Առողջություն 14:25 04/01/2022 Հայաստան
Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ առկա պատվաստանյութերն համալրվել են ևս մեկով՝ վիրուսային վեկտոր տեխնոլոգիայով արտադրված «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութով, որը Հայաստանում նախատեսվում է կիրառել միայն խթանիչ (բուստեր) դեղաչափով պատվաստումներ իրականացնելու համար: Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Պատվաստանյութը ցուցված է 18 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց, կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) կանխարգելման համար։
ԱՆ-ից մեկ անգամ ևս հիշեցնում են, որ 18 տարեկան և բարձր տարիքի, մասնավորապես` ռիսկի խմբերում գտնվող անձինք, կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստման երկրորդ դեղաչափից 6 ամիս անց կարող են ստանալ խթանիչ (բուստեր) դեղաչափ, որը կնպաստի առավել պաշտպանված լինելուն, հատկապես վերջին շրջանում աշխարհում շրջանառող «Օմիկրոն» տարբերակի տարածման համատեքստում:

Здоровье 14:39 04/01/2022 Армения
Перечень применяемых в Армении вакцин против COVID-19 пополнился еще одной – российским препаратом «Спутник Лайт», который производится с использованием технологии вирусного вектора.
Его планируется применять в Армении только для вакцинации бустерной дозой. Об этом сообщает во вторник пресс-служба министерства здравоохранения РА.
Вакцина «Спутник Лайт» показана гражданам 18 лет и старше, для предотвращения COVID-19.
В Минздраве вновь напоминают, что лица в возрасте 18 лет и старше,  особенно находящиеся в группах риска, через 6 месяцев после второй прививки могут получить бустерную дозу, которая повысит защиту особенно в контексте распространения в мире омикрон-штамма.
В Армении для вакцинации используются препараты "Спутник V", а также вакцины компаний AstraZeneca, Sinopharm и Moderna. По последним данным, первый компонент получили 903 тыс. человек, завершили вакцинацию более 640 тыс. человек.
В конце декабря стало известно, что правительство Армении решило закупить партию американской вакцины от коронавируса компании Pfizer на $2,5 млн.