Թուրքիայում կառավարության հրաժարականի պահանջով բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել
Ստամբուլում և Անկարայում թուրքական լիրայի անկումից հետո ինքնաբուխ բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել։ Ռիա նովոստին գրում է, որ ցուցարարները պահանջել են կառավարության հրաժարականը և իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության իշխանությունից հեռանալը։ Ոստիկանությունը ցրել է ցուցարարներին։
Երեքշաբթի թուրքական արժույթը նոր հակառեկորդ էր սահմանել՝ մեկ դոլարի դիմաց 11,37 լիրայից ընկնելով մինչեւ 13,21 լիրայի։ Ֆինանսական վերլուծաբան Արդա Թունջան նշել է, մեկ օրում նման կտրուկ անկումը առավելագույնն է եղել վերջին 20 տարվա ընթացքում։ Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ թուրքական կենտրոնական բանկը անցած հինգշաբթի 16 տոկոսից նվազեցրեց տոկոսադրույքը մինչև 15 տոկոս, իսկ երկուշաբթի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հանդես էր եկել տոկոսադրույքի հետագա նվազման օգտին:

Обвал лиры в Турции: прошли акции протеста с требованием отставки правительства
Стихийные акции протеста прошли в Стамбуле и Анкаре после обвала турецкой лиры, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал Halk TV.
Митингующие требовали отставки правительства и ухода от власти правящей Партии справедливости и развития. Полиция разогнала демонстрантов.
Сообщается, что турецкая валюта во вторник поставила новый антирекорд, упав с 11,37 до 13,21 лиры за доллар. Как заявил РИА Новости финансовый аналитик Арда Тунджа, такое резкое падение за сутки стало максимальным за последние 20 лет. Оно произошло после того, как в минувший четверг Центробанк Турции снизил учетную ставку до 15 с 16 процентов, а в понедельник президент Тайип Эрдоган высказался за дальнейшее снижение показателя.