«Մաթեմիկ»-ն ու նրա նպատակը. Ունենալ Մոնթեի ոգով գերկրթված սերունդ
Շաբաթը մի քանի անգամ արցախցի մի քանի տասնյակ երեխաներ արթնանում են վաղ առավոտյան ժամը 5։30-ին։ Ժամը 6։00-ին նրանք արդեն հեռախոսների, համակարգիչների դիմաց են՝ վայելելու «Մաթեմիկ» ՀԿ-ի ծրագրի շրջանակում անցկացվող դասերը։ Այդ ժամին, երբ բոլորը քնած են, ինտերնետ կապը համեմատած արագ է։
Արցախի տարբեր բնակավայրերից 12-16 տարեկան երեխաներ կամավոր ուսուցիչների օգնությամբ սովորում են մաթեմատիկա, ծրագրավորում, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն, հայոց լեզու, օտար լեզուներ, հայոց և համաշխարհային պատմություն։
«Մաթեմիկ» նախաձեռնության հիմնադիրը Տիգրան Առուշանյանն է՝ ծնունդով վանաձորցի, մասնագիտությամբ հաշվապահ, մաթեմատիկոս։ Նա հիմա մաթեմատիկա է դասավանդում Լոռու մարզի Ամրակից գյուղում, մինչ այդ, Բլոգոդորնոյե, Կաթնառատ համայնքներում, Գեղարքունիքի սահմանամերձ Վահան գյուղում։
Պատերազմի ավարտից հետո Տիգրանն էլ շատերի նման անընդհատ մտածում էր՝ ի՞նչ անել։
«Հասկացա, թե ինչքան կարևոր է կրթությունը, այս ուղղությամբ պետք է ինչ-որ բան անել։ Սկզբում «Մաթեմիկ»-ն ուղղակի նախաձեռնություն էր, կազմակերպեցինք ամառային դպրոց։ Ես մտածեցի, որ արձակուրդները պետք է օգտագործել երեխաների ակադեմիական աճի ու բարելավման համար»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է Առուշանյանը։
Գաղափարին հետևում են երեխաների ու հովանավորների որոնումները։ Ֆեյսբուքյան գրառումից հետո Տիգրանի ծանոնթները, բարեկամները, հարազատները, նաև անծանոթներ գումար են փոխանցում նախաձեռնության իրականացման համար։
Մանկավարժն իր մեքենայով Վանաձոր-Տաշիր ուղղությամբ գտնվող գյուղերում փնտրել է մաթեմատիկայով հետաքրքրված երեխաների, հավաքել 60 երեխա։
«Շատ դժվար էր։ Գյուղեր, ավանդական ընտանիքներ... եղել են դեպքեր, երբ հատկապես աղջիկ երեխաների ծնողներին համոզել եմ, խնդրել, որ վստահեն։ Ամեն օր նրանց տարել ենք Վանաձոր, վերադարձրել տներ։ Երեխաներին բաժանեցինք խմբերի՝ «Լոռի» և «Արցախ» ու սկսեցինք աշխատել»,- ասում է նա։
Նախաձեռնության մեկնարկին Տիգրանին միանում է նաև ծրագրավորման ուսուցիչ, ամառային դպրոցի ընթացքում երեխաները սերտել են մաթեմատիկա, ապա մյուս սենյակում կոդավորել, ծրագրավորել անցածը։ Դպրոցի ավարտից հետո արձագանքներն անսպասելի էին. թե երեխաները, թե ծնողները խնդրել են շարունակել։
«Երեխաների մոտիվացիան շատ մեծացավ։ Եթե ընդհատեինք, դա նման կլիներ այն բանին, որ սոված մարդուն տանենք, ցույց տանք լավ ուտելիքներ, ու ասենք, դե գնա քո տուն։ Այդ երեխաներն ուսման ծարավ են, տարանք ցույց տվեցինք գիտելիքը, նրանք ուզում են շարունակել։ Ահա այսպես «Մաթեմիկ»-ը դարձավ հասարակական կազմակերպություն»,- պատմում է Տիգրանը։
Նա սկսում է դիմել ՏՏ ընկերությունների, ներկայացնում կատարած աշխատանքը, անելիքն ու նպատակը։ Նույնիսկ աշխատանք չունեցող ընտանիքները պատրաստակամություն են հայտնում որոշակի գումար փոխանցել, միայն թե երեխաները շարունակեն գիտելիքներ ստանալ։ Ծրագրի մասնակից երեխաների դպրոցներից էլ դրական արձագանքներ են գալիս՝ այսինչ երեխան բավականին առաջընթաց ունի, մյուսն անհավատալի կերպով փոխվել է...
