Քաղաքական 12:05 27/12/2021 Հայաստան
«Բանակին հատկացվող բյուջեն այնպիսինը չէ, որ հույս փայփայենք՝ հաջորդ տարվա ընթացքում առկա խնդիրներն իրենց լուծումը ստանալու են»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Արցախի առաջին նախագահ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա ընդգծեց՝ անհնար է, այսպիսի ռազմական բյուջեով լուծել սպառազինության վերականգնման, անվտանգության հարցեր։
«Սրա համար պատասխանատու ո՞վ է։ Չգիտես էլ՝ ում հարցնես։ Երեք նախարար՝ մեկ տարվա ընթացքում։ Ոչ մեկ պիտանի չէր այդ գործի համար, բայց այնուամենայնիվ երեք նախարար՝ մեկ տարում, գլխավոր շտաբի երկու պետ՝ մեկ տարում, գործող շտաբի պետի փոփոխման մասին համառորեն լուրեր են տարծավում, սպասում ենք «Հայկական ժամանակ»-ի հրապարակմանը, թե երբ է  դա լինելու։ Գիտե՞ք չի կարելի, պաշտպանության գերատեսչության ղեկավարներին փոխել նասկու պես։ Սա այն պաշտոնը չի, համակարգը չի։ Բացատրությունը մեկն է, այս իշխանությունը շահագրգռված չէ ունենալ մարտունակ բանակ»,-ասաց ՀՀ երկորրդ նախագահը։
Նրա կարծիքով, իշխանությունն այդ հարցում շահագրգռված չէ, քանի որ մարտունակ բանակի պարագայում մեր ժողովրդի պահանջն իշխանության նկատմամբ այլ կլինի այլ՝ օրինակ, կպահանջեին ճանապարհ չհանձնել։
«Ստեղծված  է մի իրավիճակ, երբ սարսափը հնարավոր պատերազմի վերաբերյալ իշխանությանը հնարավորություն է տալիս գնալ քայլեր, որոնց այլ պարագայում ժողովուրդը թույլ չէր տա գնալ։
Եթե ժողովուրդը գիտակցեր, որ առկա է մարտունակ բանակ, որն ունակ է պայքարել ազգային շահերի համար, նման բաներ թույլ չէր տա։ Իմ տպավորությամբ, այս վիճակն ինչ-որ տեղ արհեստականորեն է ստեղծվում։ Ես այլ բացատրություն չունեմ»,,-ասաց նա։

Политика 13:29 27/12/2021 Армения
«Выделяемый армии бюджет – не такой, чтобы питать надежды на решение существующих проблем в следующем году», –  заявил второй президент Республики Армения, лидер альянса «Армения» Роберт Кочарян на пресс-конференции в понедельник, 27 декабря.
С таким военным бюджетом невозможно решить все эти вопросы по восстановлению вооружения, безопасности, подчеркнул Кочарян.
«Кто несет ответственность за это? Даже не знаешь – кого спрашивать. Три министра обороны за год. Никто не был годен для этого дела, но, тем не менее, сменить трех министров за год, 2 начальников ГШ ВС… Упорно муссируются слухи о смене действующего начальника ГШ ВС, ждем публикации "Айкакан жаманак" (принадлежащая семье Никола Пашиняна газета. – Ред.) о том, когда это будет.
Знаете, нельзя менять руководителей оборонного ведомства как носки. Это не та должность, не та система. Объяснение одно – власти не заинтересованы в наличии боеспособной армии», – указал второй президент РА.
На его взгляд, власти не заинтересованы в этом  по той простой причине, что при боеспособной армии требования народа к власти были бы иными.
«Люди бы потребовали не сдавать дорог и выдвинули бы еще много других требований. Сложилась ситуация, когда страх возможного возобновления войны позволяет власти делать то, что народ никогда не позволил бы при иных обстоятельствах.
Если была уверенность, что есть боеспособная армия и страна готова бороться за свои национальные интересы, народ бы подобного не допустил. Я считаю, что эта ситуация в какой-то мере создается искусственно. Иного объяснения у меня нет», – заявил Роберт Кочарян.