«Մաթեմիկ»-ն ու նրա նպատակը. Ունենալ Մոնթեի ոգով գերկրթված սերունդ
Շաբաթը մի քանի անգամ արցախցի մի քանի տասնյակ երեխաներ արթնանում են վաղ առավոտյան ժամը 5։30-ին։ Ժամը 6։00-ին նրանք արդեն հեռախոսների, համակարգիչների դիմաց են՝ վայելելու «Մաթեմիկ» ՀԿ-ի ծրագրի շրջանակում անցկացվող դասերը։ Այդ ժամին, երբ բոլորը քնած են, ինտերնետ կապը համեմատած արագ է։
Արցախի տարբեր բնակավայրերից 12-16 տարեկան երեխաներ կամավոր ուսուցիչների օգնությամբ սովորում են մաթեմատիկա, ծրագրավորում, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն, հայոց լեզու, օտար լեզուներ, հայոց և համաշխարհային պատմություն։
«Մաթեմիկ» նախաձեռնության հիմնադիրը Տիգրան Առուշանյանն է՝ ծնունդով վանաձորցի, մասնագիտությամբ հաշվապահ, մաթեմատիկոս։ Նա հիմա մաթեմատիկա է դասավանդում Լոռու մարզի Ամրակից գյուղում, մինչ այդ, Բլոգոդորնոյե, Կաթնառատ համայնքներում, Գեղարքունիքի սահմանամերձ Վահան գյուղում։
Պատերազմի ավարտից հետո Տիգրանն էլ շատերի նման անընդհատ մտածում էր՝ ի՞նչ անել։
«Հասկացա, թե ինչքան կարևոր է կրթությունը, այս ուղղությամբ պետք է ինչ-որ բան անել։ Սկզբում «Մաթեմիկ»-ն ուղղակի նախաձեռնություն էր, կազմակերպեցինք ամառային դպրոց։ Ես մտածեցի, որ արձակուրդները պետք է օգտագործել երեխաների ակադեմիական աճի ու բարելավման համար»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է Առուշանյանը։
Գաղափարին հետևում են երեխաների ու հովանավորների որոնումները։ Ֆեյսբուքյան գրառումից հետո Տիգրանի ծանոնթները, բարեկամները, հարազատները, նաև անծանոթներ գումար են փոխանցում նախաձեռնության իրականացման համար։
Մանկավարժն իր մեքենայով Վանաձոր-Տաշիր ուղղությամբ գտնվող գյուղերում փնտրել է մաթեմատիկայով հետաքրքրված երեխաների, հավաքել 60 երեխա։
«Շատ դժվար էր։ Գյուղեր, ավանդական ընտանիքներ... եղել են դեպքեր, երբ հատկապես աղջիկ երեխաների ծնողներին համոզել եմ, խնդրել, որ վստահեն։ Ամեն օր նրանց տարել ենք Վանաձոր, վերադարձրել տներ։ Երեխաներին բաժանեցինք խմբերի՝ «Լոռի» և «Արցախ» ու սկսեցինք աշխատել»,- ասում է նա։
Նախաձեռնության մեկնարկին Տիգրանին միանում է նաև ծրագրավորման ուսուցիչ, ամառային դպրոցի ընթացքում երեխաները սերտել են մաթեմատիկա, ապա մյուս սենյակում կոդավորել, ծրագրավորել անցածը։ Դպրոցի ավարտից հետո արձագանքներն անսպասելի էին. թե երեխաները, թե ծնողները խնդրել են շարունակել։
«Երեխաների մոտիվացիան շատ մեծացավ։ Եթե ընդհատեինք, դա նման կլիներ այն բանին, որ սոված մարդուն տանենք, ցույց տանք լավ ուտելիքներ, ու ասենք, դե գնա քո տուն։ Այդ երեխաներն ուսման ծարավ են, տարանք ցույց տվեցինք գիտելիքը, նրանք ուզում են շարունակել։ Ահա այսպես «Մաթեմիկ»-ը դարձավ հասարակական կազմակերպություն»,- պատմում է Տիգրանը։
Նա սկսում է դիմել ՏՏ ընկերությունների, ներկայացնում կատարած աշխատանքը, անելիքն ու նպատակը։ Նույնիսկ աշխատանք չունեցող ընտանիքները պատրաստակամություն են հայտնում որոշակի գումար փոխանցել, միայն թե երեխաները շարունակեն գիտելիքներ ստանալ։ Ծրագրի մասնակից երեխաների դպրոցներից էլ դրական արձագանքներ են գալիս՝ այսինչ երեխան բավականին առաջընթաց ունի, մյուսն անհավատալի կերպով փոխվել է...
