Քաղաքական 11:44 27/12/2021 Հայաստան
Ռոբերտ Քոչարյանը մեծ թվով զինծառայողների գերեվարման փաստը պայմանավորում է նաև Փաշինյանի հայտարարությամբ
«Փաստ է, որ տարվա ընթացքում ոչինչ չի արվել բանակի մարտունակությունը բարձրացնելու համար»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը տարեվերջյան ընթացող ասուլիսում։
Նա նշեց, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանն ունեցել է մի քանի տասնյակ զոհ։
«Ավելի ճիշտ 36, տարբեր աղբյուրներով կարող է տատանվել այս թիվը, մոտ 32 վիրավոր, 30 նոր ռազմագերիներ։ երկու-երեք դիրքերի համար մարտական գործողությունների ժամանակ ունենալ 30-ից ավելի գերի խոսում է  բանակում առկա լրջագույն պրոբլեմների մասին։ Այդպես ուղղակի չի լինում»,-մանրամասնեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, դրա հիմնական բացատրությունը կարող է լինել հետևյալ, որ մեր զինվորները եղել են երկրի առաջին դեմքի հայտարարության տպավորության տակ։
«Հիշեցնեմ, նա հայտարարել էր՝ հո մի սարի համար մենք չե՞նք պատերազմելու։ Քո երկիրը սարերից է բաղկացած։ Սա նույն է, որ արաբները ասեն, էս անապատի համար հո մենք չե՞նք պատերազմելու։ Սա ինչ-որ տեղ հրավեր է, «էստի համեցեք» է ադրբեջանցիների համար, քանի որ դու ասում ես՝ չբնակեցված սարերի համար մենք պատրաստ չենք պատերազմել։ Եթե երկրի առաջին դեմքն այդպես է մտածում, ինչո՞ւ ենք մենք մտածում, որ մեր երկրի զինված ուժերի մայորը կամ պայմանագրային զինծառայողը պետք է մտածի այլ կերպ։ Սա ուղղակի բանակի մարտունակությունը գցելու լավագույն միջոցներից մեկն է»,-ընդգծեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նախկին նախագահն ընդգծեց, ընթացիկ տարվա ընթացքում ոչինչ չի արվել բանակի կորցրած սպառազինության վերականգնման ուղղությամբ։
«Ըստ էության, ոչինչ, կամ գրեթե ոչինչ։ Մինչ այսօր չի հրապարկվել զոհվածների ամբողջական թիվը, սա ուղղակի խայտառակություն է։ Մենք պետք է ունենայինք հուշամատյան զոհվածների անուն-ազգանուններով, կարճ կենսագրականներով։ Սա վերաբերմունք կլիներ և զոհվածների, և նրանց ընտանիքների նկատմամբ, սա պետության պարտավորությունն էր, որը չի արվել»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Նա նկատեց, սա է պատճառը, որ տարբեր մարդիկ տարբեր թվեր են հնչեցնում զոհվածների թվի վերաբերյալ։
«Աննորմալ է, մեկ տարի անց այդ հարցն այսպիսի անորոշ վիճակում թողնելը»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով երկրի անվտանգության վերաբերյալ հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանը վկայակոչեց հարցումների արդյունքները, ասաց՝ բնակչության 70-80 տոկոսը լուրջ մտահոգված է անվտանգության խնդիրներով։
«Չի կարող երկիրը նորմալ զարգանալ, եթե բնակչության 80 տոկոսը մտածում է, որ ապրում է ոչ անվտանգ երկրում։ Սա նորմալ երևույթ չէ, և սրա համար ուղղակի պատասխանատվություն է կրում գործող իշխանությունը։ Այս բոլոր խնդիրներով ու ավելի վատթարացված վիճակով մենք մտնում ենք հաջորդ տարի»,-նման գնահատական տվեց նախկին նախագահը։

Politics 14:25 27/12/2021 Armenia
The Armenian authorities have taken no measures to enhance the army's combat efficiency this year, second Armenian President and opposition Hayastan bloc leader Robert Kocharyan told a year-end news conference on Monday.
He recalled that the Armenian military suffered dozens of casualties in 2021.
"During this year, we have had 36 casualties. This figure may vary depending on sources. We have 32 wounded and 30 new prisoners of war. Having more than 30 POWs as a result of the fighting for 2 to 3 positions speaks to the most serious problems in the military. It just doesn't happen that way," the ex-president said.
Kocharyan believes the Armenia troops might have been under the impression of Nikol Pashinyan’s statement.
"Let me remind you that he [Pashinyan} said that he does not intend to start a war because of a mountain. Your country is made up of mountains. It is the same as if the Arabs would say, 'We will not fight for a desert”. Such a statement is a call to Azerbaijan to some extent, because it is clearly and directly stated that we will not fight for uninhabited mountains. If the first person of the state thinks so, why do we expect a major or a contract soldier of our country's armed forces to think otherwise? This is simply the best way to reduce the combat efficiency of the army," Kocharyan underlined.
In the former president’s words, no steps have been taken during 2021 to restore armaments lost during the war.
"In fact, nothing or almost nothing has been done. A complete list of the war victims has not yet been published, which is an utter disgrace. We should have had memorial books with the names of the fallen soldiers and their short biographies. This is an obligation the state has failed to fulfil," he noted.
Touching upon the security of the country, Robert Kocharyan cited the results of the polls, according to which 70-80% of the people are deeply concerned about the security issues.
"The country cannot develop normally if 80% of the population think they live in an unsafe country. This is not normal and the current government is directly responsible for it. We are entering the next year with all these problems and a worsened situation," Kocharyan noted.