Հասարակություն 11:56 13/01/2022 Հայաստան
Կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա է: Հավաքված քաղաքացիներն ասում են՝ մեկ բանի համար են այստեղ՝ արդարացված չէ այն վիճակը, որը տիրում է սահմաններին, կանգնեցնել զոհերը սահմանին:
«Ոչ մի նորակոչիկ չպետք է լինի սահմանին, չպետք է  վտանգի իր կյանքը, պետությունը պետք է գտնի միջոցներ վերացնելու այս սպանդը:
Որքան կարելի  այս մսաղացին դիմանալ»,- ասաց իրավապաշտպան Զառա Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ իրենց պահանջը կոնկրետ կառավարությունից է, նրանցից, ովքեր որոշումներ են կայացնում. «Ինչ ուզում են թող անեն, ինչ մեթոդ ուզում են, թող գտնեն: Երբ որ պետք էր Ղազախստան զորք ուղարկել, արագ կարողանում են մեթոդ գտնել ու ենթարկվել, հիմա թող մեթոդ  գտնեն իրենց երկիրը պաշտպանալու, քաղաքացու իրավունքը պաշտպանելու համար: Ինչքան կարելի է  երեխա սպանել ու դնել հողը»:
Ըստ իրավապաշտպանի, պետք է բանակային ռեֆորմ անել, պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալ, նորմալ վերազինել:
«Այն երկիրն է, որը գերեզմանատները կարողանում է տեխնիկայով ապահովել, իսկ սահմանային ինժեներական աշխատանքները երեխաները ձեռքով են անում»,- ասաց Զ.Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ այս հարցերը պետք է շարունակել բարձրացնել, քանի որ հերիք է լռել, պետք է տեսնեն՝ մարդիկ բողոքում են:
«Իշխանության են եկել, թող կանգնեցնեն զոհերը: Վերջ: Խաղաղության դարաշրջան են հայտարարել, թող հենց հիմա իրենց հայտարարությունն ի կատար ածեն: 18-20 տարեկան երեխաները չպետք է գնան ու կանգնեն բաց օդով, վատ հանդերձանքով առանց զենքի սահմանին, նրանք թնդանոթի միս չեն»,- նշեց ակցիայի մասնակից Շողեր Մաթևոսյանը:
Նա ասաց, որ եթե ինքը լիներ իշխանության՝ չէր հրահրի պատերազմ, խոստումները հերթով կփորձեր կատարել, պարտության չէր տանի, իսկ այս իշխանությունը որևէ հարց չի կարողանում լուծել.  «Թող գնան: Եթե չեն լուծում հարցերը, թող հեռանան:
Ես չեմ տեսել քաղաքական իշխանություն, որը գալիս ու հայտարարում է՝ պետք է սկսի իր սեփական  կետից ու իր սեփական կետը բոլոր առումներով լինում է 0՝ առանց գաղափարախոսության, առանց նպատակի, առանց իզմի, այսինքն էգո-իմզի: Սեփական կետը դա է եղել՝ վախկոտությունը, վախը, անողնաշարությունը, անմտությունը, անկարողությունը, մեր երկրի խայտառակությունն ամբողջ աշխարհի առաջ»:
Իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցն ասաց, որ այս պահին թիվ մեկ խնդիրը ՀՀ անվտանգությունն է, ՀՀ քաղաքացու կյանքի գինը, որ մենք անընդհատ վճարում ենք:
Նա այս կառավարության հետ որևէ հույս չի կապում,  համոզված է՝ հասարակությունը պետք է արթնանա:
«Չկա իմ ու քո զինվոր, իմ ու քո հայրենիք: Այսօր այնպիսի լուրջ իրավիճակում ենք գտնվում, որ Հայաստանն իրապես  վտանգված է: Այլևս մասնակի կորսված սուվերենիտետ ունենք և այս պայմաններում  իրավիճակը շտկելու միակ ճանապարհը հասարակության արթնանալն ու պահանաջատեր լինելն է,  հատկապես նրանք, ովքեր ձայն են տվել այս իշխանությանը: Ով ձայն է տվել այս իշխանությանը, հենց իրենք պետք է թիվ մեկ պահանջատերը լինեն, պահանջելով՝ այսպես չի լինի, ինչքա՞ն զոհ կարող ենք տալ, ինչքա՞ն մարդկային, տարածքային, հեղինակության, անվտանգության կորուստ պետք է ունենանք: Չենք կարող հավերժ կորուստների պայմաններում ապրենք»,- ասաց Ն. Կարապետյանցը:

Общество 15:18 13/01/2022 Армения
У здания правительства Армении – акция протеста. Ее участники отмечают: собрались с одним требованием – обстановка на границах не является оправданной, нужно предотвратить потери.
«Ни один новобранец не должен нести дежурство на границе, не должен подвергать опасности свою жизнь, государство должно найти средства и остановить эту резню. Сколько можно мириться с этой мясорубкой?» – в ходе акции протеста у здания правительства РА сказала правозащитница Зара Ованнисян.
Как она отметила, требование протестующих касается конкретно правительства, тех, кто принимает решения.
«Пусть делают все, что хотят, применяют любой метод. Когда нужно было отправить войска в Казахстан, они быстро смогли найти решение. Пусть теперь найдут метод защиты своей страны, прав своих граждан. Сколько можно убивать наших молодых парней и хоронить их?» – сказала Ованнисян.
По мнению правозащитницы, необходимо реформировать армию, иметь профессиональную армию, должным образом ее вооружить.
Она отметила, что эти вопросы нужно поднимать непрерывно, молчанием делу не помочь, они должны видеть недовольство людей.
«Они пришли к власти – пусть предотвращают потери. Все. Они объявили эпоху мира, пусть свое заявление претворят в жизнь прямо сейчас. Дети в возрасте 18-20 лет не должны выходить на дежурство и стоять под незащищенным небом, в плохой форме, без оружия, они – не пушечное мясо», – указала в свою очередь участница акции Шогер Матевосян.
«Если эти власти не могут решить ни одну проблему, пусть уходят», – отметила она.
Правозащитница Нина Карапетянц указала, что на данный момент вопрос номер один – это безопасность Республики Армения.
Она не связывает каких-либо надежд с этим правительством, убеждена, что общество должно пробудиться.
«Нет моего и твоего солдата, моей и твоей Родины. Сегодня мы находимся в такой серьезной ситуации, что Армения действительно находится в опасности. Единственный способ исправить ситуацию в этих условиях – пробудиться и быть требовательными, особенно это касается тех, кто голосовал за эту власть…Мы не можем жить в условиях вечных потерь», – сказала Н. Карапетянц.