«ՎՕԼՕ» ընկերությունը համաձայնում է համաֆինանսավորել աշնանային դպրոցը, տրամադրել աշխատակիցներ լոռեցի աշակերտների համար դասընթացներ անցկացնելու համար, պատրաստակամություն է հայտնում հետագայում նրանց որպես պրակտիկանտ ընդունել։ Դպրոցի համար անհրաժեշտ միջոցների մի մասն էլ մեր հայրենակիցներն են տրամադրում։
Մի քանի ամսում լոռեցի երեխաների գրանցած առաջադիմության, մոտիվացիայի, արդյունքների շնորհիվ առաջացած ոգևորությամբ ՀԿ-ն նախաձեռնում է «Մաթեմիկն Արցախում» ծրագիրը, որին արագ միանում են մի քանի տասնյակ կամավոր ուսուցիչներ Հայաստանից ու այլ երկրներից։
«Երբ մտածոմ էի այս ծրագրի մասին՝ նպատակը ակադեմիական գիտելիքների բարձրացումն էր։ Բայց դասերի ընթացքում ու արդյունքում ամրապնդվեց կապը արցախցի երեխաների ու մասնագետների, միմյանց հետ։ Կամավոր ուսուցիչները, երբ խոսում են սաների մասին, ասում են՝ երեխաներս։ Հիմա մի քանի ուսուցիչներ նվերներ են տվել, որ փոխանցենք իրենց արցախցի աշակերտներին։ Երեխաներն էլ ինձ նամակներ են գրում, թե ինչքան ուրախ են, շնորհակալ, որ ծանոթացել են, օրինակ, ընկեր Լուսինեի հետ...»,- պատմում է ՀԿ հիմնադիրը։
Ծրագրին աջակցողների թիվն ավելանում է։ Եղել են մարդիկ, որ Հայաստանից Արցախ համակարգիչներ են տարել, նվիրել դասընթացին մասնակից երեխաներին, որպեսզի նրանք կարողանան պատշաճ կերպով մասնակցել դասընթացին։
Արցախի կառավարության անդամները գրկաբաց են ընդունել Տիգրան Առուշանյանին, ողջունել ու կարևորել ծրագրի նպատակները, խոստացել են աջակցել ինչով կարող են։ Հայաստանում պետական որևէ մարմնից արձագանք չի եղել։
«Ես համարում եմ, որ պետությունը պարտավոր է կանգնել այն նախաձեռնությունների կողքին, որոնք տեսանելի արդյունքներ են ցուցաբերում։ Կարելի է նախարարությունում մի խումբ ստեղծել, որը կուսումնասիրի նախաձեռնությունները, կգնահատի դրանց արդյունքները, հնարավորության դեպքում նաև կաջակցի թեկուզ խոսքերով։ Այ օրինակ, Հայաստանի կառավարությունը պետք է օգնի Արցախի կառավարությանը լուծելու ինտերնետի խնդիրը։ Վատ կապի, դրա բացակայության պատճառով երեխաները կտրված են արտաքին աշխարհից։ Այ եթե կապի խնդիրը լուծեն, ապահովեն արագ ինտերնետ, մենք կունենանք շատ ավելի լավ արդյունքներ»,- ասում է Տիգրանը։
Նրա խոսքով, այս պահին Արցախում մոտ 100 երեխա էլ սպասում է, որ ընդգրկվի դասընթացին։
«Մի ծնող ինձ գրել է՝ ապշած է, իր շատ չարաճճի տղան օր ու մեջ զարթուցիչ է միացնում, առավոտյան 5։30 արթնանում է, որ միանա ծրագրավորման դասին։ Կապն էդ ժամին արագ է»,-պատմում է նա։
Լոռեցի, արցախցի երեխաների հետ աշխատելուց հետո Տիգրանը համոզվել է՝ հրաշալի սերունդ ունենք, նրանք խելացի են ու հայրենասեր։ Միայն թե գյուղերում դպրոցահասակ տղաները սովորելն ու դաս պատմելը դեռ ամոթ են համարում։ Խնդիրը լուծելու համար Տիգրանն առաջարկում է ավելի շատ խարիզմատիկ, հարգված, հաջողակ, խելացի տղամարդ ուսուցիչներ ներգրավվել դպրոց, բարձրացնել ուսուցիչների աշխատավարձը։
«Ես ինձ ու իմ ընտանիքին անհրաժեշտ գումարն աշխատելու եմ, դրա համար անում եմ տարբեր գործեր՝ առևտուր եմ անում, տուրիստական վայրեր եմ մարդկանց տեղափոխում...։ Բայց ես զգում եմ, դա վատ է ազդում հայրենիքի ապագայի վրա, 200 երեխա ինձանից ավելի քիչ բան է վերցնում։ Պետությունը կարող է 400 հազար դրամ գումար վճարել ուսուցչին ու պահանջ դնել՝ երկրորդ տեղ մի աշխատեք։ Այ էդ ժամանակ, դուք կտեսնեք, թե ինչպես է բարձրանում կրթության որակը։ Բայց ես այսօր ուսուցիչներ գիտեմ, որ իրենց կովերին ավելի շատ ժամանակ են տրամադրում, քան աշակերտներին։ Բաց այդ մարդկանց մեղադրելու չէ»,- նշում է նա։
