Ֆրանսիայի հարավում կորոնավիրուսի նոր շտամ են հայտնաբերել
Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում կորոնավիրուսի նոր շտամ են հայտնաբերել, ասված է Մարսելում ինֆեկցիոն հիվանդությունների ինստիտուտի (IHU) գիտնականների հետազոտության մեջ: Նրանց աշխատանքը հրապարակվել է MedRxiv պորտալում, փոխանցում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
Հետազոտության համաձայն՝ Ֆրանսիայի հարավ-արևելքի քաղաքի 12 բնակիչների մոտ կորոնավիրուսի տարբերակների հետ կապված մուտացիաների սահմանման թեստերը ցույց են տվել «ոչ տիպային համադրություն»:
Առաջին անգամ կորոնավիրուսի նոր տարբերակը, որը նշված է որպես B. 1. 640. 2, հայտնաբերվել է 2021 թվականի նոյեմբերին մի մարդու մոտ, ով վերադարձել է Կամերունից: Վիրուսային գենոմի վերլուծությունը հայտնաբերել է 46 մուտացիա, հայտնում են գիտնականները։

Health 10:52 04/01/2022 World
Scientists in France have identified a new, more mutated strain of coronavirus, the local sources reported.  Named IHU, the B.1.640.2 variant was discovered by the academics at institute IHU Mediterranee Infection. Researchers say that it contains 46 mutations - even more than Omicron - which makes it more resistant to vaccines and infectious.
At least 12 cases of the new variant have been reported near Marseilles, and has been linked to travel to the African country Cameroon.
However, then Omicron variant is still the dominant strain in most parts of the world. However, IHU variant’s threat is rapidly rising.
The B.1.640.2 has not been spotted in other countries or labelled a variant under investigation by the World Health Organization (WHO).