Տնտեսություն 18:49 22/11/2021 Հայաստան
«ՏՀՏ ենթակառուցվածքը՝ որպես թվային տնտեսության հիմք» խորագրով քննարկում՝ հեռահաղորդակցության ոլորտի հայաստանյան ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ
Տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաները որոշիչ դեր են խաղում ցանկացած երկրի տնտեսության զարգացման գործում: Ըստ այդմ՝ տնտեսության թվայնացումն ու պետության թվային  օրակարգի իրագործումը նախ և առաջ ենթադրում են ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների թվային վերափոխում։ Այս մասին տեղեկացնում է Վիվա-ՄՏՍ-ը։
«Ի՞նչ է թվային վերափոխումը։ Դա թվային տեխնոլոգիաների ու լուծումների կիրառումն է ոչ թվային տեխնոլոգիաների ու լուծումների փոխարեն՝ ծառայություններն ու բիզնեսը վերափոխելու նպատակով, ինչպես նաև՝  արդեն իսկ գործող թվային տեխնոլոգիաների արդիականացումը: Այսպիսով՝ թվայնացումը տեխնոլոգիաների և դրանց վրա հիմնված՝ լուծումների որակապես նոր մակարդակի ներդրումն է, այլ ոչ թե գործող հզորությունների ավելացնելը։
Թե՛ աշխարհում, թե՛ մասնավորապես Հայաստանում, ՏՀՏ ոլորտի ընկերություններն կանգնած են եղել երկընտրանքի առաջ. սեփական ենթակառուցվածքը ծառայեցնել թվային լուծումների համար իբրև միջնորդ հարթակ, թե թվային ծառայություններ մատուցել անմիջականորեն՝ շուկային առաջարկելով սեփական լուծումներ: Շատ կարևոր է նաև պետության ու հանրային շահերը ներկայացնող՝ կարգավորող մարմնի դերը տնտեսության, ինչպես նաև ՏՀՏ ոլորտի թվայնացման օրակարգին ուղղություն տալու և համագործակցության ասպարեզում:
Հայաստանի թվային օրակարգին վերաբերող այս և նման այլ խնդիրներ են քննարկվել Խելացի լուծումների կիրառությանը նվիրված՝ Silicon Mountains 2021 տեխնոլոգիական միջազգային գագաթնաժողովի ընթացքում՝ «ՏՀՏ ենթակառուցվածքը՝ որպես թվային տնտեսության հիմք» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ: Քննարկման մասնակիցներն են Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի Հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, Յուքոմ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը, Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու «Ռոստելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
Գագաթնաժողովի հատուկ հյուրն էր Սինոփսիս վերազգային ընկերության նախագահ Չի-Ֆուն Չանը (Chi-Foon Chan), ով ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2020 թվականի (GIT Award 2020) մրցանակակիրն է։
«Երբ տարիներ առաջ, 2006 թվականին ՀԾԿՀ-ն ստանձնեց ոլորտի կարգավորման գործառույթը, խնդիր էր դրված մեծ ուշադրություն դարձնել ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Համատեղ ջանքերով, մրցակցային սկզբունքներին հավատարիմ՝ մեր երկրում հաջողվեց լուծել այդ հարցը: Այսօր արդեն այլ մարտահրավերներ կան: Նոր տեխնոլոգիաների համար պահանջվող ներդրումներն ահռելի են, իսկ ներկայումս թվային ծառայությունների սպառման ծավալները՝ ցածր: Ուստի, այստեղ մեծ է պետության դերն  այդ ծառայությունների լայն տարածման, դրանց պատվերների ապահովման միջոցով խթանելու մասնավոր հատվածի ներդրումները նոր տեխնոլոգիաներում», - ասել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գևորգ Գևորգյանը:
