Առողջություն 15:42 30/11/2021 Հայաստան
Այն չափով քաղաքացիներ են պատվաստվել, որ ինչ-որ լուրջ տնտեսական վնասներ չեն պատճառվի հանրային սննդի օբյեկտներին. Ավանեսյան
«Սա արտառոց միջոցառում չէ, բազմաթիվ երկրներ կիրառում են թե տրանսպորտից, թե սննդի վայրերից օգտվելու ժամանակ հավաստելու պատվաստված լինելու հանգամանքը կամ ՊՇՌ թեստավորման բացասական արդյունքը»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց  առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն՝ անդրադառնալով հունվարի 1-ից հանրային սննդի կետեր քաղաքացիները մուտքը միայն ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունք կամ պատվաստված լինելու հավաստագիր ներկայացնելու դեպքում թույլատրելու նախաձեռնությանը:
Նրա խոսքով, կովիդն անցանկալիորեն ստեղծել է ճնշումներ առողջապահական, տնտեսական համակարգերի վրա և իրենց կողմից ձեռնարկված միջոցառումներն ուղղված են Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճակարակային իրավիճակը կառավարելիի շրջանից դուրս չգալուն՝ չունենալու մարդկային, նաև տնտեսական կորուստներ:
Ա. Ավանեսյանը նաև նշեց, որ դիմակներ դնելու պահանջը պահպանվում, ակտուալ է:
Նախարարն ասաց, որ սահմանափակումները հունվարի 1-ից են կիրառում, որպեսզի պատվաստվածների թիվը շատ լինի. «Պատվաստման օրական ցուցանիշներն էլ ցույց են տալիս, որ արդեն իսկ այն չափով քաղաքացիներ են պատվաստվել, որ ինչ-որ լուրջ տնտեսական վնասներ չեն պատճառվի նաև հանրային սննդի օբյեկտներին, այլ հակառակը»:

Здоровье 16:24 30/11/2021 Армения
Анаит Аванесян: Уже есть такое количество вакцинированных, что объектам общепита не может быть причинено ущерба
Предлагаемая мера не является чем-то необычным, такое ограничение применяется в многочисленных странах, заявила сегодня министр здравоохранения Анаит Аванесян в беседе с журналистами в Национальном Собрании, касаясь новых ограничений, которые будут введены с 1 января при посещении объектов общепита, культурных мероприятий.
Напомним, с 1 января граждане в Армении смогут посещать объекты общепита, культурные мероприятия при наличии отрицательного результата ПЦР-теста на коронавирус или сертификата о вакцинации.
По ее словам, коронавирус привел к нежелательному давлению на системы здравоохранения и экономики, принимаемые ими меры же направлены на то, чтобы обусловленная коронавирусом эпидемиологическая ситуация оставалась в управляемых рамках, не приведя к человеческим и экономическим потерям.
А. Аванесян также отметила, что требование о ношении масок сохраняется и остается актуальным.
Она также указала, что ограничения будут введены с 1 января, чтобы вакцинированных было больше.
«Ежедневный данные о вакцинации показывают, что уже есть такое количество вакцинированных граждан, что объектам общепита не может быть причинен какого-либо серьезного экономического ущерба, а наоборот», - сказала она.