«ՏաԹևերը» ճանաչվել է հաղթող World Travel Awards-ի «Աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին ճանաչվել է հաղթող «World Travel Awards»-ի 28-րդ մրցանակաբաշխության «Աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում, իսկ Հայաստանը՝ «Աշխարհի առաջատար ժառանգության նպատակակետ» անվանակարգում։ Այս մասին հայտնում են «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի Հանրային կապերի բաժնից:
Հաշվի առնելով համաշխարհային զբոսաշրջության աստիճանական վերականգնումը Քովիդ-19 համավարակի բռնկումից ի վեր, այս տարի զբոսաշրջության գլխավոր մրցանակին արժանանալը առավել քան երբևէ կարևոր է ու արժեքավոր Հայաստանի համար։
«ՏաԹևերը» լինելով աշխարհի ամենաերկար (5752 մ) հետադարձելի ճոպանուղին և 11 տարվա ընթացքում սպասարկելով ավելի քան 1 միլիոն այցելու, այս համաշխարհային մակարդակի մրցանակի շնորհիվ կարող է գրանցել նորանոր ձեռբերումներ, ինչպես նաև միջազգային զբոսաշրջային շուկայում հաջողությամբ շարունակել Հայաստանի ու Տաթևի վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները։
«Այս ձեռքբերումը ևս մեկ անգամ ապացուցեց այն փաստը, որ Տաթևի վանական համալիրը և «ՏաԹևեր» ճոպանուղին Հայաստանի ու տարածաշրջանի համար հանդիսանում են առաջնակարգ և նշանակալի զբոսաշրջային ուղղություն, իսկ «ՏաԹևեր» ճոպանուղին համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին»,- ասել է «ՏաԹևեր» ճոպանուղու տնօրեն Վահե Բաղդասարյանը։
Զբոսաշրջության համաշխարհային մրցանակաբաշխությունը (World Travel Awards), որը հիմնադրվել է 1993 թ․-ին, միտված է ճամփորդության, զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտների ճանաչմանը, պարգևատրմանն ու տոնակատարությանը։
«Նման համաշխարհային կարեւորության մրցանակաբաշխությանը Հայաստանի մասնակցությունը եւ հաղթանակը, այն էլ երկու անվանակարգերում, առավել ճանաչելի են դարձնում երկիրը միջազգային շուկաներում։ Հարկավոր է օգտագործել նման հնարավորությունները, եւ շարունակական մարքեթինգային արշավների միջոցով ամրապնդել Հայաստանի դիրքավորումը՝ որպես համաշխարհային ժառանգության առաջատար վայր եւ առաջատար ճոպանուղի ունեցող երկիր»,-նշել է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի հանրային կապերի փորձագետ Գայանե Այվազյանը։
Համագործակցությունը «World Travel Awards»-ի հետ մերկնարկել էր «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը ս․թ․ հունիսին, որի շրջանակում կնքվել էր համագործակցության պայմանագիր Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի, տուրիստական ենթակառուցվածքների և ոլորտի մասնագետների կարողությունները զարգացնելու նպատակով։
Այս համագործակցության շրջանակում TUF հիմնադրամը կազմակերպել էր նաև
«World Travel Awards»-ի հիմնադիր և տնօրեն Գրեմ Քուքի այցը դեպի Հայաստան, որի ընթացքում նա շրջել էր Հայաստանի ամենադիտարժան և զբոսաշրջային գրավչություն ունեցող վայրերում, ծանոթացել հայկական մշակույթին, պատմությանը, ավանդույթներին և ազգային խոհանոցին։
«Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի մասին
«Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը 2020 թ. հուլիսից ստանձնել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի զբոսաշրջության և քաղաքաշինության զարգացմանը միտված բոլոր ծրագրերը (Դիլիջան, Տաթև, Արցախ և Երևան)։ Հիմնադրամը մշակում է զբոսաշրջային և քաղաքաշինական նորարար ծրագրեր, խթանում տարածքային կայուն զարգացումը ու դիրքավորում Հայաստանը համաշխարհային քարտեզի վրա՝ որպես մրցունակ զբոսաշրջային երկիր։

Общество 15:30 16/12/2021 В мире
«Крылья Татева» – победитель World Travel Awards в номинации «Лучшая канатная дорога в мире 2021 года»
«Крылья Татева» сталa победителем 28-й премии «World Travel Awards» в номинации «Лучшая канатная дорога в мире 2021 года», а Армения – в номинации «Ведущее туристическое направление в сфере культурного наследия». Об этом сообщает пресс-служба благотворительного Фонда туризма и урбанизма (TUF).
Принимая во внимание постепенное восстановление индустрии мирового туризма после вспышки эпидемии Covid 19, получение высшей туристической награды в этом году важно и ценно для Армении как никогда.
Благодаря подобной награде мирового уровня «Крылья Татева»  - самая длинная реверсивная канатная дорога в мире (5752 м), обслужившая более миллиона посетителей за последние 11 лет, - может добиться новых успехов и продолжить свою деятельность на международном туристическом рынке, направленную на повышение осведомленности об Армении и Татеве.
«Это достижение еще раз доказало, что Татевский монастырь и канатная дорога «Крылья Татева» являются ведущим и наиболее значимым туристическим направлением Армении и региона в целом. При этом канатная дорога «Крылья Татева» соответствует самым высоким международным стандартам», - сказал директор Татевской канатной дороги Ваге Багдасарян.
World Travel Awards основана в 1993 году с целью признания, награждения и торжественного чествования выдающихся достижений в индустрии путешествий, сфере туризма и гостеприимства.
«Участие и тем более победа Армении в двух номинациях этой престижной мировой премии способствуют лучшей узнаваемости страны на международном рынке. Необходимо использовать подобные возможности и через различные маркетинговые кампании укрепить позиции Армении в качестве важного объекта всемирного наследия и страны с самой современной канатной дорогой», - отметила эксперт по связям с общественностью Комитета по туризму Министерства экономики Армении Гаяне Айвазян.
Сотрудничество с World Travel Awards было инициировано благотворительным Фондом туризма и урбанистики (TUF) в июне этого года. В рамках сотрудничества подписано соглашение, направленное на развитие потенциала специалистов сферы туризма и туристической инфраструктуры Армении.
Кроме того, в рамках данного сотрудничества благотворительный фонд TUF организовал визит основателя и директора World Travel Awards Грэма Кука в Армению, в ходе которого он посетил наиболее известные и привлекательные с точки зрения туризма достопримечательности, познакомился с культурой, историей, традициями и национальной кухней Армении.
О благотворительном Фонде туризма и урбанизма (TUF)
Начиная с июля 2020 года, благотворительный Фонд туризма и урбанистики (TUF) руководит всеми проектами фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA), имеющими отношение к туризму и градостроительству (Дилижан, Татев, Арцах и Ереван). Фонд разрабатывает инновационные программы сферы туризма и градостроительства, содействует устойчивому территориальному развитию, способствуя позиционированию Армении на карте мира как конкурентоспособной туристической страны.