Իրավունք 20:21 08/12/2021 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության քաղաքացին բռնության է ենթարկվել ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից․ ԱՀ ՄՒՊ
2021 թ․ նոյեմբերի 23-ին մոլորվելու հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Աշան համայնքի 2000թ. ծնված բնակիչ Միհրան Մուսայելյանը նոյեմբերի 26-ին ռուսական խաղաղապահների միջնորդությամբ վերադարձվել էր հայկական կողմին։Այս մասին գրում  է Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը՝ հայտնելով
«Նախնական բժշկական զննության արդյունքում պարզվել էր, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացին բռնության է ենթարկվել ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից։
Դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը, որն այսօր ներկայացվել է նաև ԱՀ դատախազության կողմից, հաստատել է այդ հանգամանքը։ Ադրբեջանցիների կողմից բռնության, խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի հետևանքով քաղաքացին ստացել է մի շարք վնասվածքներ մասնավորապես՝ Մ. Մուսայելյանի մարմնի վրա արձանագրվել, հայտնաբերվել էր քերծվածքների ու արյունազեղումների տեսքով 40-ից ավելի վնասվածք, կրծքավանդակի փակ, բութ վնասվածք՝ կրծոսկրի մարմնի կոտրվածքի ձևով, որն ուղեկցվել է կրծքավանդակի օրգանների վնասումով՝ ձախակողմյան ենթամաշկային էմֆիզեմիայի ու պնևմոմեդիաստենումի զարգացումներով, որոնք առաջացրել են առողջության ծանր վնաս՝ կյանքին վտանգ սպառնացող:
Հայ գերիների և ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված անձանց նկատմամբ ադրբեջանական կողմը էթնիկ և կրոնական ատելության հիմքով ցուցաբերել և ցուցաբերում է առանձնակի դաժանություն և բռնություն։ Այս իրավիճակը տարիների ընթացքում Ադրբեջանում պետական ամենաբարձր մակարդակով իրականացվող հայատյացության քաղաքականության ուղիղ հետևանքն է»։

Politics 20:29 08/12/2021 NKR
The Artsakh Republic Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan has revealed the preliminary medical examination of a resident of Artsakh's Martuni region Mihran Musayelyan (born in 2000), who had got lost and came under the control of Azerbaijan on November 23, 2021 and was returned to the Armenian side on November 26 through the mediation of the Russian peacekeepers.
As Stepanyan said, the medical examination found out that the Artsakh citizen had been subjected to violence by the representatives of the Azerbaijani Armed Forces.
"The conclusion of the forensic medical examination, which was presented today by the Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan, confirmed that fact. Citizen received a number of injuries as a result of violence, torture and inhuman treatment by Azerbaijanis, in particular, more than 40 injuries in the form of scratches and hemorrhages were registered on Musayelyan's body, closed, blunt trauma of the chest with a fracture of the thoracic body, accompanied by damage to the thoracic organs, the development of left subcutaneous emphysema and pneumomediastinum, which caused severe life-threatening health damage," the Ombudsman said, adding: "The Azerbaijani side is displaying special cruelty and violence against the Armenian captives, persons under Azerbaijani control, on the basis of ethnic-religious hatred. This situation is a direct consequence of the anti-Armenian policy pursued at the highest state level in Azerbaijan over the years."