Իրավունք 20:43 23/01/2022 Հայաստան
Համաձայն ՀՀ սահմանադրության 126-րդ հոդվածի՝ Հանրապետության նախագահի պաշտոնը թափուր մնալուց ոչ շուտ, քան 25, և ոչ ուշ, քան 30 օր հետո անցկացվում է Հանրապետության նախագահի արտահերթ ընտրություն:
Հանրապետության նախագահն ընտրվում է ԱԺ կողմից:
Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը:
Նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը։
Ի դեպ, առանց ընդդիմության ձայների առաջին փուլով Հանրապետության նախագահ ընտրվել չի կարող: Անհրաժեշտ ձայների թիվը 107 պատգամավորի դեպքում կազմում է 80,25~81»։

Юрист: Без голосов оппозиции в первом туре Президент Республики не может быть избран
Согласно статье 126 Конституции Республики Армения, внеочередные выборы Президента Республики проводятся не ранее чем через двадцать пять и не позднее чем через тридцать пять дней после открытия вакансии на должность Президента Республики.
Президент Республики избирается Национальным Собранием.
Право на выдвижение кандидата в Президенты Республики имеет как минимум одна четверть от общего числа депутатов.
Президентом Республики избирается кандидат, который получил не менее трех четвертей голосов от общего числа депутатов.
Кстати, без голосов оппозиции в первом туре Президент Республики не может быть избран. Количество необходимых голосов в случаев 107 депутатов составляет 80,25~81».