Երևանի պետական կամերային երգչախմբի 25-ամյակը կնշանավորվի համերգով
Երևանի պետական կամերային երգչախմբի հիմնադրման 25-ամյակը կնշանավորվի համերգով։ Այն տեղի կունենա դեկտեմբերի 17-ին, ժամը 19:00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը։
Հիմնադրամից հայտնում են, որ երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար Քրիստինա Ոսկանյանի ղեկավարությամբ կհնչեն Բախի, Պուլենկի, Չայկովսկու, Մանչինիի, Կոմիտասի, Առնո Բաբաջանյանի, Տիգրան Մանսուրյանի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։
Երևանի պետական կամերային երգչախմբի հիմնադիրն է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Հարություն Թոփիկյանը: 1996 թ. Թոփիկյանի հիմնադրած Երևանի կամերային երգչախումբը կարճ ժամանակահատվածում նվաճել է իր ուրույն տեղը հայ երաժշտասեր հանրության շրջանում՝ ճանաչվելով Հայաստանի հեղինակավոր կատարողական կոլեկտիվ, և 2009 թ. ստացել է պետական կարգավիճակ, վերանվանվելով Երևանի պետական կամերային երգչախմբի (ԵՊԿԵ): Երգչախումբը համերգներով հանդես է եկել աշխարհի տարբեր երկրներում։
2016 թ., երգչախմբի հիմնադրման 20-րդ տարեդարձի առթիվ, իբրև գնահատանք երգչախմբային արվեստի մեջ ունեցած մեծ ներդրման ու 20-ամյա վաստակի՝ կոլեկտիվը ստացավ պետական պարգևներ ու պատվոգրեր և բազում շնորհավորանքներ հանրաճանաչ համաշխարհային փառատոններից։ Կոլեկտիվը 16 ձայնասկավառակ է ձայնագրել։

Yerevan State Chamber Choir to celebrate 25th anniversary with a jubilee concert
Yerevan  State Chamber Choir will celebrate its 25th anniversary with a concert on December 17 at 19:00, at Komitas Chamber Music House. The concert programme features works by Komitas, Bach, Mancini, Tigran Mansuryan, Arn Babajanyan, Tchaikovsky to be conducted by Choirmaster Kristine Voskanyan.
Having been founded in 1996 by Harutyun Topikyan, Yerevan Chamber Choir is one of the well-known musical collectives and since 2009 was recognized as a State collective (YSCC).
In 2016 on the occasion of the 20th anniversary of the Choir many congratulations from famous world festivals were received, as well as state awards were granted in recognition of the Choir’s efforts and contribution of many years to the world choral music culture. To date, 15 CDs have been recorded by the YSCC.