani military launched a large-scale attack on the Armenian combat positions along the eastern section of the Armenian-Azerbaijani border on Tuesday.
The Defense Ministry of Azerbaijan released the names of the killed troops on Wednesday. It also reported that 10 Azeri soldiers were wounded in border clashes.
Earlier on Wednesday, the Defense Ministry of Armenia said as a result of the 16 November hostilities, Azerbaijan has up to 70 killed and wounded servicemen, as well as significant losses of military equipment, in particular, 4 BTR armored personnel carriers, 1 Sandcat armored vehicle and 5 vehicles (Kamaz, Ural, UAZ).
“The Armenian side has 1 killed and 13 captured servicemen. The contact with another 24 servicemen was lost during the hostilities, their fate is unknown at the moment. Intensive work is underway to find the servicemen. Two combat positions fell under the control of the enemy,” the ministry said.