Քաղաքական 16:40 08/01/2022 Հայաստան
«Ղազախստան մեկնած հայկական զորախմբին բաժին է հասել Ալմաթիի կենտրոկան շուկայի հսկողությունը։ Փաստորեն, Ղազախստանում հայերն առաջնորդվեցին «Որտեղ հաց, էնտեղ կաց» հայտնի տարբերակով։
Իսկ եթե լուրջ, ապա ՀՀ–ն, հայտնի հանգամանքներից ելնելով, չպետք է խոչընդոտեր ՀԱՊԿ կոնսենսուսային որոշման կայացմանը՝ զորք մտցնել Ղազախստան, բայց պետք է ձեռնպահ մնար հայկական զորախումբ ուղարկելուց՝ կրկին հայտնի հանգամանքներից ելնելով։
ՀԱՊԿ որոշմանն «այո» ասելով մենք կօգնեինք Արցախի ու Հայաստանի անվտանգության երաշխավոր ՌԴ–ին, իսկ զորախումբ չուղարկելով մենք կպատասխանեինք Ղազախստանի նախագահ Տոկաևին՝ 44–օրյա պատերազմի հետ կապված իր հակահայկական պահվածքի պահով։ Բայց ինչպես միշտ Նիկոլ Փաշինյանը սխալ որոշում կայացրեց։ Նա քծնելուց ու «մտնելուց» քծնում ու «մտնում» է մինչև վարդապետի խազը։ Տվյալ դեպքում՝ մինչև Կրեմլի «պադվալի» վերջին աստիճանը։
Ճակատագրի հեգնանքն այն է, որ 2008–ին «Մարտի 1» կազմակերպած, 10 մարդու մահվան պատճառ դարձած ու 2018–ին փողոցով իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանն այժմ դեմ է փողոցով իշխանության գալուն, դեմ է ղազախական նիկոլներին և ղազախական «Մարտի 1»–ին»։

Политика 19:50 08/01/2022 Армения
Депутат Национального Собрания от фракции альянса «Армения» Андраник Теванян на своей странице в соцсети Facebook написал:
«Отправившемуся в Казахстан армянскому контингенту «достался»  контроль над центральным рынком в Алма-Аты. Фактически армяне в Казахстане руководствуются известным принципом «Где хлеб, там и дом».
А если серьезно, в силу известных обстоятельств Армения не должна была препятствовать принятию консенсусного решения ОДКБ о вводе войск в Казахстан, но при этом она должна была воздержаться от отправки туда армянского контингента, опять же по известным причинам.
Сказав "да" решению ОДКБ, мы бы помогли России, гарантирующей безопасность Арцаха и Армении, а, не отправив войско, мы бы ответили президенту Казахстана Токаеву за его антиармянское поведение в связи с 44-дневной войной.
Но как всегда Никол Пашинян принял неверное решение. Ирония судьбы в том, что Никол Пашинян, ставший причиной гибели 10 человек во время событий 1 марта 2008 года и пришедший к власти посредством улицы в 2018 году, сейчас выступает против прихода к власти посредством все той же улицы, против казахстанских николов и казахстанского "1 марта"».