Հասարակություն 18:17 18/12/2021 Աշխարհում
Հյուսիսային Կորեայի բնակիչներին 11 օրով արգելվել է երջանկության որևէ նշան ցույց տալ։ news.mail.ru-ի հաղորդմամբ, այս պահանջն ուժի մեջ է մտել երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Իրի մահվան 10-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Սահմանափակումները ներառում են սգո ժամանակահատվածում ծիծաղի և ալկոհոլի արգելք: Դեկտեմբերի 17-ին՝ Կիմ Չեն Իրի մահվան տարելիցին, հյուսիսկորեացիներին արգելել էին մթերային խանութներ գնալ։
«Սգո օրերին չպետք է ալկոհոլ օգտագործել, ծիծաղել։ Նույնիսկ եթե ձեր ընտանիքի անդամը մահանում է սգո օրերին, ձեզ արգելված է բարձր լաց լինել, և սգի ավարտից հետո մարմինը պետք է դուրս բերվի: Մարդիկ չեն կարող նաև նշել իրենց ծննդյան օրը, եթե դրանք ընկնում են այս 11 օրվա ընթացքում»,- մեկնաբանել է երկրի մի բնակիչ։
Սգո միջոցառումներն անցկացվում են ամեն տարի, սովորաբար դրանք տևում են 10 օր, սակայն այս անգամ ավելացվել է հավելյալ մեկ օր՝ մահվան 10-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Անցյալ տարի շատ մարդիկ, ովքեր սգո օրեին բռնվել էին հարբած վիճակում, ձերբակալվել էին որպես գաղափարական հանցագործներ։ Նրանց տարել էին և այլևս երբեք չեն տեսել»,- ասել է աղբյուրը։
Կիմ Չեն Իրը, ով ղեկավարել է պետությունը 1994-2011 թվականներին, մահացել է 69 տարեկանում սրտի կաթվածից։ Նա ներկայիս գերագույն առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հայրն էր։

Society 20:00 18/12/2021 World
North Korea has banned its citizens from laughing, shopping, and drinking from Friday onwards as a part of 11-day mourning on the 10th anniversary of former leader Kim Jong-il, according to reports by news agencies.
Kim Jong-il ruled North Korea from 1994 to 2011. He died due to a heart attack at the age of 69 on December 17, 2011. He was succeeded by his youngest son Kim Jong-un. According to Radio Free Asia, all leisure activities have been banned for the next 11 days. If anyone breaks the rule will be arrested like every year.
"Even if your family member dies during the mourning period, you are not allowed to cry out loud and the body must be taken out after it's over. People cannot even celebrate their own birthdays if they fall within the mourning period," Radio Free Asia quoted a resident of North Korea.