Հասարակություն 11:25 04/12/2021 Աշխարհում
Ուկրաինան Թուրքիայից գնել է զգալիորեն ավելի շատ Բայրաքթար TB2 անօդաչու թռչող սարքեր, քան նախկինում հաղորդվում էր։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, գրում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով Անկարայի կառավարական գերատեսչությունների աղբյուրներին։
Գործակալությունը պնդում է, որ 2019 թվականից թուրքական կողմը Կիևին «շատ» անօդաչու սարքեր է վաճառել՝ հրթիռների և կառավարման կայանների հետ միասին։
«Այժմ ընդունվում են ևս ավելի քան երկու տասնյակ անօդաչու թռչող սարքերի պատվերներ»,- ասվում է հոդվածում։
Թուրքական կառավարության պաշտոնյաները և անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող Baykar Makina-ն հրաժարվել են մեկնաբանել այս տեղեկությունը։
Bloomberg-ի զրուցակիցը հայտարարել է նաև Անկարայի և Կիևի պլանների մասին՝ ուկրաինական Zenit-2-ի նման հրթիռներ արտադրելու համատեղ արտադրության հետ կապված, սակայն, ինչպես նշում է աղբյուրը, Թուրքիան հերքում է նման մտադրությունները։
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի տվյալներով, Կիևն ուներ վեց հարվածային թուրքական Bayraktar TB2 անօդաչու թռչող սարքեր և դրանց համար մի քանի հարյուր բարձր ճշգրտության հրթիռներ։ Հաղորդվել է, որ 2021 թվականին Ուկրաինան ձեռք կբերի ևս մոտ 15 անօդաչու թռչող սարք։

Bloomberg: Турция продала Украине гораздо больше беспилотников Bayraktar, чем сообщалось
Украина приобрела у Турции значительно больше БПЛА Bayraktar TB2, чем сообщалось ранее, пишет Bloomberg со ссылкой на источники в правительственных структурах Анкары.
Как передает РИА Новости, агентство утверждает, что с 2019 года турецкая сторона продала Киеву "множество" беспилотников вместе с ракетами и станциями управления.
"Сейчас принимаются заказы по меньшей мере еще на две дюжины дронов", — говорится в статье.
Официальные представители турецкого правительства и производителя беспилотников Baykar Makina отказались комментировать эту информацию.
Собеседник Bloomberg также заявил о планах Анкары и Киева по совместному производству ракет-носителей, похожих на украинский "Зенит-2", но добавил, что Турция отрицает такие намерения.
По данным на декабрь прошлого года, у Киева было шесть ударных беспилотников Bayraktar TB2 и несколько сотен высокоточных ракет к ним. Сообщалось, что в 2021 году Украина приобретет еще порядка 15 аппаратов.