«ՎՕԼՕ» ընկերությունը համաձայնում է համաֆինանսավորել աշնանային դպրոցը, տրամադրել աշխատակիցներ լոռեցի աշակերտների համար դասընթացներ անցկացնելու համար, պատրաստակամություն է հայտնում հետագայում նրանց որպես պրակտիկանտ ընդունել։ Դպրոցի համար անհրաժեշտ միջոցների մի մասն էլ մեր հայրենակիցներն են տրամադրում։
Մի քանի ամսում լոռեցի երեխաների գրանցած առաջադիմության, մոտիվացիայի, արդյունքների շնորհիվ առաջացած ոգևորությամբ ՀԿ-ն նախաձեռնում է «Մաթեմիկն Արցախում» ծրագիրը, որին արագ միանում են մի քանի տասնյակ կամավոր ուսուցիչներ Հայաստանից ու այլ երկրներից։
«Երբ մտածոմ էի այս ծրագրի մասին՝ նպատակը ակադեմիական գիտելիքների բարձրացումն էր։ Բայց դասերի ընթացքում ու արդյունքում ամրապնդվեց կապը արցախցի երեխաների ու մասնագետների, միմյանց հետ։ Կամավոր ուսուցիչները, երբ խոսում են սաների մասին, ասում են՝ երեխաներս։ Հիմա մի քանի ուսուցիչներ նվերներ են տվել, որ փոխանցենք իրենց արցախցի աշակերտներին։ Երեխաներն էլ ինձ նամակներ են գրում, թե ինչքան ուրախ են, շնորհակալ, որ ծանոթացել են, օրինակ, ընկեր Լուսինեի հետ...»,- պատմում է ՀԿ հիմնադիրը։
Ծրագրին աջակցողների թիվն ավելանում է։ Եղել են մարդիկ, որ Հայաստանից Արցախ համակարգիչներ են տարել, նվիրել դասընթացին մասնակից երեխաներին, որպեսզի նրանք կարողանան պատշաճ կերպով մասնակցել դասընթացին։
Արցախի կառավարության անդամները գրկաբաց են ընդունել Տիգրան Առուշանյանին, ողջունել ու կարևորել ծրագրի նպատակները, խոստացել են աջակցել ինչով կարող են։ Հայաստանում պետական որևէ մարմնից արձագանք չի եղել։
«Ես համարում եմ, որ պետությունը պարտավոր է կանգնել այն նախաձեռնությունների կողքին, որոնք տեսանելի արդյունքներ են ցուցաբերում։ Կարելի է նախարարությունում մի խումբ ստեղծել, որը կուսումնասիրի նախաձեռնությունները, կգնահատի դրանց արդյունքները, հնարավորության դեպքում նաև կաջակցի թեկուզ խոսքերով։ Այ օրինակ, Հայաստանի կառավարությունը պետք է օգնի Արցախի կառավարությանը լուծելու ինտերնետի խնդիրը։ Վատ կապի, դրա բացակայության պատճառով երեխաները կտրված են արտաքին աշխարհից։ Այ եթե կապի խնդիրը լուծեն, ապահովեն արագ ինտերնետ, մենք կունենանք շատ ավելի լավ արդյունքներ»,- ասում է Տիգրանը։
Նրա խոսքով, այս պահին Արցախում մոտ 100 երեխա էլ սպասում է, որ ընդգրկվի դասընթացին։
«Մի ծնող ինձ գրել է՝ ապշած է, իր շատ չարաճճի տղան օր ու մեջ զարթուցիչ է միացնում, առավոտյան 5։30 արթնանում է, որ միանա ծրագրավորման դասին։ Կապն էդ ժամին արագ է»,-պատմում է նա։
Լոռեցի, արցախցի երեխաների հետ աշխատելուց հետո Տիգրանը համոզվել է՝ հրաշալի սերունդ ունենք, նրանք խելացի են ու հայրենասեր։ Միայն թե գյուղերում դպրոցահասակ տղաները սովորելն ու դաս պատմելը դեռ ամոթ են համարում։ Խնդիրը լուծելու համար Տիգրանն առաջարկում է ավելի շատ խարիզմատիկ, հարգված, հաջողակ, խելացի տղամարդ ուսուցիչներ ներգրավվել դպրոց, բարձրացնել ուսուցիչների աշխատավարձը։