«Ըստ փորձագետների 2022 թվականին ինտերնետին միացված սարքերի թիվն աշխարհում կգերազանցի 29 միլիարդը, իսկ դրանց 40%-ը կլինեն շարժական։ Հայաստանում թվային տնտեսության մասին խոսելիս, մենք ոչ միայն պետք է մտածենք խելացի տան, ամպային, արհեստական բանականության հիման վրա աշխատող տեխնոլոգիաների ներդրման ու հանրայնացման մասին, այլև արագացնենք թվայնացումը հասարակական առավելապես մեծ արժեք ունեցող ոլորտներում, ինչպիսիք, օրինակ, փոքր ու միջին ձեռնարկություններն են, որոնք, կարելի է ասել՝ չեն օգտվում առաջադեմ ամպային ծառայություններից։ Դպրոցներից սկսած թե՛ պետության, թե՛ Ucom-ի, թե՛ գործընկեր օպերատորների անելիքը շատ է», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«Շատ կարևոր է հեռահաղորդակցության  դերը՝ որպես թվային տնտեսության կայացման, զարգացման և առաջխաղացման հիմնական ենթակառուցվածք։ Այս համատեքստում իր ուրույն դերակատարությունն է ունենալու հեռահաղորդակցության էվոլյուցիոն հաջորդ փուլը՝ անցումը ենթակառուցվածքային նշանակության ծառայությունների մատուցումից դեպի բովանդակություն, ՏՏ լուծումների՝ ներառյալ ամպային ծառայությունների տրամադրումը, ինչն էլ արդեն մեկնարկել է մեր ընկերության կողմից։ Թվային տնտեսության կայացման գործընթացում կարևոր է նաև թվային ծառայությունների առկայությունը և հետագա զարգացումը պետական ոլորտում։ Եվ այստեղ, հիմք ընդունելով զարգացած երկրների փորձը, կարևոր է, որ պետությունը ստանձնի առաջատարի դերը՝ կիրառելով բոլոր համապատասխան ենթակառուցվածքներն ու լծակներն առաջադեմ թվային էկոհամակարգ ձևավորելու նպատակով», - նշել է «Ռոստելեկոմ Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
««Հեռահաղողորդակցությունը որպես «Խելացի խողավակ» (Smart pipe) կամ «Կույր խողովակ» (Blind pipe) բանավեճի ելքը հօգուտ առաջինի, կանխորոշեց հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման հետագա ընթացքը:
Այսօր նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացումը մեծապես խթանում են հենց ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունները՝ քանի որ սպառողների կողմից կա պահանջարկ՝ ավելի հարմարավետ թվային գործիքների՝ հարթակների ու հավելվածների, ամպային պլատֆորմների։
Միաժամանակ՝ ՏՀՏ ոլորտը խթանում է զարգացումը ժամանակակից տեխնոլոգիաների ոլորտներում և այս ոլորտի ընկերությունների՝ ներառյալ հայկական սթարթափների արտադրանքի, առկա կամ պոտենցիալ սպառողն է՝ քանի որ հենց ինքն է հասկանում թվային վերափոխման հրամայականը։ Որակապես նոր կերպով օպտիմալացվում, ինտեգրվում են տարբեր սարքեր, սարքավորումներ և ենթահամակարգեր՝ թույլ տալով առավել արդյունավետ կառավարում, ավելի բարձր կանխատեսելիություն, ծախսերի ու ռիսկերի նվազեցում՝ ապահովելով բիզնեսի զարգացման համար ավելի հարմարավետ միջավայր և ի վերջո՝ կյանքի որակի բարելավում։ Այս ամենի հետ մեկտեղ առկա են այնպիսի մարտահրավերներ, որոնցում մրցակցությունն առաջնային չէ և որոնց լուծման բանալին ՏՀՏ ոլորտի ու պետության սերտ ու անկեղծ համագործակությունն է», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Միջոցառման կազմակերպիչը Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունն էր: Գագաթնաժողովի գլխավոր հովանավորը «Յունիքոմփ» ընկերությունն է, աջակիցներն են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունն ու «ԱԿԲԱ բանկ»-ը»,- նշված է ընկերության հաղորդագրությունում:

Economy 19:48 22/11/2021 Armenia
Discussion on the Topic “IT Infrastructure as the Basis of the Digital Economy” with the Participation of the Heads of Telecommunication Companies in Armenia
Information and telecommunication technologies play a decisive role in the development of the economy of any country. Accordingly, the digitalization of the economy and the implementation of the digital agenda of the state, first of all, presuppose the digital transformation of ICT companies, VivaCell MTS report.