«Մաթեմիկ»-ը շարունակական դարձնելու, զարգացնելու, ընդլայնելու, հետաքրքիր տեսադասեր պատրաստելու ծրագրեր ունի Տիգրանը։ Դրանց համար ֆինանսական միջոցներ են պետք։ Տոներից հետո էլի դիմելու է ՏՏ ընկերությունների, ներկայացնելու է անելիքը, խնդրելու համագործակցություն։ Գումարների մեծ մասը ծախսվում են երեխաներին տրամադրած համակարգիչների ի հայտ եկած անսարքությունների վերացման համար, ինչպես նաև լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած երեխաներին մոտիվացնելու համար մրցանակներ են տալիս, ուսուցիչներին են վարձատրում։
«Մեր վերջնական նպատակն է անպայման ունենալ Մոնթեի ոգով գերկրթված սերունդ։ Պետք է համատեղել հայրենասիրությունն ու գիտելիքը։ Մարդն ինչքան էլ հայրենասեր լինի, եթե գիտելիքների պաշար չունենա, մազերը պոկելու է անճարությունից։ Եթե մարդն ունի գիտելիք, բայց հոգեպես կապված չէ հայրենիքին, ապա վաղը թողնելու է գնա հայրենիքից։ «Մաթեմիկ»ը նրա մասին է, որ մենք պետք է կրթությունը կապենք Հայրենիքի հետ: «Մաթեմիկ»-ը երեխաների օգնությամբ ձևավորում է վաղվա Հայրենիքի շարժիչ ուժը։ Ես վստահ եմ, որ մի օր մի մեծահարուստ մարդ ինձ ասելու է՝ «գազ տուր», իսկ ֆինանսական մասը ես կապահովեմ»,- ընդգծում է նա՝ իսկ մինչ այդ հիշեցնում, որ կարող եք ձեր ներդրումն ունենալ այս կրթական նախաձեռնությանը և մասնակիցը լինել մեծ ու հզոր փոփոխությունների։

Образование 12:30 03/01/2022 Армения
Пару раз в неделю несколько десятков арцахских детей просыпаются рано утром – в 5:30. В 6:00 они уже у экранов смартфонов и мониторов компьютеров, чтобы насладиться проводимыми в рамках программы общественной организации «Матемик» (Matemik) уроками. В это время, когда все спят, Интернет относительно быстрый.
Дети 12-16 лет из разных населенных пунктов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) при помощи учителей-добровольцев изучают математику, программирование, физику, химию, биологию, армянский язык, иностранные языки, армянскую и всемирную историю.
Учредителем инициативы «Матемик» является Тигран Арушанян – родом из Ванадзора, по профессии бухгалтер, математик. Сейчас он преподает математику в селе Амракиц Лорийской области Армении, а до этого преподавал в общинах Благодарное, Катнарат, в приграничном селе Ваан Гегаркуника.
После завершения третьей карабахской войны Тигран, как и многие, постоянно думал – что делать?
«Я понял, насколько важно образование, что именно в этом направлении нужно что-то делать. Сначала «Матемик» был просто инициативой, мы организовали летнюю школу. Я подумал, что каникулы нужно использовать для академического роста и совершенствования детей», – рассказывает Арушанян в беседе с корреспондентом Panorama.am.
За идеей следуют поиски детей и спонсоров. После записи в Facebook знакомые, родные и близкие Тиграна, а также незнакомцы перечисляют средства на реализацию инициативы.
Педагог на своей машине искал интересующихся математикой детей в селах, расположенных в направлении Ванадзор-Ташир, собрал 60 детей.
«Это было очень сложно. Села, традиционные семьи ... Были случаи, когда особенно родителей девочек я уговаривал, просил, чтобы доверяли. Каждый день мы возили их в Ванадзор и возвращали домой. Мы разделили детей на группы – «Лори» и «Арцах» – и начали работать», – говорит он.
В начале реализации инициативы к Тиграну присоединился также учитель программирования, в летней школе дети изучали математику, затем в другой комнате программировали, кодировали изученное. После окончания школы реакция была неожиданной: и дети, и родители просили продолжить.
