![](https://panorama.am/news_images/868/2601571_1/dj.thumb.jpg)
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական Ջեյք Սալիվանն ուրբաթ օրը հեռախոսով Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինի հետ քննարկել է իրավիճակը Ուկրաինայում, Աֆղանստանում, Սիրիայում և Անդրկովկասում։ ՏԱՍՍ-ի փախանցմամբ՝ այդ մասին ասվում է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչ Էմիլի Հորնի հայտարարության մեջ։
Նա հայտնել է, որ Սալիվանն ու Քալինը խոսել են հոկտեմբերի 31-ին Հռոմում նախագահներ Ջո Բայդենի և Թայիփ Էրդողանի հանդիպումից հետո ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև երկկողմ համագործակցության հետագա քայլերի մասին։
«Մտքեր են փոխանակվել մի շարք տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ Ուկրաինայում, Աֆղանստանում, Սիրիայում և Անդրկովկասում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ինչպես նաև Արևելյան Միջերկրական ծովում կայունության պահպանման կարևորության վերաբերյալ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Политика 11:30 20/11/2021 Регион
Помощник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан в пятницу обсудил по телефону с официальным представителем турецкого лидера Ибрагимом Калыном ситуацию на Украине, в Афганистане, Сирии и Закавказье. Об этом, как передает ТАСС, говорится в заявлении официального представителя Совета национальной безопасности Белого дома Эмили Хорн.
Она сообщила, что Салливан и Калын говорили "о дальнейших шагах в двустороннем взаимодействии США и Турции после встречи президентов [Джо] Байдена и [Тайипа] Эрдогана в Риме 31 октября".
"Они обменялись мнениями о ряде региональных вопросов, включая события на Украине, в Афганистане, Сирии и Закавказье, а также о важности поддержания стабильности в Восточном Средиземноморье", - говорится в заявлении.