Առողջություն 11:49 20/11/2021 Հայաստան
Անցած մեկ օրվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է 870 նոր դեպք։ Կատարվել է 9660 թեստավորում,  2161 մարդ համարվում է առողջացած։ Նախորդ օրվա ընթացքում, ըստ պաշտոնական տվյալների կորոնովիրուսի հետևանքով մահացել է 41 մարդ։
Նոյեմբերի 20-ի ժամը 11-ի տվյալներով,  հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 333583 դեպք, որոնցից 304017 առողջացած: Փաստացի բուժում է ստանում 20909 պացիենտ:
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսի հետևանքով 7253 մահվան դեպք է արձանագրվել: Այլ հիվանդության պատճառով մահվան դեպքերի ընդհանուր թիվը 1404 է:

Health 11:53 20/11/2021 Armenia
Armenia has confirmed 870 new cases of coronavirus in 24 hours, bringing the national tally to 333,583 as of 11 a.m. Saturday, November 20, the Ministry of Health reports.
Overall, 9,660 Covid-19 tests were conducted on November 19.
2,161 more patients have recovered from the disease with the total number of recoveries now standing at 304,017.
The Covid-19 death toll has increased by 41 to 7,253. The figure does not include the deaths of 1,404 other people carrying the virus. According to the health authorities, they were caused by other diseases.
Armenia now has 20,909 active cases. As many as 2,299,020 tests have been performed in the country since the disease outbreak.