Քաղաքական 09:25 15/01/2022 Հայաստան
Ադրբեջանը դեռևս չի կարողանում օկուպացված տարածքներում բնականոն տնտեսական գործունեություն ծավալել. Աշոտյան
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը գրում է, որ Ադրբեջանը դեռևս չի կարողանում իրենով անել օկուպացված տարածքները։
«Ալիևի՝ Ուկրաինա կատարած այցը ուշագրավ է թե աշխարհաքաղաքական կոնտեքստի, թե ընտրած ժամանակահատվածի առումով։ Սակայն առանձնակի ուշադրության է արժանի այցի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ համաձայն որի Ադրբեջանը պատրաստվում է Ուկրաինայում գյուղատնտեսական նշանակության հողեր  վարձակալել։
Այս փաստը հետաքրքրական է հատկապես 44-օրյա պատերազմից հոտո Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջանների մեծ մասի օկուպացիայի համատեքստում։
Գաղտնիք չէ, որ այդ շրջանները ներառում էին գյուղատնտեսական նշանակության հսկայական հողեր, որոնք ապահովում էին հացահատիկի, բանջարա-բոստանային կուլտուրաների և մրգերի մեծածավալ պաշարներ։
Այդ հողերը կարևոր նշանակություն ունեին ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից։ Նաև փաստ է, որ Ադրբեջանը վերջին շրջանում բախվել է հացահատիկի դեֆիցիտի հետ։
Այս համատեքստում Ադրբեջանի կողմից Ուկրաինայում գյուղատնտեսական հողերի վարձակալությունը կարող է վկայել մի քանի իրողությունների մասին․
Ա․ Ադրբեջանը չի կարողանում Արցախի օկուպացված տարածքներում բնականոն տնտեսական գործունեություն ծավալել։
Բ․ ադրբեջանցիները հրաժարվում են վերադառնալ այդ տարածքներ
Գ․ ադրբեջանցիները վստահ չեն, որ կարողանալու են պահպանել վերահսկողությունը Արցախի օկուպացված տարածքների նկատմամբ։
Դե, իսկ թե ինչ բացասական հետևանքներ ունեցավ այդ հողերի կորուստը նաև Հայաստանի և Արցախի պարենային անվտանգության տեսանկյունից՝ մեր քաղաքացիները սեփական մաշկի վրա են զգում, այդ թվում՝ պարենային ապրանքների շրջանում կտրուկ գնաճի պայմաններում»,- գրել է Արմեն Աշոտյանը։

Политика 11:32 15/01/2022 Армения
Армен Ашотян: Азербайджану не удается вести нормальную экономическую деятельность на оккупированных территориях Арцаха
Зампредседателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян на своей странице в социальной сети Facebook пишет, что Азербайджану пока не удается сделать своими оккупированные территории.
«Визит Алиева в  Украину примечателен как с точки зрения геополитического контекста, так и в плане выбранного временного периода. Однако отдельного внимания заслуживает достигнутая в рамках визита договоренность, согласно которой Азербайджан собирается арендовать в Украине земли сельскохозяйственного назначения.
Этот факт примечателен особенно в контексте оккупации Азербайджаном после 44-дневной войны большей части районов Арцаха.
Не секрет, что эти районы включали в себя обширные площади сельскохозяйственных угодий, которые обеспечивали нас крупными запасами зерна, овоще-бахчевых культур.
Эти земли имели важное значение не только для Арцаха, но и для продовольственной безопасности Армении. Фактом является и то, что в последнее время Азербайджан столкнулся с дефицитом зерна.
В этом контексте аренда Азербайджаном сельскохозяйственных земель в Украине может свидетельствовать о нескольких реалиях:
А) Азербайджан не в состоянии развернуть нормальную экономическую деятельность на оккупированных территориях Арцаха.
Б) Азербайджанцы отказываются возвращаться на эти территории.
В) Азербайджанцы не уверены, что смогут сохранить контроль над оккупированными территориями Арцаха.
Ну, а какие негативные последствия имела утрата этих земель с точки зрения продовольственной безопасности Армении и Арцаха, наши граждане уже ощутили на собственной шкуре, в том числе, в условиях резкого роста цен на продовольственные товары», – написал он.