Հայաստանում կգործի ֆրանսիական ինստիտուտ
Հայաստանում ստեղծվել է ֆրանսիական ինստիտուտ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով տեղեկացրել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը։
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանում գտնվելու չորս տարիներին նախագծել, մշակել ու «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ իրականացրել եմ Երևանում Ֆրանսիական ինստիտուտ ստեղծելու ծրագիրը»,-նշել է դեսպանը։
Նրա խոսքով, ինստիտուտը թույլ կտա միավորել բոլոր այն ծրագրերը, որոնք երկու երկրների մշակութային հարաբերություններում ավանդ ունեն, կիրականացնի ֆրանսիական մշակույթի, լեզվի ցուցադրություն:
«Այս ինստիտուտի համար մենք պարտական ենք բոլոր այն հայերին, որոնք սիրում են Ֆրանսիան, այն ուսուցիչներին, որոնք սովորեցնում են մեր լեզուն երկրում, այն երիտասարդներին, որոնք հետաքրքրվում են մեր մշակույթով, բոլոր նրանց, որոնք իրենց տեսնում են մեր արժեքների մեջ»,-գրել է դեսպանը՝ ինստիտուտին մաղթելով մեծ հաջողություններ։
Դեսպանը նաև հրապարակել է Ֆրանսիայի կառավարության համապատասխան որոշումը, որը ստորագրվել է հունվարի 12-ին։

Образование 13:18 18/01/2022 Армения
В Армении основан Французский институт. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил бывший посол Франции в Армении Джонатан Лакот.
«Я очень рад, что за четыре года моего пребывания в Армении мне удалось спроектировать, разработать и осуществить этот проект совместно с Aznavour Foundation. Институт позволит объединить проекты всех тех, кто вносит вклад в культурные отношения между нашими двумя странами и пропаганду французской культуры и языка в Армении», – написал экс-посол.
Он уточнил, что институт будет располагаться рядом с «Центром Азнавура» в Ереване
По его словам, Французский институт объединит проекты лиц, внесших вклад в культурные отношения между двумя странами и популяризацию французской культуры и языка в Армении.
«Созданием этого института мы обязаны армянам, тем, кто любит Францию, учителям, которые преподают французский язык в Армении, молодежи, которая интересуется нашей культурой, всем тем, кто узнает себя в наших ценностях», – указал Лакот, опубликовав при этом соответствующее решение правительства Франции, которое было подписано 12 января.