Հասարակություն 17:49 13/01/2022 Հայաստան
Բաբայանների ընտանիքը 25 տարի Ամանորը դիմավորել է վագոն-տնակում: Տոնածառի չափազանց համեստ չափն այդտեղ միշտ  հարմարեցվել է տարածքին, իսկ ընտանիքի միակ՝ տուն ունենալու երազանքը մնացել է անփոփոխ: 27 քմ մակերեսով երկաթյա անհրապույր կացարանում մեծացել է երեք երեխա: Այդտեղ է ծնվել նաև Բաբայանների առաջին թոռնիկը, ում մանկությունը, բարեբախտաբար, չի անցնելու նույն կերպ: 2022 թվականի Ամանորն այս ընտանիքի կյանք է մուտք գործել բառացիորեն՝ «ամեն ինչ նոր» սկզբունքով:
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից հայտնում են, որ հերթական վագոն-տնակն, իր մեջ ամփոփված հիշողություններով, կտրվի մոռացության, իսկ Բաբայանները կապրեն չորսսենյականոց ընդարձակ տանը:
Կոտայքի մարզի Քանաքեռավան համայնքում բնակվող Բաբայանները հին տոմարով Նոր տարին դիմավորել են կիսակառույցը տուն դարձնելու հարցում իրենց աջակցած կազմակերպությունների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» ղեկավարների հետ: Տարիների գործընկերների համար կարևոր ձեռքբերում է ոչ միայն մարդկանց կեցության պայմանների բարելավումը, այլև՝ նրանց հոգեբանության մեջ կատարվող դրական փոփոխությունը:
Ընդարձակ ու լուսավոր սենյակների, մաքուր և հարմարավետ տան մասին ընտանիքի մայրը երազել է ոչ միայն տոներին, այլև ամեն բացվող առավոտ, 25 տարի շարունակ: Այժմ փոխվել են երազանքներն ու երբեմնի՝ տխրություն արտահայտող հայացքը:
«Ձմռան ամիսներին վագոն-տնակի երկաթյա բարակ պատերը չէին պահում ներսում վառվող վառարանի ջերմությունը. ներսում ջերմաստիճանը րոպեների ընթացքում իջնում էր: Խոհանոցը դրսում էր, սանհանգույցի մասին չեմ ուզում խոսել… Տոն օրերին մարդիկ հյուրեր էին ընդունում, իսկ մեր տնակում՝ մեկ, երկու և նստելու տեղ չէր լինում: Դժվար էր, ինչ խոսք: Այսօր այդ ամենը  վատ երազ է թվում: Առանց օգնության, ո՞վ գիտի, էլ քանի՞ տարի կտևեր մեր զրկանքը», -ասել է տանտիրուհին՝ Արմիդան:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի»՝ բնակարանաշինության համատեղ ծրագրի տասնամյա հաջողությունը խոսուն է. աջակցություն է ստացել 391 ընտանիք՝ Հայաստանի բոլոր մարզերում:
«Արդեն տասը տարի իրականացնում ենք բնակարանաշինության ծրագիրը: Թվում է՝ ամեն ինչ նույնն է, սակայն նրբություններ կան: Երկու ընդհանրություն կա. ընտանիքների երազանքը և մեր նպատակը: Մնացյալը տարբեր է. դժվարությունների միջով անցած այս մարդիկ տարբեր են իրենց ապրած կյանքով: Նրանցից յուրաքանչյուրն անցել է խնդիրները հաղթահարելու իր ճանապարհը: Մեր նպատակը մեկն է՝ մարդկանց հանել անելանելի վիճակից, նրանց համար ստեղծել ապագայի հիմքեր և ամրացնել կամքն ու հավատը: Համոզված եմ, որ կենցաղի նոր պայմաններն ու հենարան ունենալու փաստն ամբողջովին կփոխեն նաև այս ընտանիքի կյանքը: Այդ փոփոխությունն է չափման այն միավորը, որը թույլ է տալիս հաջողված համարել մեր համատեղ ծրագիրը»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մեր ծրագրի նպատակը տան կարիքն ունեցող ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծումն է, մինիմալ պայմանների ապահովումը: Սոցիալ-կենցաղային խնդիրներից թեթևացած մարդը ազատ է արարելու, ներկան վայելելու և ապագայի համար ավելի հեռահար պլաններ մշակելու հարցում: Մենք փորձում ենք մարդկանց տալ այդ հնարավորությունը», - ասել է «Ֆուլերն տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Հայաստանի տասը մարզում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում 2021 թվականին աջակցություն է ստացել 87 ընտանիք:

Society 18:25 13/01/2022 Armenia
For 25 years, the Babayans have been celebrating the New Year in a metal container. The extremely modest size of the Christmas tree has always been adapted to the space, and the family's only dream of having a home has remained unchanged. Three children have grown up in an unattractive 27-square-meter iron shelter. The first grandchild of the Babayans was also born there; whose childhood, fortunately, will not be the same. This New Year has entered the family's life with everything-new principle. Another metal container together with its memories will be forgotten, and the Babayans will live in a four-room spacious home.
The Babayans from Kanakeravan community of the Kotayk region celebrated the Old New Year with the heads of Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, the organizations that assisted them in turning the semi-built building into a house. For the long-time partners, not only the improvement of housing conditions is a substantial accomplishment but also the positive psychological changes in the lives of the families, Viva-MTS said in a press release on Thursday.
The mother of the family has dreamed of spacious and bright rooms in a clean and cozy house not only during the holidays but every morning, for 25 years. Now the dreams and the sad look on their face have changed.
"During the winter months, the thin iron walls of the metal container did not keep the heat of the burning stove inside. The temperature inside was dropping instantly. The kitchen was outside; I do not even want to talk about the bathroom... People were hosting guests on holidays, but in our metal container, there wasn't even a place to sit. Unquestionably, it was difficult. Today, it all seems like a bad dream. Without any support, who knows how many years the state of being deprived of a decent home would have lasted," said Armida, the housewife.
The success of the housing project, implemented by Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia already for 10 years, speaks for itself; 391 families have been assisted in all regions of Armenia.
“It has been ten years of the housing program now. It may seem to remain unchanging over years, yet there are details. There are two things in common: the dream cherished by families and our goals. The rest varies: the lives of these people, who have gone through hardships, vary. Each of them has its own story of overcoming hardships. Our purpose is to help people overcome despair, creating perspectives for them and strengthening their will and faith. I am sure that new conditions of living and the very fact of having a shoulder to rely on will dramatically change the life of this family. The change is the measure with which we assess the successfulness of the project,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
"The goal of our program is to solve the housing problem of families in need of housing, to provide the basic conditions. A person, relieved of social problems, feels free to create, enjoy the present, and set far-reaching plans for the future. We try to give that opportunity to people," said Ashot Yeghiazaryan, the Fuller Center for Housing Armenia President.
In 2021, 87 families benefitted from the housing project being implemented in 10 regions of Armenia.