Հասարակություն 14:39 29/12/2021 Աշխարհում
Հայաստանի Սյունիքի մարզի «ՏաԹևեր» ճոպանուղին ներառվել է ամերիկյան հեղինակավոր Forbes ամսագրի «2021 թվականի սիրված արկածների» թոփ 10-յակում։
Հոդվածի հեղինակ Էնն Աբելը կիսվում է Հայաստան կատարած իր այցից ստացած տպավորություններով՝ «Թռիչք Հայաստանի վրայով», նշում, որ այցը երկիր արդարացրել է Ջեյմս Բոնդի և Ինդիանա Ջոնսի արկածների հետ համեմատությունները, հատկապես «ՏաԹևեր» ճոպանուղով ուղևորության ժամանակ՝ ավելի քան հինգ կիլոմետրանոց ճանապարհորդություն  աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղիով։
Հեղինակը նշում է, որ խցիկը որոշ տեղերում կախված է եղել գետնից 1000 ոտնաչափ բարձրության վրա։
Հիշեցնենք, որ «ՏաԹևեր» ճոպանուղին վերջերս ճանաչվել է հաղթող «World Travel Awards»-ի 28-րդ մրցանակաբաշխության «Աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում։
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին կառուցվել է 2010 թ.-ին «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում: Այն ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին է աշխարհում: Ռեկորդային են ոչ միայն օդուղու երկարությունը՝ 5752 մետր, այլև ճոպանուղու կառուցման ժամկետները՝ ընդամենը 10 ամիս։ Նախագիծն իրականացրել է ճոպանուղիների կառուցման ոլորտի համաշխարհային առաջատար ավստրո-շվեյցարական «Doppelmayr/Garaventa» ընկերությունը։

Society 14:04 29/12/2021 Armenia
A ride on Wings of Tatev cable car in Syunik Province of Armenia is among the 10 favorite adventures of 2021, according to Forbes.
Ann Abel, a senior contributor of Forbes-Travel, has shared her impressions from the trip to Armenia.
“My host during a culinary exploration of Armenia liked to throw out comparisons to both James Bond and Indiana Jones. The country especially lived up to those pronouncements during a ride on Wings of Tatev – a five-kilometer journey on the longest double-track cable car in the world, at some points suspended some 1,000 feet above the ground,” she wrote.
“Afterward, the trip back to the capital of Yerevan was in an Airbus H130 flown by Armenian Helicopters, zooming (the good kind) over the mountains of the Syunik Province as the sun was setting,” Abel noted.
Wings of Tatev was recognized as the winner of the 28th World Travel Awards in the World's Leading Cable Car Ride 2021 category earlier in December.