Քաղաքական 15:58 24/12/2021 Աշխարհում
Այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցում ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան պատասխանել է այն հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան գնահատում 2021 թվականը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համատեքստում, և ի՞նչ ակնկալիքներ կան 2022 թվականին։
«Այնուամենայինվ, սպասումներ կամ գնահատականներ չարժե ձևավորել կամ փորձել ձևավորել՝ կռահելով ինչ-որ որոշակի ժամկետ։ Նույնիսկ չնայած այն հանգամանքին, որ Ամանոր է, և բոլորն ամփոփում են արդյունքները։
Պարզապես մի պարզ պատճառով. պայմանավորվածության կնքման պահից անցած յուրաքանչյուր օրվա ընթացքում հսկայական աշխատանք է դրված։ Հաղթանակներ և պարտություններ, ձեռքբերումներ և անհաջողություններ և մենք դրանք մեկնաբանում ենք ամեն օր»,- նշել է նա։
«Ուստի հիմա չեմ էլ փորձի ամփոփել ինչ-որ գլոբալ արդյունք։ Մենք ամեն օր ամփոփում էինք այս արդյունքները և նախանշում ապագայի պլանը, իսկ հաջորդ օրը մեկնաբանում էինք դրանք՝ ասելով, թե ինչն է ստացվում, ինչը չի ստացվում մեզ մոտ։ Այս մասին գլոբալ կերպով խոսել ենք նոյեմբերի 9-ին՝ ռազմական գործողությունների դադարեցման տարելիցին։ Ըստ այդմ՝ այս առնչությամբ էլ եղել է ԱԳՆ հայտարարություն»,- հավելել է նա։
Ըստ նրա՝ ընդգծվել է, որ արձանագրված պայմանավորվածությունները, խոսքը երեք երկրների ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մասին է, ընդհանուր առմամբ կյանքի են կոչվում, Բաքուն և Երևանը հավատարիմ են մնում դրա բոլոր դրույթների խստիվ պահպանմանը։ «Նոյեմբերի 26-ին Սոչիում կայացած գագաթնաժողովում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները շատ մանրամասն խոսել են տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքի մասին»,- ասել է Զախարովան։
«Սպասելիքները միշտ կապված են աշխատանքի որակի հետ։ Սպասումների մասին ցանկացած հայտարարություն կարելի է անել, բայց հիմքում աշխատանք պետք է լինի։ Փորձագետները, դիվանագետները, գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ աշխատում են ամեն օր՝ ելնելով պետությունների ղեկավարության կողմից իրենց տրված ուղեցույցներից և այն փաստաթղթերից, որոնք համատեղ ընդունվում են։
Մաղթում եմ Հայաստանին և Ադրբեջանին, ինչպես նաև բոլոր այն փորձագետներին, որոնք աշխատում են այդ ուղղությամբ, այդ թվում՝ ռուսական կողմին, նրանց, ովքեր պաշտպանում են իրավիճակը տեղում ցանկացած նոր բարդություններից, առաջին հերթին խաղաղություն, համբերություն, հաջողություն և հաջողություն այս գործում։ Շատ դժվար առաքելություն է՝ բացել ամենաերկարատև, դժվարին և, ցավոք, արյունալի հակամարտություններից մեկը: Եվ հույս ունեմ, որ ամեն ինչ կստացվի՝ հաշվի առնելով այն, որ բոլորը առավելագույն ջանքեր կգործադրեն»,- նշել է Զախարովան։

Политика 15:06 24/12/2021 В мире
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге ответила на вопрос, как в Москве оценивают 2021 год в контексте армяно-азербайджанских отношений и какие ожидания в 2022 году. Брифинг транслирует RT.
«Ожидания или оценки все-таки не стоит формировать или пытаться сформировать, единовременно, подгадав под какую-то дату. Даже несмотря на то, что это Новый год и все подводят итоги.
Просто по одной простой причине: за каждым днем, прошедшим с момента заключения договоренности, стоит колоссальный труд. Победы и поражения. Достижения и неудачи. И мы их комментируем каждый день», – отметила она, перечислив: раз в неделю на брифинге, руководство и страны, и Министерства иностранных дел регулярно, полноформатно и в интервью, и на пресс-конференциях, эксперты, представители различных ведомств.
«Почему? Не для того, чтобы придать этой работе какое-то повышенное внимание или интерес, а чтобы:
первое – информировать народы тех стран, о которых идет речь, в первую очередь, Азербайджан и Армению,
второе – снимать появляющиеся вопросы, а появляются они и по объективным причинам, и в связи с большим количеством фейков и дезинформации,
в-третьих, для того, чтобы, наверное, подчеркивать эти шаги – удачные и успешные, которые получаются, и вдохновлять самих себя и всех участвующих в этом процессе на будущие свершения», – сказала Захарова, добавив:
«Эта эмоциональная составляющая очень важна. Показывать, что получается, для того, чтобы был стимул идти вперед, несмотря на сложности».
«Поэтому не буду сейчас стараться даже подвести некий глобальный итог. Мы каждый день эти итоги подводили и намечали план на будущее, и на следующий день их комментировали, рассказывая, что получается, что не получается. Мы глобально говорили об этом 9 ноября, в годовщину прекращения боевых действий. Соответственно, было заявление министерства иностранных дел на этот счет.
Подчеркнуто, что зафиксированные договоренности, речь идет о заявлении лидеров трех стран от 9 ноября 2020 года, в целом выполняются, Баку и Ереван сохраняют приверженность дальнейшей реализации неукоснительного соблюдения всех его положений. Весьма подробно о проделанной за год работе высказались главы России, Азербайджана и Армении на уже упомянутом саммите в Сочи 26 ноября», – указала Захарова.
«Ожидания всегда связаны с качеством работы. Можно сделать любые заявления насчет ожиданий, но в основе должна быть работа. Эксперты, дипломаты, представители ведомств работают каждый день, исходя из тех установок, которые им дает руководство государств и тех документов, которые совместно принимаются», – указала Захарова.
«Желаю Армении и Азербайджану, а также всем тем экспертам, которые работают, в том числе с российской стороны, тем, кто непосредственно на земле бережет ситуацию от каких-то новых осложнений, в первую очередь, мира, терпения, успеха и удачи в этой очень непростой миссии по разблокированию одного из самых затяжных, сложных и, к сожалению, кровопролитных конфликтов. И надежды на то, что все сложится с учетом того, что  все будут прилагать максимальные усилия», – отметила Захарова.