Քաղաքական 17:00 17/12/2021 Հայաստան
«Դադարեք ծառայել ապօրինի հրամաններ տվողներին: Դուք երդում եք տվել և այդ երդմանը տեր եղեք, ոչ թե մեկ կամ երկու հայրենադավ անձանց հանձնարարությունները կատարեք»,- դատախազության դիմաց ասաց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ այսօր դատարաններ ներկայացված բազմաթիվ գործեր դատախազության կողմից տապալվում են, քանի որ չեն ուզում դիմադրել հայրենադավներին:
«Բազմաթիվ գործեր, որոնք որպես առերևույթ պետական դավաճանության և ծանր ու առանձնապես ծանր հանցագործություններ վկայող փաստերով ներկայացված են, փորձում եք անտեսել, հեռացնել ձեզանից: Պատահական չէ, որ հիմա կատարում եք  ոչ արժանապատիվ գործ՝ քրեական գործեր հարուցելով և դատապարտելով դիմադրության մեջ գտնվող անձանց քաղաքական հայացքների համար, այն բանի համար, որոնք նրանք կանգնել են հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում, համարձակվել են հաղթել կամ առնվազն չպարտվել ու դիմադրել այսօրվա իշխանությանը մեկ անձի գլխավորությամբ»,- ասաց ընդդիմադիր գործիչը:
Նա հայտարարեց, որ այսօր հավաքվել են գլխավոր դատախազության մոտ փոխանցելու հետևյալը. «Մենք իբրև Ազգային ժողովի պատգամավորներ, ընդդիմություն, հայ ժողովրդի մեծամասնության ցանկություններն իրականացնելու պատրաստ անձինք, սկսում ենք գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի պաշտոնանկության գործընթացը»:

Politics 19:15 17/12/2021 Armenia
Opposition lawmaker from "Armenia" bloc Artsvik Minasyan announced on Friday that a process for dismissal of the country's Prosecutor General Artur Davtyan is launched.  "Stop following those who issue unlawful instructions. You took the oath and should stay committed to it," Minasyan stated during a protest action held outside the Prosecutor General's Office.
He then stressed that numerous lawsuits considered at courts are disrupted by the Prosecutor's Office as prosecutors are reluctant to resist the treacherous authorities.
"Numerous cases have been filled containing sufficient elements and facts of particularly serious crimes, while the Prosecutor General's Office tries to ignore them. It is no coincidence, you are now involved in indecent activity of instituting criminal cases against people who are persecuted for their political views, who stand firm for the defense of the state and resist the authorities led by one person," said Minasyan.
"As deputies of the National Assembly, as opposition and the ones who are ready to realise the desire of the majority of the Armenia people we start a process of Prosecutor General's dismissal," said Minasyan.