Քաղաքական 09:10 06/01/2022 Հայաստան
Հայաստանից թող գնան «Էրատոն», Փաշինյան Նիկոլն ու Սիմոնյան Ալենը. Արձագանքներ Փաշինյանի՝ Ղազախստան ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու որոշմանը
Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է.
«Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարդ Տոկաևի դիմումի հիման վրա և Ղազախստանի ազգային անվտանգությանը և ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգների բերումով, որն առաջացել է այդ թվում արտաքին միջամտության արդյունքում, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն որոշում է կայացրել սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի հանրապետություն ուղարկել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր՝ այդ երկրում իրավիճակի կայունացման և կարգավորման նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյան
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ,
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ»։
Գրառմանը հետևել են խիստ քննադատություններ։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը գրել է.
«Հայաստանի սուվերեն տարածքից 40-ից 45 քառակուսի կմ տարածք ամիսներ շարունակ հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Արագ կամ դանդաղ արձագանքման ոչ մի ուժ օգնության չեկավ՝ չնայած մեր բոլոր դիմումներին»։
ԱԺ նախկին պատգամավոր ու Փաշինյանի նախկին թիմակից Սոֆյա Հովսեփյանը գրել է.
«Ողբա՜մ զ քեզ, Հայո՛ց Աշխարհ։
ՀԱՊԿ տեղը չգիտեիք, որ ՀՀ սուվերեն տարածք էր մտել ու մինչ օրս դուրս չի գալիս։ Փաստորեն, ձեր համար համաչափ գործողություն է Ադրբեջանի արարքը և այդ տարածքները երբեք հայկական չեն եղել։ Ձեր դիմումն ուշանում էր, թեև դիմելուց էլ ինչ օգուտ, երբ համաձայնեցրել եք Ալիևյն կլինի գործողությունները ։
Սուրբ Ծննդյան օրով մնում է միայն աղոթել, Աստված էլ բեթարից ազատի ...»։
Մեկ այլ օգտատեր գրում է. «Նման քայլը հակասում է մեր երկրի ժողովրդավարական լինելու սկզբունքներին: Հայաստանը իրավունք չունի խառնվելու ժողովրդի արդարացի ընվզմանը: Սա ետ քայլ է ժողովրդավարությունից»։
Մեկ ուրիշն արձագանքել է. «Թշնամուն ՀՀ սուվերեն տարածքում թողելը հեչ, Ղազախստանը մեջ»։
«Փաստորեն ղազախների չափ էլ չկաիք, իրանք սաղ հոդվածները գիտեին ընենց ճիշտ գրավոր դիմել էին, որ տեղում օգնության հասաք։ Ուղակի ամաչում եմ որ իմ երկրի ղեկավարն է սա ասում, աչքիս առաջ տեսած լինելով թե այդ նույն ՀԱՊԿ-ը ոնց էր մեզ ծաղրում։ Հուսով գոնե մեր զինվորներին չեք ծաղրի և չեք ուղարկի ղազախներին պաշտպանելու»,-մեկնաբանել է մեկ ուրիշը։
«Այ Անասուն, հայկական բանակը Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու համար ա, էդ հապկը մեռավ երեսներիս թքելով, ժողովուրդ ուր ա՞ մեր արժանապատվությունը, թողելո՞ւ ենք տղերքին տանեն Ղազախստան, սպանե՞՞ն»,-գրել է մեկ ուրիշը։

От Армении пусть поедут «Эрато», Никол и Ален Симонян: юзеры – о решении Пашиняна направить подразделение ВС Армении в Казахстан
13:11 06/01/2022
В Казахстан направлены Коллективные миротворческие силы Организации Договора о коллективной безопасности. В их состав вошли подразделения вооруженных сил Республики Армения, Республики Беларусь, Кыргызской Республики, Российской Федерации и Республики Таджикистан.
Ранее Никол Пашинян на своей странице в социальной сети Facebook написал:
«В связи с обращением Президента Республики Казахстан К.-Ж.К.Токаева и ввиду угрозы национальной безопасности и суверенитету Республики Казахстан, вызванной, в том числе, вмешательством извне, Совет коллективной безопасности ОДКБ в соответствии со статьей 4 Договора о коллективной безопасности принял решение направить Коллективные миротворческие силы ОДКБ в Республику Казахстан на ограниченный по времени период с целью стабилизации и нормализации обстановки в этой стране.
Никол Пашинян
Председатель Совета коллективной безопасности ОДКБ,
Премьер-Министр Республики Армения».
Запись Пашиняна удостоилась жесткой критики.
Так, председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян написал:
«От 40 до 45 кв км суверенной территории Армении на протяжении месяцев оказались под контролем Азербайджана. Ни одна сила оперативного или медленного реагирования на помощь не пришла – несмотря на все обращения».
Экс-депутат НС, бывшая соратница Пашиняна Софья Овсепян на своей странице в Facebook написала:
«Вы не знали про ОДКБ, когда вторглись на суверенную территорию Республики Армения и до сих пор ее не покидают. Фактически, действия Азербайджана для вас адекватны и эти территории для вас никогда не были армянскими. Ваше обращение запаздывало, хоть и обращение пользы не принесло, ибо вы согласовали с Алиевым действия.
В Рождество остается только помолиться, да убережет Бог нас от худшего ... »
Еще один пользователь отметил: «Такой шаг противоречит принципам демократии в нашей стране. Армения не имеет права вмешиваться в справедливое восстание народа. Это шаг назад от демократии».
«Оставлять врага на суверенной территории Республики Армения – нормально, а происходящее в Казахстане нет?» – посетовал другой.
«Фактически, вы даже до казахов не дотягиваете: они знали все статьи, грамотно подали обращение, и вы сразу же поспели им на помощь. Просто стыдно, что это говорит руководитель моей страны, когда мы все стали очевидцами того, как та же ОДКБ высмеивала нас. Я надеюсь, что вы хотя бы не станете выставлять на посмешище наших военных, не отправите их защищать казахов», – прокомментировал другой.
«Животное, армянская армия должна защищать Республику Армения, эта одкб не престает плевать нам в лицо, народ, где наше достоинство? Позволим отправить ребят в Казахстан и убить?» – отметил еще один из юзеров.