Քաղաքական 13:03 25/11/2021 Հայաստան
Արթուր Վանեցյան. Pegasus-ը չի հանդիսանում Հայաստանի հատուկ ծառայությունների ամբողջական հսկողության ներքո գտնվող ծրագիր
«Ունեմ փաստացի տվյալներ այն մասին, որ իմ հեռախոսը վարակված է  Pegasus ծրագրով»,- հրավիրած ասուլիսում հայտարարեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Նա մանրամասնեց, դեռ այս տարվա սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին միջազգային որակավորում ունեցող տեղեկատվական անվտանգության մասնագետներն իրականացրել են իր հեռախոսի զննումը, փորձաքննություն, որի արդյունքում հայտնաբերել են անհերքելի փաստեր, որ իր հեռախոսում տեղադրված է հենց այդ ծրագիրը։
«Բայց քանի դեռ մենք չունեիքն հաստատում Apple ընկերությունից, ես չուզեցի դրա մասին բարձրաձայնել։ Երեկ ստացա նամակն ու որոշեցի բարձրաձայնել ու հանրայնացնել խնդիրը»,-ասաց նա։
Վանեցյանը մանրամասնեց՝ մարդուն գաղտնալսելն ու հետևելը պետության մենաշնորհն է համապատասխան հիմքերի ու դատարանի որոշման առկայության պարագայում։
«Բայց Pegasus ծրագիրը չի հանդիսանում Հայաստանի հատուկ ծառայությունների ամբողջական հսկողության ներքո գտնվող ծրագիր, NSO Group-ն այն չի վաճառում հատուկ ծառայություններին իրենց գործառույթներն իրականացնելու համար, այլ այդ ընկերությունը որոշակի գումարի՝ 7-10 մլն դոլարի մասին է խոսքը, դիմաց բաժանորդագրվում են այդ ծրագրին, ասում են, այլ մեր երկրից խնդրում ենք հսկողության վերցնել այսինչ, այնինչ անձին։ Այդպիսով նրանք հնարավորություն են տալիս ահդ ընկերությանը, առանց խոչընդոտի մուտք գործել Հայաստանի բջջային օպերատորների համակարգ ու վարակել ցանկացածի հեռախոս։ Բայց այդ տվյալները ոչ թե ստացվում ու պահպանվում են Հայաստանի իրավապահ համակարգի բազաներում, այլ դրանք գնում են NSO Group-ի կենտրոնական գրասենյակ, որից հետո այն տրամադրում է դրանք պատվիրատուին։ Ըստ NSO Group-ի հայտարարության, նրանք համագործակցում են բացառապես պետության հետ։ Եթե պետությունը թույլ չտա մուտք գործել Հայաստանի բջջային օպերատորների համակարգ, հնարավոր չէ այդ ծրագիրը կիրառվի մեր երկրում»,-մանրամասնեց նա։
Ընդդիմադիր պատգամավորը խնդիրը դիտարկեց նաև  ժողովրդավարության համատեքստում, ընդգծեց, յուրաքանչյուրի անձնական, ընտանեկան գաղտնիությունը կարող է խախտվել բացառապես դատարանի որոշման հիման վրա։
«Pegasus ծրագրի կիրառման համար դատարանի որոշում չի կարող լինել, քանի որ այն ՀՀ իրավապահ համակարգի սեփականությունը չէ։ Ստացվում է, որ այս ամբողջ գործընթացն անօրինական է»,-ընդգծեց նա։
Pegasus ծրագրով վարակված հեռախոսը կարող է մարդու կամքից անկախ, նրա անգիտությամբ միացնել տեսախցիկը, ձայնագրել զրույցները։
«Հիմա պատկերացրեք, մարդ ես, նստած ես, ընտանեկան վիճակ է։ Լսում են ամբողջությամբ քո զրույցները կնոջդ, երեխաներիդ, ծնողներիդ հետ։ Այս գաղտնալսման ծրագրի միջոցով ձեռք բերած զրույցները չեն օգտագործվում քրեական գործերի քննության ժամանակ, չեն հանրայնացվում, քանի որ այդ տեղեկությունները ստացվում են ապօրինի։ Իշխանություններն այդ ծրագիրն օգտագործում են իրենց ոչ հաճո լրագրողների, իրավապաշտպանների, քաղհասարակության ներկայացուցիչներին, քաղաքական գործիչներին հետևելու հետապնդելու համար։ Ահա այս վտանգների պատճառով է, որ մենք բարձրաձայնում ենք ծրագրի անթույլատրելիության մասին»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ խնդրի մասին Արթուր Վանեցյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ հայտարարել էր երեկ՝ կոչ անելով Նիկոլ Փաշինյանին վախենալ ոչ թե իրենից, այլ Հայրենիքի և հայ ժողովրդի գլխին բերածդ արհավիրքների հետևանքներից։

Политика 13:54 25/11/2021 Армения
Владею фактическими данными о том, что мой телефон заражен шпионским ПО Pegasus, заявил на пресс-конференции 25 ноября руководитель фракции Национального Собрания Армении «Честь имею», экс-директор Службы национальной безопасности РА Артур Ванецян.
Он уточнил, что еще в сентябре-октябре этого года обладающие международной квалификацией эксперты по информационной безопасности исследовали его телефон, провели экспертизу, в результате чего были обнаружены неоспоримые факты, что на его телефоне было установлено именно указанное ПО.
«Но пока у нас не было подтверждения от Apple, я не хотел об этом говорить публично. Вчера я получил письмо от корпорации и решил поднять вопрос и предать его гласности», – сказал Ванецян.
При этом он напомнил, что устраивать слежку и прослушку – монополия государства при наличии соответствующих оснований и решения суда.
«Но ПО Pegasus – не программа, находящаяся под полным контролем спецслужб Армении. NSO Group не продает данное ПО спецслужбам для выполнения своих функций, но в обмен на определенную сумму – речь о 7-10 млн долларов – можно получить подписку на эту программу: говорят, дескать, из этой страны просим взять под контроль того-то.
Таким образом, они позволяют компании беспрепятственно получить доступ, например, к системе мобильных операторов Армении и заражать телефон любого абонента. Но эти данные поступают и хранятся не в базах данных правоохранительной системы Армении, а поступают в центральный офис NSO Group, после чего компания предоставляет их заказчику. Согласно заявлению NSO Group, они сотрудничают исключительно с государством. Если государство не разрешит доступ к системе операторов мобильной связи в Армении, использование этой программы в нашей стране невозможно», – пояснил Ванецян.
Оппозиционный депутат также коснулся проблемы в контексте демократии, подчеркнув, что право на неприкосновенность личной и семейной жизни каждого человека может быть нарушено исключительно на основании решения суда.
«Решения суда о применении программы Pegasus быть не может, так как она не является собственностью правоохранительной системы РА. Получается, что весь этот процесс незаконен», – подчеркнул он.
Зараженный программой Pegasus телефон может, независимо от воли человека, без его ведома включать камеру и записывать разговоры.
«А теперь представьте: человек находится с семьей. Они полностью прослушивают его  разговоры с женой, детьми и родителями. Записанные с помощью шпионского ПО разговоры не используются при расследовании уголовных дел, они не разглашаются, так как эта информация получена незаконным путем. Власти используют эту программу для преследования не угодных им журналистов, правозащитников, представителей гражданского общества, политических деятелей. Именно из-за этих угроз мы поднимаем вопрос о недопустимости использования этой программы», – сказал он.
Напомним, что Артур Ванецян накануне заявил об этой проблеме на своей странице в Facebook, призвав Никола Пашиняна бояться не его, а последствий бед, которые он навел на армянский народ».