Քաղաքական 09:30 05/01/2022 Հայաստան
Իշխանությունը ՀՀ սուվերեն տարածքի հերթական հանձնումը «մարսելու» համար մեղավորներ նշանակելու խնդիր ուներ. Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հունվարի 4-ին այցելել է  «Արմավիր» ՔԿՀ՝ շրջայց կատարելու և հանդիպելու 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով, ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված, իսկ ներկայումս կալանքի տակ գտնվող 5 զինծառայողների հետ։
«Անչափ մտահոգիչ եմ համարում հատկապես զինծառայող Արեն Արամյանի առողջական վիճակը, որը հետևանք է թշնամու հասցրած հրազենային վիրավորման և անհամատեղելի է կալանքի հետ։ Այս թեմային առաջիկայում դեռ կանդրադառնամ։
Եթե կալանքի ու դրա երկարացման հետևանքով այս զինծառայողի առողջությունը հետագայում բարդանա, ապա նախապես զգուշացնում եմ՝ դրա անմիջական և անուղղակի մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ ամեն ինչ կանեմ։
Ադրբեջանական ագրեսիայի ուղղություններով ծառայություն իրականացրած ստորաբաժանումների ամենամեծ «հանցանքն» այն է, որ իշխանությունը ՀՀ սուվերեն տարածքի հերթական հանձնումը «մարսելու» համար մեղավորներ նշանակելու խնդիր ուներ։
Չբացառելով ադրբեջանական ագրեսիայի օրերին, առանձին զինծառայողների թույլ տված իրավախախտումները, շարունակում եմ պնդել, որ ամբողջության մեջ, հանձնված տարածքների և ստեղծված իրավիճակի պատճառը ՀՀ իշխանությունների՝ զինված ուժերին հասցվող տարաբնույթ հարվածներն են, որոնք բավականին բարդ վիճակ են ստեղծել հայկական բանակում։
Անընդհատ իշխանության թիրախում գտնվելով՝ շարքայինից մինչև գեներալ, զինված ուժերը շարունակաբար ցնցումների են ենթարկվում, որի պայմաններում խնդիրներն անխուսափելի են դառնում։
Եվ այս իրավիճակում տապալումների, կորուստների պատասխանատվությունը բացառապես բարդել տարբեր օղակների զինծառայողների վրա, ուղղակի անթույլատրելի է»,- գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Политика 15:06 05/01/2022 Армения
Тигран Абрамян: У властей Армении задача по назначению виновных для «переваривания» очередной сдачи суверенной территории
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян 4 января посетил УИУ «Армавир» для обхода и встречи с 5 военнослужащими, захваченными в плен азербайджанцами вследствие азербайджанской агрессии 16 ноября 2021 года, а в настоящее время находящимися под арестом.
«Крайне тревожным считаю особенно состояние здоровья военнослужащего Арена Арамяна, которое является следствием нанесенного врагом огнестрельного ранения и несовместимо с арестом. Я вернусь к этой теме в ближайшее время.
Если в результате ареста и его продления здоровье этого военного ухудшится в дальнейшем, то я заранее предупреждаю – сделаю все возможное в направлении привлечения к ответственности всех непосредственных и косвенных виновных.
Самым большим «преступлением» подразделений, несущих службу на направлениях азербайджанской агрессии, является то, что у властей задача по назначению виновных для «переваривания» очередной сдачи суверенной территории РА.
Не исключая правонарушений, допущенных отдельными военнослужащими в дни азербайджанской агрессии, продолжаю настаивать на том, что в целом причиной сдачи территорий и сложившейся ситуации являются различного рода удары властей Армении по вооруженным силам, которые создали довольно непростое положение в армянской армии.
Постоянно являясь мишень власти – от рядовых до генералов, вооруженные силы постоянно подвергаются потрясениям, в условиях которых проблемы становятся неизбежными.
В данной ситуации просто недопустимо сваливать ответственность за провалы и потери исключительно на военнослужащих разных звеньев», – написал Тигран Абрамян.