Հասարակություն 13:13 23/12/2021 Արցախ
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները բարերարների հետ միասին մարդասիրական ակցիա են անցկացրել և շնորհավորել գալիք Նոր տարին Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի (ԼՂՀ) շրջանի մոտ 1000 դպրոցականների, ովքեր ապրում են  սահմանագծի մոտակայքում: Մանրամասները Ներկայացրել է ՌԴ ՊՆ կայքը։
«Ռուս խաղաղապահները բարեգործական կազմակերպությունների ասոցիացիայի հետ միասին սկսել են ամանորյա արշավներ անցկացնել Արցախի Հանրապետության երեխաների համար։ Այսօր մոտ հազար երեխա ստացել է նվերներ, խաղալիքներ, քաղցրավենիք»,- ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Կուդրինը։
Մարտակերտի շրջանի դպրոցի տարածքում խաղաղապահները բարերարների հետ միասին կրտսեր դասարանների աշակերտներին են հանձնել ամանորյա նվերներ՝ մանկական խաղալիքների և կոնֆետների հավաքածուների տեսքով:
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով Մոսկվայից Երևան է հասցվել արցախցի երեխաների համար նախատեսված մարդասիրական բեռների հերթական խմբաքանակը։ Մոտ 20 տոննա կշռող մարդասիրական օգնությունը հավաքվել է բարեգործական կազմակերպությունների կողմից և բեռնվել Մոսկվայի մարզի Չկալովսկի օդանավակայանում գտնվող ռազմական ինքնաթիռ։ Այնուհետև, Երևանից բեռները խաղաղապահների միջոցով հասցվել են Արցախի Հանրապետություն։
Տոնական օրերին ռուս խաղաղապահները բարերարների հետ միասին կիրականացնեն շուրջ 70 մարդասիրական ակցիաներ և նվերներ կհանձնեն շուրջ 8000 երեխաների։

Общество 11:09 23/12/2021 НКР
Военнослужащие российского миротворческого контингента совместно с благотворителями провели гуманитарную акцию и поздравили с наступающим Новым годом около 1 тыс. школьников Мартакертского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), проживающих вблизи линии разграничения сторон. Подробности приводятся на сайте МО РФ.
«Российские миротворцы совместно с ассоциацией благотворительных организаций «Мерси» начали проведение новогодних акций для детишек Нагорного Карабаха. Сегодня около тысячи детишек получили подарки, игрушки, конфеты», - сказал представитель российского миротворческого контингента Александр Кудрин.
На территории школы в Мартакертском районе миротворцы вместе с благотворителями передали школьникам младших классов новогодние подарки в виде детских игрушек и наборов конфет.
Ранее самолетом военно-транспортной авиации Минобороны России доставили из Москвы в Ереван очередную партию гуманитарного груза для детей Арцаха. Гуманитарная помощь весом около 20 тонн была собрана благотворительными организациями и загружена на военный борт на аэродроме Чкаловский в Московской области. Далее груз из Еревана был доставлен миротворцами вРеспублику Арцах.
В праздничные дни российские миротворцы вместе с благотворителями проведут около 70 гуманитарных акций и подарят подарки около 8 тыс. детям из отдаленных районов Нагорного Карабаха вблизи линии разграничения сторон.