Առողջություն 11:31 11/01/2022 Հայաստան
Հայաստանում հունվարի 10-ին կատարվել է 5906 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 243 նոր դեպք: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, մեկ օրում առողջացել է 132  հիվանդ, գրանցվել է մահվան 2 դեպք:
ԱՆ ներկայացրած տվյալներով, ՀՀ-ում հունվարի 11-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 346224 դեպք, որոնցից 333117 առողջացած: Փաստացի բուժում է ստանում 3589 պացիենտ:
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսի հետևանքով 8006 մահվան դեպք է արձանագրվել:  Մահվան ևս 1512 դեպք է գրանցվել, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն, ըստ ԱՆ-ի, մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով:

Health 11:52 11/01/2022 Armenia
Armenia has confirmed 243 new cases of coronavirus in 24 hours, bringing the national tally to 346,224 as of 11 a.m. Tuesday, January 11, the Ministry of Health reports. Overall, 5,906 Covid-19 tests were conducted on January 9.
132 more patients have recovered from the disease with the total number of recoveries now standing at 333,117.
The Covid-19 death toll has increased by 2 to 8,006. The figure does not include the deaths of 1,512 other people carrying the virus. According to the health authorities, they were caused by other diseases.
Armenia now has 3,589 active cases. As many as 2,614,055 tests have been performed in the country since the disease outbreak.