Հասարակություն 17:49 18/12/2021 Աշխարհում
Չինաստանի Սինցզյան-Ույգուրական ինքնավար մարզում այս շաբաթ մահացել է երկրի ամենատարեց կինը, հայտնել են տեղի պաշտոնյաները: Այդ մասին գրում է «ՌԻԱ նովոստին»։
«Չինաստանի ամենածեր երկարակյացը՝ Ալիմխան Սեիթին, մահացել է դեկտեմբերի 16-ին Քաշգարում 135 տարեկան հասակում»,-հայտնել են Քաշգարի շրջանի վարչակազմը։
Տեղի իշխանությունների տվյալներով՝ նա ծնվել է 1886 թվականի հունիսի 25-ին և ապրել Յանգիշարի շրջանի Կումուշերիկ գյուղում։ 2013 թվականին Սեյչին գլխավորել է ամենատարեց քաղաքացիների ցուցակը, որը կազմվել է Չինաստանի ծերաբանների ասոցիացիան:
Ըստ Սեիթի թոռան՝ կինը մինչև մահը վարել է բավականին պարզ կենսակերպ, սիրում էր երգել և իր բակում արևի տակ պառկել, միշտ կենսուրախ է եղել և շատ ծիծաղել։

Общество 15:25 18/12/2021 В мире
В Синьцзян-Уйгурском автономном районе Китая на этой неделе умерла старейшая жительница страны, сообщили местные власти. Об этом пишет РИА Новости.
"Старейшая долгожительница Китая Алимхан Сейти скончалась в Кашгаре 16 декабря в возрасте 135 лет", — рассказало правительство округа Кашгар.
По данным местных властей, она родилась 25 июня 1886 года и жила в поселке Кумушерик уезда Янгишар. В 2013 году Сейти возглавила список старейших граждан, составленный Китайской ассоциацией геронтологов и гериатров.
По словам ее внука, до самой смерти женщина вела довольно простой образ жизни, любила петь и греться на солнышке у себя во дворе, всегда была жизнерадостной и много смеялась.