Քաղաքական 16:50 07/12/2021 Հայաստան
«Օգոստոս ամսից ձևավորվել են Ազգային ժողովի խորհրդարանական պատվիրակությունները, որոնց մեջ ընդգրված են նաև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները: Մինչ օրս, ըստ էության, այդ աշխատանքներին ընդդիմադիր պատգամավորները չեն մասնակցել: Պատճառը մեր գործընկեր պատգամավորների ակնհայտ ապօրինի կալանավորումն է և այլ պատգամավորների, այդ թվում պատվիրակությունների մեջ ընդգրկված, տեղաշարժի ապօրինի սահմանափակումն է:
Փաստացի խոչընդոտված է պատգամավորների սահմանադրական գործունեությունը: Նշված դատավարական գործողություններից յուրաքանչյուրն ունի բացառապես քաղաքական բաղադրիչ, զուրկ է իրավական որևէ հիմքից և պահպանվում է մինչ օրս: Այս իրավիճակն աննախադեպ է Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրի դեպքում, և վկայում է, որ Հայաստանն այլևս ժողովրդավարական-իրավական պետություն չէ:
Նման պայմաններում «Հայաստան» դաշինքը հայտարարում է, որ չեն կարող լինել փաստացի տարբեր կարգավիճակ ունեցող պատգամավորներ և կասեցնում է իր մասնակցությունը բոլոր միջազգային կազմակերպություններին, չի մասնակցելու Հայաստանից դուրս կազմակերպվող նիստերին՝ մինչև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների նկատմամբ կիրառված բոլոր արգելքները և սահմանափակումները չհանվեն: Նշված որոշման մասին կիրազեկվեն նաև միջազգային համապատասխան կազմակերպությունները»։

Politics 17:39 07/12/2021 Armenia
The opposition Armenia parliamentary faction is suspending its activities in international organizations and will resume them only if all bans and restrictions imposed on its MPs are lifted, the Armenia alliance said in a statement on Tuesday.
It says that parliamentary delegations involving the Armenian faction MPs, among others, were formed back in August. However, the opposition lawmakers have not taken part in the activities of the delegations to date due to “unlawful” arrests and restrictions on the movement of MPs, including those involved in the delegations.
"In fact, it is an obstacle to the constitutional activity of MPs. All trials have exclusively political overtones and lack any legal grounds. This situation is unprecedented for a member state of the Council of Europe and shows that Armenia is no longer a democratic state, where the rule of law prevails," reads the statement.