Թալինում քաղաքապետ ընտրվեց ՔՊ-ի թեկնածուն
Թալին խոշորացված համայնքում դեկտեմբերի 5-ին կայացած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներով ձևավորված ավագանին այսօր գումարեց առաջին նիստը, որի ընթացքում Թալինի համայնքապետ ընտրվեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածու Տավրոս Սափեյանը:
Ընդդիմադիր «Զարթոնք», «Հայք» կուսակցությունները և «Մեր համայնքը» կուսակցությունների դաշինքը քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրել էր «Հայք» կուսակցությունից Դավիթ Մանուկյանի թեկնածությունը:
Տավորս Սափեյանն ստացավ 11 կողմ ձայն, Դավիթ Մանուկյանը՝ 10 կողմ ձայն:
Սափեյանին կողմ է քվեարկել ընդդիմության համայնքապետի նախկին թեկնածու, «Հայք» կուսակցության ցուցակի առաջին համարը՝ Կարեն Գրիգորյանը:
«Կարեն Գրիգորյանը պատասխատվություն է կրում 6000 ընտրողի առաջ: Ինքն է ստորագրել ընդդիմադիր երեք ուժերի դաշինքը, հիմա դեմ է քվեարկել իր այդ նույն որոշմանը»,- ասաց ավագանու անդամներից մեկը:
Հարցին՝ լուրերին կային, որ նաև Կ.Գրիգորյանի ընտանիքի անդամներին էին ճնշում, նա պատասխանեց, որ դրան Գրիգորյանը պետք է պատասխանի, եթե կա հանցագործության տարրեր, ինքը հաղորդում պետք է տա:
«Զարթոնք» կուսակցության անդամ Մնացական Մնացականյանի խոսքով, օրենքում նշվում է, որ համայնքապետի թեկնածու իրավունք ունեն առաջադրել խմբակցությունները, ՔՊ-ն փաստաթղթերը չէր ներկայացրել, ֆրակցիա չէր կազմել, և չնայած դրան առաջադրեց համայնքապետի թեկնածու, որին ավագանու 11 անդամ կողմ քվեարկեց։
«Կարեն Գրիգորյանը, դիմելով «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածուին, ասաց՝ դու իմացի, ում խաթր եմ քեզ տալիս։ Եթե որևէ մեկի խաթր, ինչ-որ մեկը կարող է 6000 մարդու ձայն ոտնատակ տա, չգիտեմ, մեկնաբանություններ չունեմ ...»,-ասաց Մնացական Մնացականյանը:
Թալինում կայացած ընտրությունների արդյունքներով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին քվեարկել է 5037 ընտրող, «Զարթոնք» կուսակցությունը հավաքել է 2882 ձայն, «Հայք» կուսակցությունը՝ 1624 ձայն, իսկ «Մեր համայնքը» դաշինքը՝ 1258 ձայն:

Политика 15:44 17/12/2021 Армения
На первом заседании Совета старейшин укрупненной общины Талин руководителем общины избран кандидат от правящей партии «Гражданский договор» Таврос Сапеян.
Отметим, что блок оппозиционных партий «Пробуждение», «Айк» и «Наша община» выдвинули в качестве кандидата на должность мэра города кандидатуру Давида Манукяна из партии «Айк».
По итогам голосования, за Сапеяна проголосовали 11 человек, а за Манукяна – 10.
Кандидатуру Сапеяна поддержал экс-кандидат на пост руководителя общины, первый номер списка партии «Айк» Карен Григорян.
«Карен Григорян ответственен перед 6 тысячами избирателей. Он поставил подпись под альянсом трех оппозиционных сил, теперь он проголосовал против этого же решения», – сказал один из членов Совета старейшин.
На замечание, что муссировались слухи об оказываемом на членов семьи К. Григоряна давлении, он ответил, что Григорян должен ответить, если есть признаки преступления, он должен представить сообщение о преступлении.
Мнацакан Мнацаканян из партии «Пробуждение» указал, что в законе указано – выдвигать кандидата в мэры имеют право фракции. ГД документов не подавала, фракции не формировала, однако, несмотря на это, выдвинула кандидата на пост руководителя общины, который получил 11 голосов «за».
«Карен Григорян, обращаясь к кандидату от «Гражданского договора», сказал: ты знаешь – ради кого я даю свой голос тебе. Если ради кого-то кто-то может затоптать голоса 6000 человек, то я не знаю, у меня нет комментариев ...», – сказал Мнацакан Мнацаканян.
Отметим, что на выборах в ОМС в Талине правящая партия «Гражданский договор» получила 46,6% голосов. Принявшие участие в выборах в представительный орган   города три оппозиционные силы – партии «Пробуждение», «Айк» и «Наша община», которые по отдельности получили намного меньше голосов, объединились в коалицию и собирались избрать руководителя общины из своего состава.