Տնտեսություն 12:00 22/01/2022 Հայաստան
2021 թվականի հունվար-նոյեմբերին Հայաստանում արտադրվել է 6 մլրդ 848.4 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 2%-ով։
Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանը (ՀԱԷԿ) 11 ամիսներին արտադրել է 1 մլրդ 679.6 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝  2020թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 31․6%-ով։
Ըստ վիճակագրության՝ 38.9%-ով նվազել է հողմային էներգիայի արտադրությունը՝ կազմելով 1.1 մլն կՎտ ժամ։ 2020 թվականի հունվար-նոյեմբերին հողմային էներգիայի արտադրությունը կազմել է 1.8 մլն կՎտ ժամ։
Ինչ վերաբերում է ՋԷԿ-երի արտադրությանը, ապա 2021 թվականի հունվար-նոյեմբերին այն ավելացել է 5.1%-ով և կազմել 3 մլրդ կՎտ ժամ, իսկ ՀԷԿ-երի արտադրությունը՝  25.5%-ով և կազմել 2 085.4  մլն կՎտ ժամ։
2021թ-ի 11 ամիսներին հանրապետությունում արևային էլեկտրակայաններն արտադրել են 82.3 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 2020 թվականին նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 4.2 անգամ։

Electricity generation on the decline in Armenia
A total of 6 billion 848.4 million kilowatt-hours of electricity were generated in Armenia in January-November 2021, down by 2% from the same period of 2020, Armenia's National Statistical Committee revealed.
According to the latest figures, electricity generation at thermal power plants (TPPs) increased by 5.1% to 3 billion kWh in eleven months. In the meantime, power generation at hydropower plants rose by 25.5% to 2,085.4 million kWh in the reporting period.
In January-November 2021, Armenia’s Nuclear Power Plant (NPP) generated 1 billion 679.6 million kilowatt-hours of electricity, marking a 31․6% year-on-year decline.
Electricity generation at solar power plants stood at 82.3 million kWh in the first 11 months of last year, securing a 4.2-fold increase from the same period of the previous year.