10:15 07/12/2021 Հայաստան
Արտակ Զաքարյան. Իր գեղցու շուստրիության պատճառով մուրճի և սալի արանքում հայտնված Նիկոլը փորձում է «արդարացնել» իր աղետաբեր վերընտրությունը
««Հայաստանից ժամկետներ եմ ակնկալում ստանալ, թե ե՞րբ կգործարկվի «Զանգեզուրի միջանցքը»»: Այս մասին, երեկ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը, իր երկրի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Այս հայտարարությունը մեզ համար, իհարկե նորություն չէր։ Իլհամ-Նիկոլ տանդեմն այդ հարցը վաղուց են ի նկատի ունեցել՝ որպես 44-օրյա պատերազմում կազմակերպված պարտության հետևանքներից մեկը։
Այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքն» աշխարհաքաղաքական գլոբալ խաղում՝ թյուրքական կողմերի ամենաբաղձալի կտորն է, որը դեմ է առել ռուս-պարսկական, ինչպես նաև հնդկա-չինական շահերի կտրուկ հակադրությանը և առաջ չի գնում (որքան էլ որ Նիկոլը թուրքերին խոստացած լիներ)։
Սյունիքի վրայով «միջանցք» երբեք չի լինելու, որքան էլ որ Իլհամը փորձի սպառնալ։ Իսկ Նիկոլի պարագայում, հստակ է, որ եթե միջանցքի հարցը կա և օրակարգից չի հանվել, ուրեմն կապիտուլյանտ իշխանությունից կրկին պատերազմի հոտ է գալիս։ Որովհետև, Նիկոլի օտարերկրյա «տերերի» մի հատվածը պահանջում է տալ, իսկ մյուս հատվածը՝ արգելում է քննարկել որևէ «միջանցքի» հարց։
Իր տգիտության, թուլամորթության, գեղցու շուստրիության և իշխանամոլության պատճառով, տարածաշրջանային մուրճի և սալի արանքում հայտնված Նիկոլը՝ կապիտուլյանտի մանդատով, առայժմ փորձեր է անում «արդարացնել» իր աղետաբեր վերընտրությունը։ Իսկ արդյունքում՝ Հայաստանը կանգնել է անխուսափելի ընտրության առաջ. կամ նոր պատերազմ, կամ իշխանափոխություն։
Հ.Գ. այսօր իշխանափոխությունը նպատակ չէ, այլ միջոց՝ պետականության շարունակվող քարուքանդը կանգնեցնելու, և երկիրն աշխարհաքաղաքական նոր հարվածների տակից դուրս բերելու համար։
Ժողովրդի գիտակից մասը գոնե, պետք է տեսնի ու հասկանա այս պարզ ճշմարտությունը։ Իսկ նիկոլապատկան անգիտակից մասն իրավունք ունի դա չհասկանալու, որովհետև առաջնորդվում է միայն ստամոքսով ու «նախկինացավի» կարծրատիպերով»։

Политика 13:45 07/12/2021 Армения
Артак Закарян: Из-за провинциальной шустрости оказавшийся между молотом и наковальней Никол пытается «оправдать» свое переизбрание
Бывший замминистра обороны, член Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян на своей странице в соцсети Facebook коснулся вчерашних слов президента  Азербайджана Ильхама Алиева о том, что он ожидает услышать от Армении дату открытия так называемого «Зангезурского коридора».
«Озвучьте дату, когда будет открыт Зангезурский коридор, и в этом случае никаких проблем не будет», – сказал Алиев в понедельник во время встречи с жителями села Гонагкенд Губинского района.
«Это заявление для нас, конечно, не новость. Тандем Ильхам-Никол давно рассматривает этот вопрос как одно из последствий организованного поражения в 44-дневной войне.
Так называемый "Зангезурский коридор" в глобальной геополитической игре – самый лакомый кусочек для тюркских сторон, что столкнулось с резким противопоставлением российско-персидским, а также индийско-китайским интересам и не двигается с места (несмотря на все обещания Никола туркам)
"Коридора" через Сюник никогда не будет, сколько бы Ильхам ни пытался угрожать. А в случае с Николом все четко: если вопрос коридора остается и не снят с повестки дня, то от капитулянтских властей снова пахнет войной. Потому что одна часть иностранных "хозяев" Николя требует отдать, а другая запрещает обсуждать какой-либо вопрос о "коридоре".
Из-за своего невежества, слабохарактерности, провинциальной шустрости и жажды власти Никол, который оказался  между молотом и наковальней в регионе, с мандатом капитулянта, сейчас предпринимает попытки "оправдать" свое катастрофическое переизбрание.
А в результате перед Арменией встает неизбежный выбор: либо новая война, либо смена власти.
P.S. Сегодня смена власти – не цель, а способ остановить продолжающийся крах государственности, вывести страну из-под новых геополитических ударов.
Хотя бы сознательная часть народа должна увидеть и понять эту простую истину. А принадлежащая
Николу не осознающая часть вправе этого не понимать, потому что руководствуется только желудком и стереотипами про прежние власти», - написал Закарян.