«Ես ինձ ու իմ ընտանիքին անհրաժեշտ գումարն աշխատելու եմ, դրա համար անում եմ տարբեր գործեր՝ առևտուր եմ անում, տուրիստական վայրեր եմ մարդկանց տեղափոխում...։ Բայց ես զգում եմ, դա վատ է ազդում հայրենիքի ապագայի վրա, 200 երեխա ինձանից ավելի քիչ բան է վերցնում։ Պետությունը կարող է 400 հազար դրամ գումար վճարել ուսուցչին ու պահանջ դնել՝ երկրորդ տեղ մի աշխատեք։ Այ էդ ժամանակ, դուք կտեսնեք, թե ինչպես է բարձրանում կրթության որակը։ Բայց ես այսօր ուսուցիչներ գիտեմ, որ իրենց կովերին ավելի շատ ժամանակ են տրամադրում, քան աշակերտներին։ Բաց այդ մարդկանց մեղադրելու չէ»,- նշում է նա։
«Մաթեմիկ»-ը շարունակական դարձնելու, զարգացնելու, ընդլայնելու, հետաքրքիր տեսադասեր պատրաստելու ծրագրեր ունի Տիգրանը։ Դրանց համար ֆինանսական միջոցներ են պետք։ Տոներից հետո էլի դիմելու է ՏՏ ընկերությունների, ներկայացնելու է անելիքը, խնդրելու համագործակցություն։ Գումարների մեծ մասը ծախսվում են երեխաներին տրամադրած համակարգիչների ի հայտ եկած անսարքությունների վերացման համար, ինչպես նաև լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած երեխաներին մոտիվացնելու համար մրցանակներ են տալիս, ուսուցիչներին են վարձատրում։
«Մեր վերջնական նպատակն է անպայման ունենալ Մոնթեի ոգով գերկրթված սերունդ։ Պետք է համատեղել հայրենասիրությունն ու գիտելիքը։ Մարդն ինչքան էլ հայրենասեր լինի, եթե գիտելիքների պաշար չունենա, մազերը պոկելու է անճարությունից։ Եթե մարդն ունի գիտելիք, բայց հոգեպես կապված չէ հայրենիքին, ապա վաղը թողնելու է գնա հայրենիքից։ «Մաթեմիկ»ը նրա մասին է, որ մենք պետք է կրթությունը կապենք Հայրենիքի հետ: «Մաթեմիկ»-ը երեխաների օգնությամբ ձևավորում է վաղվա Հայրենիքի շարժիչ ուժը։ Ես վստահ եմ, որ մի օր մի մեծահարուստ մարդ ինձ ասելու է՝ «գազ տուր», իսկ ֆինանսական մասը ես կապահովեմ»,- ընդգծում է նա՝ իսկ մինչ այդ հիշեցնում, որ կարող եք ձեր ներդրումն ունենալ այս կրթական նախաձեռնությանը և մասնակիցը լինել մեծ ու հզոր փոփոխությունների։

Matemik NGO seeks to raise a super-educated generation in the spirit of Monte
Several times a week, dozens of Artsakh children wake up early in the morning, at 5:30am. At 6am they are already at their smartphone screens and computer monitors to enjoy the lessons offered in the framework of the Matemik NGO program. At this time, when everyone is asleep, the internet is relatively fast.
Children aged 12-16 from different settlements of Artsakh learn math, programming, physics, chemistry, biology, the Armenian language, foreign languages, Armenian and world history with the help of volunteer teachers.
The founder of the Matemik initiative is Tigran Arushanyan, an accountant and mathematician from Vanadzor, the third largest city of Armenia. He now teaches mathematics in the village of Amrakits, Lori Province, and before that he worked in the communities of Blagodatnoye and Katnarat, as well as in the border village of Vahan in Gegharkunik Province.
After the end of the Artsakh war in 2020, Tigran, like many others, constantly thought what to do.
"I realized how important education was and something had to be done in that sector. At first Matemik was just an initiative, we organized a summer school. I thought that the vacations should be used for the academic growth of children," Arushanyan told Panorama.am.
