Քաղաքական 11:44 27/12/2021 Հայաստան
Ռոբերտ Քոչարյանը մեծ թվով զինծառայողների գերեվարման փաստը պայմանավորում է նաև Փաշինյանի հայտարարությամբ
«Փաստ է, որ տարվա ընթացքում ոչինչ չի արվել բանակի մարտունակությունը բարձրացնելու համար»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը տարեվերջյան ընթացող ասուլիսում։
Նա նշեց, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանն ունեցել է մի քանի տասնյակ զոհ։
«Ավելի ճիշտ 36, տարբեր աղբյուրներով կարող է տատանվել այս թիվը, մոտ 32 վիրավոր, 30 նոր ռազմագերիներ։ երկու-երեք դիրքերի համար մարտական գործողությունների ժամանակ ունենալ 30-ից ավելի գերի խոսում է  բանակում առկա լրջագույն պրոբլեմների մասին։ Այդպես ուղղակի չի լինում»,-մանրամասնեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, դրա հիմնական բացատրությունը կարող է լինել հետևյալ, որ մեր զինվորները եղել են երկրի առաջին դեմքի հայտարարության տպավորության տակ։
«Հիշեցնեմ, նա հայտարարել էր՝ հո մի սարի համար մենք չե՞նք պատերազմելու։ Քո երկիրը սարերից է բաղկացած։ Սա նույն է, որ արաբները ասեն, էս անապատի համար հո մենք չե՞նք պատերազմելու։ Սա ինչ-որ տեղ հրավեր է, «էստի համեցեք» է ադրբեջանցիների համար, քանի որ դու ասում ես՝ չբնակեցված սարերի համար մենք պատրաստ չենք պատերազմել։ Եթե երկրի առաջին դեմքն այդպես է մտածում, ինչո՞ւ ենք մենք մտածում, որ մեր երկրի զինված ուժերի մայորը կամ պայմանագրային զինծառայողը պետք է մտածի այլ կերպ։ Սա ուղղակի բանակի մարտունակությունը գցելու լավագույն միջոցներից մեկն է»,-ընդգծեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նախկին նախագահն ընդգծեց, ընթացիկ տարվա ընթացքում ոչինչ չի արվել բանակի կորցրած սպառազինության վերականգնման ուղղությամբ։
«Ըստ էության, ոչինչ, կամ գրեթե ոչինչ։ Մինչ այսօր չի հրապարկվել զոհվածների ամբողջական թիվը, սա ուղղակի խայտառակություն է։ Մենք պետք է ունենայինք հուշամատյան զոհվածների անուն-ազգանուններով, կարճ կենսագրականներով։ Սա վերաբերմունք կլիներ և զոհվածների, և նրանց ընտանիքների նկատմամբ, սա պետության պարտավորությունն էր, որը չի արվել»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Նա նկատեց, սա է պատճառը, որ տարբեր մարդիկ տարբեր թվեր են հնչեցնում զոհվածների թվի վերաբերյալ։
«Աննորմալ է, մեկ տարի անց այդ հարցն այսպիսի անորոշ վիճակում թողնելը»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով երկրի անվտանգության վերաբերյալ հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանը վկայակոչեց հարցումների արդյունքները, ասաց՝ բնակչության 70-80 տոկոսը լուրջ մտահոգված է անվտանգության խնդիրներով։
«Չի կարող երկիրը նորմալ զարգանալ, եթե բնակչության 80 տոկոսը մտածում է, որ ապրում է ոչ անվտանգ երկրում։ Սա նորմալ երևույթ չէ, և սրա համար ուղղակի պատասխանատվություն է կրում գործող իշխանությունը։ Այս բոլոր խնդիրներով ու ավելի վատթարացված վիճակով մենք մտնում ենք հաջորդ տարի»,-նման գնահատական տվեց նախկին նախագահը։

Политика 13:07 27/12/2021 Армения
«За этот год ничего не сделано для повышения боеспособности армии, и это факт», –  заявил второй президент Республики Армения, лидер альянса «Армения» Роберт Кочарян на пресс-конференции в понедельник, 27 декабря.
«В течение этого года у нас было 36 погибших, это цифра может колебаться в зависимости от источников, около 32 раненых, более 30 новых пленных. Более 30 пленных вследствие боевых действий за 2-3 позиции. Эта цифра говорит о серьезнейших проблемах в армии. Так просто не бывает», – сказал второй президент Армении.
Единственным объяснением подобной ситуации, считает Кочарян, является следующее: военные могли находиться под впечатлением от слов первого лица государства.
«Напомню, он заявил, что не намерен начинать войну из-за одной горы. Твоя страна состоит из гор. Это то же самое, как если бы арабы скажут, дескать, не начинать же нам войну из-за пустыни. Подобное заявление – где-то приглашение Азербайджану, поскольку четко и прямо заявляется о том, что за незаселенные горы мы воевать не будем. Если так считает первое лицо государства, почему мы думаем, что майор или военнослужащий-контрактник ВС нашей страны должны думать иначе? Это просто лучшее средство для снижения боеспособности армии», – подчеркнул Роберт Кочарян.
Второй президент Армении указал также, что за 2021 год не было предпринято шагов для восстановления потерянного в ходе войны вооружения.
«По сути, не сделано ничего или почти ничего. До сих пор не опубликован полный список погибших в ходе военных действий, это просто позор. У нас должны были быть памятные книги с именами и фамилиями павших, их краткими биографиями. Это было бы отношением государства и к погибшим, и к их семьям, обязанность, которая не была выполнена», – отметил Кочарян.
Он отметил, что именно в этом причина того, что разные люди озвучивают разные цифры о числе погибших.
«Ненормально по происшествии целого года оставлять этот вопрос в таком неопределенном состоянии», – сказал он.
Касаясь вопроса безопасности страны, Роберт Кочарян сослался на результаты опросов, согласно которым 70-80% населения серьезно обеспокоены вопросами безопасности.
«Страна не может нормально развиваться, если 80% населения думают, что живут в небезопасной стране. Это ненормальное явление, и прямую ответственность за это несет нынешняя власть. И мы  вступаем в следующий год со всеми этими проблемами и ухудшившейся ситуацией», – отметил Роберт Кочарян.