What is digital transformation? It is the use of digital technologies and solutions instead of non-digital technologies and solutions to transform services and businesses, and also to modernize existing digital technologies. Thus, digitalization is the introduction of a qualitatively new level of technological solutions, and not the addition of existing capacities.
Globally, and in Armenia, in particular, ICT companies are faced with a dilemma of whether to use their own infrastructure as an intermediate platform for digital solutions or to provide digital services directly, offering their own solutions to the market. The role of the state and the public interests regulator is very important in the field of economics, as well as cooperation and guidance of the digitalization agenda of the ICT sector.
These and other issues related to the digital agenda of Armenia were discussed during the Silicon Mountains 2021 International Summit on the Application of Smart Solutions during the panel discussion “IT Infrastructure as a Basis for the Digital Economy”. Head of the Telecommunications Department of the Public Services Regulatory Commission Gevorg Gevorgyan, Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, General Director of Ucom Ara Khachatryan and General Director of Rostelecom Hayk Faramazyan took part in the discussion.
The special guest of the summit was the President of Synopsys Transnational Chi-Foon Chan, the recipient of the 2020 GIT Award for Global IT Investment.
“When years ago, in 2006 PSRC took over the function of regulation of the sector, a challenge was set to pay a great deal of attention to the development of the infrastructures. With joint efforts, committed to the principles of competition, it was possible to solve this issue. Today already there are different challenges. Investments needed for new technologies are enormous and currently, the volumes of consumption of digital services are low. Thus, the role of the government in spreading and promoting investments in new technologies through ensuring orders is huge", told Gevorg Gevorgan Head of Telecommunication Department of PSRC.
“According to experts, in 2022 the number of Internet-connected devices in the world will exceed 29 billion, and 40% of them will be mobile. Speaking about the digital economy in Armenia, we should not only think about the introduction and popularization of smart home, cloud technologies, artificial intelligence technologies, but also accelerate digitalization in the most valuable areas of society, such as small and medium-sized enterprises. We can say that they are not using advanced cloud services. “The state, Ucom, partner operators and even the schools have a lot to do,” said Ucom General Manager Ara Khachatryan.
“Telecommunications play a very important role as the main infrastructure for the creation, development and promotion of the digital economy. The next evolutionary stage of telecommunications will play a unique role in the context of transition from infrastructure services to content, IT solutions, including cloud services, which has already been launched by our company. In the process of the formation of the digital economy, the existence of digital services and further development in the public sector is possible. And here, based on the experience of developed countries, it is possible that the state will assume the leading role, using all the relevant infrastructure and leverage to develop an advanced digital ecosystem,” said Hayk Faramazyan, General Manager of Rostelecom Armenia.
“The outcome of the debate on the “Smart Pipe” or “Blind Pipe” in favor of the former predetermined the further development of the telecommunications sector. Today, the development of innovative technologies is strongly stimulated by companies in the ICT field, as there is a consumer demand for more convenient digital tools - platforms and applications, cloud platforms. At the same time, the ICT sector contributes to the development of modern technologies, and is an existing or potential consumer of companies in this field, including the products of Armenian startups, as ICT itself feels the need for digital transformation. Qualitatively optimized in a new way, various devices, equipment and subsystems are integrated, allowing smarter management, higher predictability, lower costs and risks, creating more comfortable environment for business development and, ultimately, improving the quality of life. Along with all this, there are challenges in which competition is not a priority, the key to solving which is close and sincere cooperation between the ICT sector and the state,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The event was organized by the Union of Employers of Information and Communication Technologies. The general sponsor of the summit was Unicomp, the supporters were the RA Ministry of High-Tech Industry, Synopsis Armenia and ACBA Bank.