«Мотивация у детей сильно выросла. Если бы мы прервали работу, это было бы все равно, что показать голодному человеку вкусные блюда, а потом сказать ему – можешь идти к себе домой. Эти дети жаждут знаний, мы показали им знания, они хотят продолжать. Вот так инициатива «Матемик» превратилась в общественную организацию», – рассказывает Тигран.
Он начинает обращаться в ИТ-компании, рассказывая о проделанной работе, о том, что предстоит сделать, о целях. Даже безработные семьи выражают готовность перечислять определенную сумму, лишь бы дети продолжили получать знания. Положительные отзывы также поступают из школ детей, участвующих в программе: у кого-то из детей – довольно большой прогресс, другой невероятно изменился ...
Компания «ВОЛО» соглашается софинансировать осеннюю школу, предоставить сотрудников для проведения курсов для лорийских школьников, выражает готовность принимать их в качестве стажеров в будущем. Другую часть необходимых для школы средств предоставляют наши соотечественники.
Воодушевившись достигнутыми лорийскими детьми за несколько месяцев успехами, их мотивацией и результатами, общественная организация инициирует программу «Матемик в Арцахе», к которой быстро присоединяются несколько десятков учителей-добровольцев из Армении и других стран.
«Когда я задумывал эту программу, целью было повышение академических знаний. Но во время и в результате уроков укрепилась связь арцахских детей и специалистов, друг с другом. Когда учителя-волонтеры рассказывают о своих воспитанниках, они говорят – мои дети. Несколько учителей передали подарки, чтобы мы вручили их  арцахским ученикам. А дети пишут мне письма о том, как они счастливы, благодарны за то, что познакомились, например, с педагогом Лусине ... » – рассказывает учредитель общественной организации.
Число поддерживающих программу увеличивается. Были люди, которые привезли компьютеры из Армении в Арцах и передали их детям, участвующим в курсах.
Члены правительства Арцаха приняли Тиграна Арушаняна с распростертыми объятиями, приветствовали и отметили важность целей программы, пообещали содействовать, чем смогут. В Армении откликов из госорганов не последовало.
«Считаю, что государство обязано поддерживать инициативы, которые обеспечивают видимые результаты. В министерстве можно создать группу, которая изучит инициативы, оценит их результаты и при возможности поддержит даже, хотя бы на словах. Например, правительство Армении должно помочь правительству Арцаха решить проблему Интернета. Из-за плохой связи или ее отсутствия дети отрезаны от внешнего мира. Если они решат проблему связи, обеспечат быстрый Интернет, у нас будут гораздо лучшие результаты», – говорит Тигран.
По его словам, в настоящее время в Арцахе своей очереди для участия в курсах ждут  около 100 детей.
«Один из родителей написал мне, что он поражен – его сын-непоседа через день ставит будильник, просыпается в 5:30 утра, чтобы участвовать в уроке программирования. В это время суток интернет быстрый», – рассказывает собеседник Panorama.am.
Поработав с детьми из Лори и Арцаха, Тигран убедился – у нас прекрасное поколение, умные и патриотичные дети. Только мальчики школьного возраста в селах все еще считают стыдным рассказывать урок. Для решения проблемы Тигран предлагает привлечь в школы больше харизматичных, уважаемых, успешных, умных учителей-мужчин, повысить зарплату учителям.
«Чтобы обеспечить себя и свою семью, я занимаюсь разными делами, торгую, сопровождаю людей в туристические места ... Но я чувствую, что это плохо сказывается на будущем Родины: 200 детей получают от меня меньше. Государство может платить учителю 400 тысяч драмов и потребовать не работать на второй работе. Тогда вы увидите, как улучшается качество образования. Но сегодня я знаю учителей, которые уделяют своим коровам больше времени, чем ученикам. Но винить этих людей нельзя», – говорит он.
В планах Тиграна – сделать инициативу «Матемик» продолжительной, развивать, расширять, подготовить интересные видеоуроки. Для этого нужны финансовые средства. После праздников он снова обратится в IT-компании, представит планы, попросит о сотрудничестве. Большая часть денег тратится на устранение неисправностей компьютеров, предоставляемых детям, а также на поощрение показавших лучшие результаты детей, выплату зарплат учителям.
«Наша конечная цель – воспитать в духе Монте сверхобразованное поколение. Нужно совместить патриотизм и знания. Каким бы патриотичным ни был человек, если у него нет запаса знаний, он от бессилия вырвет себе волосы. Если человек обладает знаниями, но духовно не связан с Родиной, то завтра он ее и уедет. «Матемик» о том, что мы должны связать образование с Родиной. «Матемик» с помощью детей формирует движущую силу Родины завтрашнего дня. Я уверен, что однажды один богатый человек скажет мне «газуй», в финансовую часть обеспечу я», – подчеркивает он, а пока напоминает, что вы можете внести свой вклад в эту образовательную инициативу и стать частью больших и мощных перемен.