- Ինչպե՞ս է ընթանում կյանքդ։
Այս ու նման սարկազմով... շեշտում եմ՝ սա սարկազմ է, ոչ թե՝ հայհոյանք, կամ՝ ծանր վիրավորանք... լիքն է ֆեյսբուքը արդեն մի քանի օր, ինչ քննչականը ադրբեջանագետ Արմինե Ադիբեկյանի նկատմամբ հարուցել է գործ՝ «ծանր վիրավորանք» վերնագրով։
Չգիտեմ՝ գիտեք, թե չէ, բայց առիթը... շեշտում եմ՝ առիթը, ոչ թե՝ պատճառը...  Փաշինյանի գրքից հատված մեջբերել ու տեղայնացնելն է եղել։
Փաստորեն, ըստ Փաշինյանի՝ փաստագրած սկզբունքի, բոզացած նշանակում է լինել հպարտ ու հաղթած։
Որն է Հայաստանում «հաղթած» քաղաքական ուժը, որ «հպարտ» է մինչ այժմ ու խորհրդանիշն է այսօրվա՝ չգնահատեմ՝ «անշրջելի հաղթանակի»։
Հենց՝ անշրջելի։  Հազարավոր կռված երիտասարդների կյանքի չես վերադարձնի...
Ումն է այս հաղթանակը, ում վաղեմի երազանքն ու ծրագիրն ու ակնկալիքն է իրականացնում  այժմյան «հհ ագն»-ն, երբ նրա խոսնակն ասում է՝ «Ակնկալում ենք, որ գործընթացի արդյունքում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը կբացվի»։
Ասենք ու հատուկ չասեմ՝ ում ու ումերի, դուք գլխի չե՞ք ընկնելու։ Վաղը քպ սիրելի թեկնածու Քրիստինե Գրիգորյանը կարող է ԱԺ-ում արդեն ներկայացնի ոչ միայն «ծանր վիրավորանքի» հոդվածը, այլև՝ «փաստերից գլխի ընկելու» հոդված։
Թե բա՝ ծանր վիրավորանք։
Ես եմ ծանր վիրավորված, որ իմ Հայրենիքի մատաղ, մեծ ու փոքր սերնդին իշխանությունը հանձնեց թուրքերի քիմքին, ճաշակին ու ցանկությանը. Թե բա՝ «գործընթացի» արդյունքում «ակնկալում ենք»...։
Չէ, ինչ ծանր վիրավորված, ես ինձ սպանված եմ զգում, մատաղ արած, մեղսագործի «անշեղ հաղթանակի» ու իմ Հայրենիքի սպանության ակամա վկա։ Դրա քրեական գործը որն է։ Իմ դեմ չէ, ինձ սպանողի։

– Опишите вашу жизнь.
Этим и другим сарказмом … подчеркиваю – это сарказм, а не мат или тяжкое оскорбление – переполнен Facebook уже несколько дней, как Следственный комитет в отношении азербайджановеда Армине Адибекян возбудил дело – по статье «тяжкого оскорбления».
Не знаю, вы в курсе или нет, но повод… подчеркиваю – повод, а не причина – цитирование и размещение отрывка из книги Пашиняна.
Фактически, согласно задокументированному принципу Пашиняна, ссученный означает быть гордым и победившим.
Какой является «победившая» в Армении политическая сила, которая «горда» до сих пор и является символом сегодняшней, воздержусь от оценок, «необратимой победы»?
Именно – необратимой. Жизни тысяч сражавшихся молодых людей не вернуть…
Чья это победа, чью давнюю мечту, программу  и ожидания сейчас претворяет в жизнь «мид ра», когда его пресс-секретарь говорит – «Мы рассчитываем, что в результате процесса будет открыта граница между Арменией и Турцией»?
Скажем, если конкретно не скажу – чья и чьи, вы не додумаетесь?  Завтра любимый кандидат гд Кристине Григорян в НС может представлять уже не только статью «тяжкого оскорбления», но и статью «о додумывании из фактов».
Тяжкое оскорбление, мол.
Это я тяжко оскорблена, ибо подрастающее, выросшее и молодое поколение моей Родины власть сдала туркам – на их прихоть, вкус и желание. Дескать, в результате «процесса» «рассчитываем»…
Не, какое там тяжко оскорбленной, я чувствую себя убитой, невольной свидетельницей принесения в жертву поколения, «неуклонной победы» преступника и убийства моей Родины.
Какое уголовное дело за это возбуждают? Не против меня, против убивающего меня.
Анаит Восканян, гражданка РА
Неофициальный перевод выделенной красным цитаты из книги Никола Пашиняна «Обратная сторона страны».
«Я видел этих жертв войны – в виде ссученных и счастливых от этого девушек, ссученных и гордых от этого девушек ребят, ссученных и польщенных этим матерей, ссученных и храбрившихся этим отцов. Чувствовал, что и я сам начинаю ссучиться …