Քաղաքական 13:20 19/01/2022 Հայաստան
«Մենք պետք է հասկանանք, որ սա սովորական գումարում չէ: Սա, ցավոք, կապիտուլյացիայից հետո ձևավորված խորհրդարան է: ԱԺ ընդդիմությունը եկել է մեկ օրակարգով՝ գործող իշխանությանը դուրս շպրտել իր պաշտոններից, որովհետև նրանց իշխանության ամեն օրը սպառնալիք է մեր երկրի ապագայի, անվտանգության, պետության գոյության համար»,-Parliamentmonitoring-ին տված հարցազրույցում ասել է  ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Հարցին, թե այս 6 ամսում ընդդիմությանը չհաջողվեց իշխանությանը հեռացնել, ընդդիմադիր շարժում ձևավորել: Այդ դեպքում ԱԺ-ում մնալը որքանո՞վ է նպատակահարմար, Վանեցյանն արձագանքել է.
«Խորհրդարանում մնալն ինքնպատակ չէ: Աժ-ում մենք գտնվում ենք մեր քաղաքացիների տված ձայների արդյունքում: Եղել են ընտրություններ, ձևավորվել է խորհրդարան: Մենք այստեղ եկել ենք փողոցային պայքարից հետո:
Իհարկե, չէինք սպասում ընտրություններից այսպիսի արդյունքներ, բայց ունենք այն, ինչ ունենք, և պետք է ԱԺ-ում կարողանանք օգտագործել մեր լիազորությունները, մեր խնդիրները բարձրաձայնենք միջազգային ատյաններում:
Իշխող խմբակցությունը, մեղմ ասած, ոչ միշտ է պաշտպանում Հայաստանի ու Արցախի շահերը, ոչ միշտ է ազնիվ լինում միջազգային գործընկերների հետ: Մենք այստեղ ենք, որ մեր ուժերի ներածի չափով թույլ չտանք այս իշխանություններին հակապետական, հակահայկական որոշում կայացնել:
Եթե հասունանա պահը, որ հասկանանք՝ այլևս ԱԺ-ում անելիք չունենք, հավատացեք, կդնենք մանդատները և կգնանք: Եթե ընդդիմությունը մանդատները վայր դնի, սահմանադրական ճգնաժամ չի ստեղծվելու, փոխարենը իշխանությունն ազատ գործելու հնարավորություն կստանա խորհրդարանում»։

Артур Ванецян: Оставаться в парламенте – не самоцель для нас
«Мы должны понимать, что это не обычный созыв Национального Собрания. К сожалению, это сформированный после капитуляции парламент. Оппозиция НС пришла с одной повесткой дня – вышвырнуть с занимаемых должностей действующую власть, потому что каждый день их пребывания у власти – угроза будущему, безопасности, существованию нашего государства», – заявил в интервью Parliamentmonitoring руководитель фракции «Честь имею» НС РА, экс-директор СНБ республики Артур Ванецян.
На вопрос о том, насколько целесообразно оставаться в Национальном Собрании, если оппозиции за эти 6 месяцев не удалось отстранить власть и сформировать оппозиционное движение, Ванецян ответил:
«Оставаться в парламенте – не самоцель. Мы находимся в НС благодаря голосам наших граждан. Прошли выборы, был сформирован парламент. Мы пришли сюда после уличной борьбы.
Мы, конечно, не ожидали таких результатов от выборов, но имеем то, что имеем. Мы должны суметь использовать свои полномочия в Национальном Собрании, озвучивать наши проблемы в международных инстанциях.
Правящая фракция, мягко говоря, не всегда отстаивает интересы Армении и Арцаха, не всегда честна со своими международными партнерами. Мы здесь для того, чтобы сделать все возможное и не позволить этой власти принимать антигосударственные, антиармянские решения.
Если созреет такой момент и мы поймем, что нам больше нечего делать в Национальном Собрании, поверьте, мы сложим мандаты и уйдем. Если оппозиция сложит мандаты, конституционного кризиса не возникнет, вместо этого власть получит возможность свободно действовать в парламенте».