The idea was followed by the search for children and sponsors. Tigran's acquaintances, relatives and friends, as well as strangers donated money to the initiative after he made a post on Facebook.
The teacher drove to the villages near Vanadzor and Tashir searching children interested in mathematics and found 60 kids.
“It was very difficult. Villages, traditional families ... There were cases when I especially persuaded the girls' parents, asked them to trust me. Every day we took them to Vanadzor and returned home. We divided the children into two groups from Lori and Artsakh and started working,” he says.
At the beginning of the initiative, Tigran was also joined by a programming teacher; in the summer school the children studied mathematics, coding what they had learned. After finishing school, their reactions were unexpected: both children and parents wanted the program to continue.
"The kids were highly motivated. If had stopped the work, it would have been like showing a hungry person a delicious meal and then telling him, “You can go home”. These kids are hungry for knowledge and want to keep going. That's how the Matemik initiative turned into an NGO," Tigran says.
He starts cooperating with IT companies, telling them about the work done, what needs to be done and their goals. Even unemployed families express willingness to donate a certain amount of money to the NGO so that their children could continue learning. Positive feedback also comes from the schools of the children participating in the program: some of the children have made quite a lot of progress, another has changed incredibly ...
The VOLO company agrees to co-finance the autumn school, provide employees to run courses for Lori students, expresses its readiness to host them as interns in the future. The other part of the funds necessary for the school is provided by our compatriots.
Encouraged by the successes the Lori children have achieved in a few months, their motivation and results, the NGO launches the Matemik in Artsakh program, which is quickly joined by dozens of volunteer teachers from Armenia and other countries.
"When I had this program in mind, my goal was to broaden children’s academic knowledge. But during and as a result of the lessons, the ties between Artsakh children and professionals, and each other, were strengthened. When volunteer teachers talk about their students, they say, “My children”. Several teachers have handed over gifts for us to give them to Artsakh students. Many children write me letters about how happy and grateful they are to have met, for example, teacher Lusine ... " he says.
The number of people supporting the program is increasing. There were people who brought computers from Armenia to Artsakh and donated them to the children participating in the courses.
Members of the Artsakh government received Tigran Arushanyan with open arms, attached importance to the objectives of the program, and promised to assist him in every way possible. However, there was no response from the Armenian government agencies.
"I believe that the state should support the initiatives that provide tangible results. A group can be set up in the ministry to study the initiatives, assess their results and, if possible, to support them even with their statements. For example, the Armenian government should help the government of Artsakh to solve the internet issue. The children are cut off from the outside world because of the bad connection or its absence. If they solve the connection problem and provide fast internet, we will record much better results," Tigran said.
According to him, about 100 children in Artsakh are currently waiting for their turn to participate in the courses.
"One of the parents wrote me that she is amazed; her rascal son now sets his alarm for 5:30am every day to participate in a programming lesson. At that time of the day the internet is fast," the teacher says.
After working with the children from Lori and Artsakh, Tigran is convinced that we have a great generation, intelligent and patriotic children. Only schoolboys of villages still consider it shameful to learn. Tigran suggests attracting more charismatic, respected, successful and intelligent male teachers to the schools, as well as raising teachers' salaries to resolve the problem.
"In order to earn a living for my family, I do different things; I am engaged in trade and tourism ... But I feel that this is bad for the future of the homeland: 200 children learn less from me. The state can pay teachers 400,000 drams and demand that they leave their second job. Then you will see how the quality of education improves. But today I know teachers who devote more time to their livestock than to their students. But you can't blame these people," he says.
Tigran plans to make the Matemik initiative lasting, to develop and expand it by preparing interesting video lessons. This will require funding. After the holidays he will again apply to IT companies, present their plans and ask for cooperation. Most of the money is spent on fixing the computer problems, as well as rewarding the best-performing children and paying teachers' salaries.
"Our ultimate goal is to raise a super-educated generation in the spirit of Monte [Melkonian]. We need to combine patriotism and knowledge. No matter how patriotic a person may be, if he has no knowledge stock, he will tear his hair out due to despair. If a man has knowledge but is not mentally connected to his homeland, he will leave it one day. Matemik is about connecting education to the homeland. With the help of children, Matemik creates the driving force of tomorrow's homeland. I am sure that one day a rich man will tell me, ‘Gun it, I will provide the financial resources’,” the teacher says, in the meantime reminding that you can contribute to this educational initiative and be part of a big change.