Առողջություն 14:22 24/12/2021 Հայաստան
Չորեքշաբթի օրն ԱՄՆ-ը թույլատրեց COVID-19-ի դեմ Pfizer-ի հակավիրուսային հաբի կիրառումը ռիսկային գոտում գտնվող12 և բարձր տարիք ունեցող անձանց համար: Այսպիսով, խմելու եղանակով կիրառվող այս հաբը դառնում է տնային պայմաններում կորոնավիրուսի դեմ առաջին դեղամիջոցը, որը կարող է բուժել նաեւ օմիկրոն անվանումը կրող ենթատեսակով վարակված անձանց: Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի ձայնը:
Pfizer-ի կլինիկական փորձարկումից ստացված տվյալները ցույց են տվել, որ նրա հակավիրուսային ՝ Paxlovid անվանումը կրող դեղամիջոցը 90%-ով արդյունավետ է եղել ծանր հիվանդությամբ տառապող եւ բարձր ռիսկ ունեցող հիվանդների հոսպիտալացումները և մահերը կանխելու համար:
Ըստ Reuters-ի, Pfizer-ը հայտարարել է, որ պատրաստ է սկսել ԱՄՆ-ում այս դեղի արագ առաքումը, որը ներառում է բուժման երկու փուլ: Այն ընդգրկում է նոր դեղամիջոցը եւ ավելի վաղ հաստատված Ritonavir դեղահաբը:
ԱՄՆ-ի կառավարությունը վճարելու է 530 դոլար յուրաքանչյուր կուրսի համար: Նախատեսվում է առայժմ գնել մոտ 10 միլիոն կուրսի համար նախատեսված դեղամիջոց:
Pfizer-ը թույլատրել է կիրառել դեղամիջոցը մեղմ և միջին ծանրության հիվանդության բուժման համար: Դեղը հասանելի է միայն դեղատոմսով և բուժումը պետք է սկսել հնարավորին չափ արագ:
Merck & Co-ի կողմից ներկայացված դեղահաբը դեռեւս գտնվում է ԱՄՆ-ի Սննդամթերքի եւ դեղամիջոցների վարչության կողմից ուսումնասիրության փուլում: Մինչ այժմ այն ցույց է տվել ավելի ցածր արդյունավետություն՝ համեմատած Pfizer-ի բուժման հետ:
Ինչ վերաբերում է մեծ արագությամբ տարածվող օմիկրոն ենթատեսակին, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտարարում է, թե դեռևս չունի բավարար տվյալներ, որպեսզի ասի, թե արդյոք Delta ենթատեսակից այն ավելի ծանր է, թե ոչ:
Ըստ Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի հրապարակված հետազոտության՝ COVID-19-ի Omicron տարբերակով հիվանդացած անձանց համար հիվանդանոցում մնալու անհրաժեշտության ռիսկը 40%-ից 45%-ով ցածր է, քան Delta տարբերակով հիվանդների մոտ:
Չորեքշաբթի օրը Մեծ Բրիտանիայում մեկ օրվա կտրվածքով գրանցվել է COVID-19-ի ավելի քան 100,000 դեպք:
Սակայն ինչպես առողջապահության նախարարության պաշտոնյաներն են ասում, հետազոտությունները ցույց են տվել, որ առնվազն երկու չափաբաժին պատվաստանյութ ստացած, սակայն նորից հիվանդացած անձինք մեծապես պաշտպանված են եւ հիմնականում չի լինում նրանց հոսպիտալացնելու կարիք:
Reuters-ը նաեւ հաղորդում է, որ ԱՀԿ-ի ղեկավար Թեդրոս Գեբրեյեսուսը կոչ է արել աշխարհի երկրներին դասեր քաղել համաճարակի անցած երկու տարիներից՝ կրկին հանդես գալով պատվաստանյութը բոլորին հասանելի դարձնելու հորդորով:
Նա հույս է հայտնել, որ աշխարհում 5 միլիոն 600 հազար մարդու կյանք խլած համավարակըեկող տարվա ընթացքում կավարտվի:

Health 14:45 24/12/2021 World
The United States on Wednesday authorized Pfizer Inc's antiviral COVID-19 pill for people ages 12 and older at risk of severe illness, the first oral and at-home treatment as well as a new tool against the fast-spreading Omicron variant, Reuters reported.
Pfizer's antiviral regimen, Paxlovid, was nearly 90% effective in preventing hospitalizations and deaths in patients at high risk of severe illness, according to data from the company's clinical trial. Recent lab data suggests the drug retains its effectiveness against Omicron, Pfizer said.
The company raised its 2022 production projections to 120 million courses of treatment from 80 million and said it was ready to start immediate delivery in the United States. The treatment's two-drug regimen includes a new medicine and a second older antiviral called ritonavir.
Pfizer has said it has 180,000 treatment courses ready to ship this year. The U.S. government's contract for 10 million courses of the drug is priced at $530 per course.
The Food and Drug Administration's decision to issue emergency authorization for the treatment comes as the U.S. combats a surge in COVID-19 cases driven by the Omicron variant, with President Joe Biden announcing plans for more federal vaccination and testing sites.
The FDA said it authorized Paxlovid for emergency use for the treatment of mild-to-moderate disease in adults and children 12 years and older who are at high risk for progression to severe COVID-19.
The drug is available by prescription only and should be initiated as soon as possible after diagnosis of COVID-19 and within five days of symptom onset, the FDA said. The pills are meant to be taken every 12 hours for five days.
The second drug, ritonavir, is known to have interactions with some other prescription medicines. Pfizer has said that should be manageable and suggested most patients would be able to lower the dose of their other medications while being treated for COVID-19.
Pfizer said it plans to file a new drug application with the FDA in 2022 seeking full regulatory approval.
A rival pill from Merck & Co (MRK.N) is under review by the FDA. The drug, molnupiravir, developed with Ridgeback Biotherapeutics, cut hospitalization and death risk by 30% in a trial.