Կորոնավիրուսից մահացել է հյուսիսկովկասյան կինոյի լեգենդ Ռաֆայել Գասպարյանցը
78 տարեկանում մահացել է հյուսիսկովկասյան կինոյի լեգենդը՝ նրա ակունքներում կանգնած ռեժիսոր Ռաֆայել Գասպարյանցը։ Ռոժիսորը մահացել է այսօր՝ կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած բարդությունների պատճառով: Այս մասին հաղորդում է «Ալանիա» պետական հեռուստառադիո ալիքը, որտեղ ռեժիսորն աշխատել է 1968 թվականից։
Ռաֆայել Գասպարյանցը Հյուսիսային Օսիայի և Դաղստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ է, Հյուսիսային Օսիայի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, Կ.Խետագուրովի անվան պետական մրցանակի և Դաղստանի Հանրապետության պետական մրցանակի դափնեկիր։ Նկարահանել է ավելի քան 70 վավերագրական և 12 գեղարվեստական ֆիլմ, այդ թվում՝ «Ծեր շեյխի մատանին», «Տբաու լեռան լեգենդը», «Կարաբաիրի հետքերով», «Ամպերի վերևում գտնվող երգերը» ժապավենները։

Культура 15:56 22/11/2021 В мире
В возрасте 77 лет скончался режиссер, народный артист Северной Осетии, один из основателей северокавказского кинематографа Рафаэль Гаспарянц. Об этом сообщает ГТРК «Алания».
Причиной смерти кинематографиста стали осложнения, вызванные коронавирусом.
Рафаэль Гаспарянц — заслуженный деятель искусств Северной Осетии и Дагестана, народный артист РСО-А, лауреат Государственной премии им. К. Хетагурова и Государственной премии Республики Дагестан. Он снял более 70 документальных и 12 игровых картин, среди которых ленты «Кольцо старого шейха», «Легенда горы Тбау», «По следам Карабаира», «Песни над облаками».