Պուտինը խոսել է 90-ականների Ռուսաստանի կառավարության ԿՀՎ գործակալների մասին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ 1990-ականների կեսերին ՌԴ կառավարությունում աշխատել են ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) աշխատակիցներ։ Այս տեղեկությամբ նա կիսվել է Քաղաքացիական հասարակության զարգացման խորհրդի նիստում։ Պուտինի խոսքով՝ իրենք այդ տարիներին տեղյակ չեն եղել սրա մասին, գրում է iz.ru-ն։
«2000-ականների սկզբին ես արդեն պարզել էի բոլորին, բայց 1990-ականների կեսերին, ինչպես պարզվել է ավելի ուշ, ԱՄՆ ԿՀՎ-ի աշխատակիցները ծառայում էին որպես Ռուսաստանի կառավարության խորհրդականներ և պաշտոնական աշխատակիցներ»,- ասել է ՌԴ ղեկավարը։
Միևնույն ժամանակ, ամերիկյան հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները տարբեր խորհուրդներ են տվել, ինչպես նաև մասնակցել պետության կառավարմանը, մանրամասնել է Պուտինը։

At least one CIA agent was among Russian government advisors in early 1990s, Putin says
At least one officer of the United States’ Central Intelligence Agency (CIA) was among Russian government advisors in the early 1990s, Russian President Vladimir Putin said in an interview for a documentary entitled "Russia: Its Recent History," part of which aired on the Rossiya-1 TV channel on Saturday.
"I believe that at least one CIA officer definitely was among those advisors, though in accordance with his country’s laws, he did not have the right to engage in commercial activities," Putin pointed out, according to TASS report.
According to him, it eventually resulted in a trial in the United States, which revealed that the man was a CIA officer.